5 polskich chat „na końcu świata”, które musicie odwiedzić

5 polskich chat "na końcu świata", które musicie odwiedzić

Chcielibyście uciec od miasta, świateł ekranów i ogólnie od cywilizacji? Jeśli marzycie o tym, aby odpocząć od codzienności to wcale nie musicie wyjeżdżać do egzotycznych zakątków - okazuje się, że w Polsce jest wiele malowniczych miejsc, w których kilkudniowy pobyt naładuje wasze wewnętrzne baterie i pozwoli odetchnąć.

Przedstawiamy wam 5 niezwykłych chat na terenie Polski, gdzie poczujecie się jakbyście byli na krańcu świata.

1. Korolowa Chata / Hajnówka, woj. podlaskie

Korolowa Chata to jedyna w swoim rodzaju etno agroturystyka położona w podlaskiej Hajnówce, która nazywana jest „Bramą do Puszczy Białowieskiej” (oddalona o 30 km od Białowieży i 60 km od Białegostoku).

To co zachwyca we wnętrzu tego miejsca to kuchnia z piecem kaflowym, główna izbę ze stylizowanymi łóżkami oraz mała biblioteczka z książkami o wszelakiej tematyce. Na południową stronę chaty wychodzi drewniana weranda, w otoczeniu znajdują się też stara kuchnia letnia z piecem chlebowym, parnik i stodoła oraz klasyczne wiejskie rabaty. Oczywiście do dyspozycji gości pozostaje całe ogrodzone podwórko, a którym od czasu to czasu są organizowane są fotowarsztaty promujące turystyczno-kulturowe walory regionu.

fot. Korolowa Chata
fot. Korolowa Chata
fot. Korolowa Chata


2. Chatka w lesie / Teremiski, woj. podlaskie

Zostając w okolicach Puszczy Białowieskiej, zajrzyjmy do innego czarującego miejsca. Chatka w Lesie jest położona w pobliżu wsi Teremiski, oddalonej od Hajnówki o około 18 km. Już z zewnątrz widać, ile wysiłku włożyli w to miejsce gospodarze, aby uczynić pobyt każdego gościa wyjątkowym - drewniany budynek wygląda, bardzo rustykalnie, a przy tym prawdziwie. Można powiedzieć, że wręcz stapia się z otaczającą go naturą.

Na parterze znajduje się przytulny salon z kominkiem i sypialnia. Na piętrze znajdziemy natomiast dwie sypialnie. Kuchnia jest bogato wyposażona – znajdziemy w niej nawet suszarkę do grzybów, co w takich okolicznościach może okazać się przydatnym urządzeniem. Do przebywania na zewnątrz zachęca zadaszony taras, z którego można dyskretnie zapoznawać się z otaczającym pięknem przyrody.

fot. Chatka w lesie
fot. Chatka w lesie
fot. Chatka w lesie

3. Domek z kominkiem / Długosiodło, woj. mazowieckie

Jednak jak się okazuje, wcale nie trzeba jechać na koniec kraju, aby poczuć się jak na końcu świata. Jeden z takich domków, w którym z pewnością uciekniemy od miejskiej codzienności, jest Domek w Długosiodle, które jest oddalone zaledwie 85 km od Warszawy - dokładnie na terenie Puszczy Białej, która wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski - jednego z najbogatszych pod względem szaty fauny i flory regionów Europy.

Zdecydowanie to najnowocześniejsza ze wszystkich naszych propozycji, co widać po samej bryle budynku i samym wystroju wnętrz. Jednak tu także wszystkich gości czeka przytulny salon z kominkiem, a na zewnątrz duży taras z dostępem do ogrodu, którego główną ozdobą jest ptactwo ozdobne (do podziwiania przez cały rok!) W tym miejscu można także skorzystać ze sprzętu sportowego, bezpłatnie wypożyczyć rowery i kijki do nordic walkingu.

fot. Domek z kominkiem
fot. Domek z kominkiem
fot. Domek z kominkiem

4. Mały drewniany domek na łonie natury / Nowa Słupia, woj. świętokrzyskie

W przypadku tej uroczej chatki, śmiało można powiedzieć, że znajduje się ona "na końcu świata" - najbliżsi sąsiedzi mieszkają dopiero w odległości ok. 200 m. Oznacza to, że pobyt w miejscu jest gwarancją ciszy, spokoju i odosobnienia, a jedyne co Wam tam towarzyszy to malownicze łąki, które wchodzą w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ten przepiękny krajobraz sprzyja przede wszystkim pieszym wycieczkom po okolicy - w pobliżu znajduje się rezerwat Chełmowa Góra i Jeleniowski Park Krajobrazowy wraz z rezerwatem Szczytniak.

fot. Mały drewniany domek

 

fot. Mały drewniany domek
fot. Mały drewniany domek

5. Butterfly Factory

Butterfly Factory to dwa przytulne domy wakacyjne położone wśród łąk i lasów. Są położone zaledwie 20 km od Olsztyna, ale zdają się być daleko na skraju świata i z dala od cywilizacji.

Można śmiało powiedzieć, że to idealne miejsce dla rodzin i grup. Składa się on z czterech sypialni 2-osobowych, przestronnego salonu z kominkiem, jadalni, w pełni wyposażonej kuchni. Ale nie to jest najważniejsze w tym miejscu - przede wszystkim najcenniejszym walorem są tu pobliskie lasy, które są rajem dla zbieraczy grzybów i jagód. Okoliczny przepiękny krajobraz sprzyja też pieszym i rowerowym wyprawom ze względu na liczne szlaki turystyczne.

fot. Butterfly Factory
fot. Butterfly Factory
fot. Butterfly Factory
fot. Butterfly Factory

Zobacz też:

Farmbnb – strona, dzięki której spędzisz wakacje w stylu slow life

Więcej niezwykłych miejsc w Polsce, które hołdują zasadzie SLOW LIFE, znajdziecie na platformie Farmbnb.

sznyt tygodnia

najnowsze