Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz drogi zegarek?

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz drogi zegarek?

Wybór zegarka z wyższej półki to wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która nie posiada dużej wiedzy na temat czasomierzy. Zazwyczaj kierujemy się wyglądem, jednak nie zawsze zegarek, który przyciąga wzrok na sklepowej wystawie będzie tym, który najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. I na odwrót. Klasyczne i eleganckie modele to kiepski wybór, gdy poszukujemy zegarka do zadań specjalnych. Dziś możemy wybierać wśród niezliczonej ilości propozycji marek z wieloletnią tradycją oraz tych, które do swoich modeli pakują najnowsze technologie. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i dobrze wydać pieniądze?

Przedstawiamy cztery aspekty, które warto wziąć pod uwagę wybierając najlepszy model zegarka skrojony według naszych potrzeb.

1. Zastanów się po co ci zegarek?

Żyjemy w dobie smartfonów. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran i już wiemy, która godzina. Po co zatem chcesz kupić drogi zegarek? Czy ma to być tylko narzędzie do wskazywania czasu? Modne akcesorium, które dopełni twój styl? Symbol podkreślający twój status? Czy chcesz go nosić do pracy? Uprawiać w nim sport? Czy ma być wytrzymały? Ponadczasowy? Jak dużo jesteś w stanie na niego wydać? Te wszystkie pytania są niezwykle istotne podczas podejmowania decyzji o zakupie wymarzonego zegarka. Najlepszą metodą na znalezienie odpowiedzi jest... krytyczne przyjrzenie się sobie. Zastanów się czy jesteś typem osoby, która czułaby się dobrze, gdy spojrzenia innych byłyby zwrócone w kierunku twojego nadgarstka, na którym połyskuje Omega warta 50 tysięcy złotych. A może zawsze podobały ci się subtelniejsze, eleganckie modele, takie jak Bulova 96A133. Zawsze jesteś aktywny lub często podróżujesz? W takim wypadku lepszą inwestycją byłby zakup tzw. Dive Watch lub GMT. Prawda jest taka, że zegarek musi pasować do naszego stylu życia i stylu ubierania się.

2. Zrób dokładny research

Kupno zegarka to bardzo osobista sprawa. Jedni nie wyobrażają sobie, że na ich nadgarstku mógłby znaleźć się inny model niż Rolex, drudzy będą przekonywać, że najbardziej funkcjonalnym zegarkiem jest smartwatch. Im więcej wiesz na temat modelu, który wpadł ci w oko, tym lepiej. Ryzyko, że będziesz żałował wydanych pieniędzy decydując się na spontaniczny zakup zmniejszy się, kiedy przeanalizujesz każdy szczegół dotyczący modelu. Sprawdź wymiary koperty i dobierz taką, która będzie proporcjonalna do rozmiarów twojego nadgarstka. To szczególnie ważne, kiedy decydujesz się na zakup zegarka przez internet. 48 mm brzmi obiecująco kiedy czytamy opis produktu, jednak w rzeczywistości może okazać się, że zegarek z tak masywną kopertą zasłania cały przegub i wygląda karykaturalnie. Zastanów się też jakie dodatkowe komplikacje powinien mieć twój zegarek (np. chronograf, wskaźnik rezerwy chodu, datownik, wskaźnik faz księżyca).

3. Jaki mechanizm wybrać?

Na świecie co roku produkuje się około 1,2 miliarda zegarków. Firmy prześcigają się we wprowadzaniu ulepszeń i podrasowywaniu modeli. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby klientów, a raczej te potrzeby wykreować. Coraz częściej podział na kategorie ze względu na rodzaj mechanizmu zaciera się. Spotykamy zegarki, które mają hybrydowe wnętrza, lub które sprytnie łączą cechy charakterystyczne dla analogowych czasomierzy z nowoczesnymi rozwiązaniami. Rynek zegarków jest tak ogromny, że gdyby chcieć przeanalizować go pod każdym kątem, może się okazać, że podjęcie decyzji o kupnie wymarzonego modelu zajmie ci kilka lat. Niemniej mechanizm to najważniejsza część konstrukcji zegarka, dlatego dla ułatwienia podzielimy je na pięć kategorii:

Mechaniczny automatyczny - w tym mechanizmie za działanie zegarka odpowiada wahnik. Jest to element, który napędzany jest poprzez każdy ruch nadgarstka, co umożliwia mu naciąganie sprężyny i wprawianie wskazówek w ruch.

Mechaniczny manualny - wskazówka godziny ustawiana jest za pomocą koronki, którą należy samodzielnie kręcić

Kwarcowy - ten mechanizm działa w oparciu o płytkę kwarcu i baterię. Bateria przekazuje drgania do płytki kwarcu, które następnie przechwytywane są przez mikroprocesor sterujący zegarkiem

Kwarcowy automatyczny - zasada działania jest podobna to mechanizmu kwarcowego z tą różnicą, że w zamiast baterii mamy do czynienia z kondensatorem, ładowanym - podobnie jak w mechanizmach automatycznych - za pomocą ruchu nadgarstka

Kwarcowy solarny - w tym przypadku kondensator może być ładowany poprzez energię słoneczną, która zamieniana jest na elektryczną

Znawcy będą podkreślać wyższość mechanizmu automatycznego nad kwarcowym, ale prawda jest taka, że ten drugi wariant jest znaczenie dokładniejszy. Znów wszystko sprowadza się do punktu numer 1. Jeżeli zależy ci na produkcie, który będzie spełniał swoją funkcję tj. mierzył czas, przyjrzyj się ofercie zegarmistrzów specjalizujących się w konstrukcji mechanizmów kwarcowych. Nie musisz się też obawiać o design - do wyboru jest mnóstwo pięknie zaprojektowanych modeli. Z automatami z kolei jest trochę tak, jak z klasycznymi samochodami. Nie chodzi o to, jak coś działa, ale jakie wzbudza emocje we właścicielu.

4. Rodzaje zegarków 

Gdy już wiesz, jak działają mechanizmy w zegarkach, ustaliłeś swoje potrzeby i budżet, pora się zabrać za wybór modelu, który najlepiej wpasuje się w twój styl. Pamiętaj też, że każda okazja wymaga innego rodzaju czasomierza. Niewielu jest mężczyzn, którym uchodzi na sucho zakładanie ogromnego, sportowego zegarka do eleganckiego garnituru.

Diving Watch

To zegarek zaprojektowany po to, aby przetrwał na dużych głębokościach pod wodą. Wodoszczelne modele charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałą konstrukcją, świecącą tarczą i wskazówkami oraz jednokierunkową ramką. Większość zegarków przeznaczonych do nurkowania zawdzięcza swój aktualny wygląd projektowi Rolexa Submarinera z 1953 roku - pierwszego zegarka działającego na głębokości 100 metrów. To bardzo wszechstronny zegarek, który sprawdzi się w wielu sytuacjach, niekoniecznie związanych z nurkowaniem.

OMEGA SEAMASTER

Aviation Watch 

Pierwszy Aviator zadebiutował w 1911 roku, kiedy marka Cartier skonstruowała jeden egzemplarz dla słynnego pilota Alberto Santosa Dumonta. Od tego czasu zegarki te są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Większość zegarków lotniczych ma czarną tarczę z kontrastującymi, świecącymi cyframi i wskazówkami. "Piloty" są zazwyczaj eleganckie i gustowne. Marki mają w swoich ofertach opcje wykonane w srebrze, złocie czy różowym złocie. Do wyboru jest też cała gama skórzanych pasków lub bransolet.

IWC PILOT'S WATCH PERPETUAL CALENDAR DIGITAL DATE MONTH

Dress Watch

To zegarek, który najprościej przyrównać do biżuterii. Stworzony do tego, by nosić go do garnituru i eleganckiej koszuli. Charakteryzują go rzymskie cyfry, prosty design i brak ozdób. Zwykle przymocowany do skórzanego paska, dzięki swojej cienkiej konstrukcji pozostaje niezauważony pod mankietem, dopóki nie potrzebujemy na niego spojrzeć.

Phatek Philippe CALATRAVA

Driving Watch

Stworzony dla fanów motoryzacji. Zegarki dla kierowców powinny mieć funkcję stopera, którą zainspirowały wyścigi samochodowe. Niektóre modele oferują również tachometr na ramce, czyli urządzenie do pomiaru prędkości. Dodatkowe przyciski z boku nadają mu sportowego charakteru. Można pokusić się o stwierdzenie, że Driving Watch to kompromis między eleganckim, a sportowym zegarkiem.

JAEGER-LECOULTRE WORLD CHRONOGRAPH

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, świat zegarków i sztuki zegarmistrzowskiej jest tak wielki, że nie sposób zgłębić go w jednym artykule. Czytając nasze wskazówki powinniście widzieć już, że aby wybrać odpowiedni zegarek należy przeanalizować swój stan konta, styl życia i styl ubierania się, a potem zrobić dokładny research rynku. W kolejnych częściach cyklu przyjrzymy się cenom zegarków, komplikacjom i zahaczymy o świat vintage'owych czasomierzy.

opracowanie: A.K/ fot: materiały prasowe/Unsplash

sznyt tygodnia

najnowsze