NASA prezentuje pierwszy film 8K nakręcony w kosmosie

NASA prezentuje pierwszy film 8K nakręcony w kosmosie

NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) wypuściły właśnie pierwsze wideo 8K w ultra wysokiej rozdzielczości nakręcone z kosmosu.

Film został zarejestrowany za pomocą kamery Helium 8K firmy RED, specjalizującej się w produkcji sprzętu wykorzystywanego do kręcenia wielkich hollywoodzkich hitów, takich jak "Hobbit", "Blade Runner 2049", "Strażnicy Galaktyki" czy netfliksowy serial "Stranger Things". Przełomowe wideo ma dwa razy więcej pikseli i czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż filmy nakręcone kamerą 4K. Dzięki temu możemy z jeszcze większą dokładnością śledzić astronautów żyjących, pracujących i przeprowadzających badania w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Nowy materiał filmowy pokazuje jak wygląda lot w kosmos w wyraźniejszych barwach i ze wszystkimi szczegółami" - powiedział Dylan Mathis, szef komunikacji Międzynarodowego Programu Stacji Kosmicznej w Johnson Space Center w Houston.

"Cieszymy się, że możemy wykorzystywać nowe technologie, które pozwalają na angażowanie większej liczby odbiorców w badania przeprowadzane na stacjach kosmicznych" - dodał David Brady, pracownik biura naukowego International Space Station Program Science Office w Johnson.

źródło: NASA

sznyt tygodnia

najnowsze