Notatnik z oryginalnymi szkicami kostiumów z “Gwiezdnych Wojen” może zostać sprzedany za 380 tysięcy dolarów

Notatnik z oryginalnymi szkicami kostiumów z "Gwiezdnych Wojen" może zostać sprzedany za 380 tysięcy dolarów

"Gwiezdne Wojny" to produkcja, która prawdopodobnie zapisze się w kinowej historii, jako najbardziej popularna saga z gatunku sci-fi. Fani filmów uwielbiają je między innymi za wiarygodne przedstawienie światów w odległej galaktyce. Mimo, że wszystkie postaci i planety, na których żyją poszczególni bohaterowie powstały w wyobraźni George'a Lucasa i pozostałych scenarzystów filmu, nie można się oprzeć wrażeniu, że tak właśnie wyglądałby wszechświat, gdybyśmy tylko mogli zbadać jego najdalsze zakątki.

Tę autentyczność udało się wykreować dzięki niezliczonej liczbie rekwizytów, kostiumów, modeli i scenografii zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu. Teraz każdy fan przygód Hana Solo i spółki ma szansę posiąść na własność pamiątkę z planu filmowego - na aukcję trafiły bowiem oryginalne przedmioty, które mają szczególne znaczenie dla całej sagi. Wśród nich znajduje się oryginalny miecz świetlny używany przez Marka Hamilla w "Nowej Nadziei", autentyczny hełm pilota TIE Fightera, kask Scout Troopera i ręce C-3PO z "Powrotu Jedi". Jest nawet hełm Stormtroopera podpisany przez Harrisona Forda, Carrie Fisher, Marka Hamilla i Daisy Ridley.

Prawdziwą gratką dla fanów galaktycznej sagi jest jednak szkicowniki należący do nagrodzonego Oscarem projektanta kostiumów, Johna Mollo. W notesie znajdują się rysunki projektów kostiumów stworzonych przez Mollo na potrzeby oryginalnej trylogii, w tym projekt ikonicznego stroju Dartha Vadera, Luke'a Skywalkera i innych postaci. Brytyjczyk został poproszony przez George'a Lucas'a o zaprojektowanie strojów do "Nowej Nadziei" i "Imperium Kontratakuje". Drugi film przyniósł mu Nagrodę Akademii w 1978 roku.

"Szkice są wyjątkowe, ponieważ pokazują jak pracował umysłu najznakomitszego, brytyjskiego projektanta kostiumów" - powiedziała Katherine Schofield, szefowa działu pamiątek w domu aukcyjnym Bonhams. "Pokazują źródła inspiracji Johna Mollo - od reklam w czasopismach przez stroje wojskowe po westerny". 

John Mollo zmarł w zeszłym roku w wieku 86 lat. Jego rodzina przekazała wszystkie cenne przedmioty upamiętniające jego niesamowitą karierę na licytację, która odbywa się za pośrednictwem Bonhams. Wśród pamiątek znajdują się liczne notatki, wspomniany szkicownik oraz zaproszenie na galę rozdania Oscarów, podczas której projektant zdobył swoją statuetkę. Według domu aukcyjnego, szkicownik powinnien sprzedać za około 378 000 dolarów.

Zobacz też:

Columbia Sportswear wypuszcza odświeżoną wersję kurtki, którą ekipa “Gwiezdnych Wojen” nosiła na planie filmu

#gwiazdka2018: 7 pomysłów na prezenty dla dużych dzieci

Lód spotyka ogień w pierwszym teaserze nowego sezonu “Gry o Tron”

źródło: Uncrate/autor: A.K

sznyt tygodnia

najnowsze