Oto 11 najbardziej ekologicznych miast na świecie

Oto 11 najbardziej ekologicznych miast na świecie

Cały czas piszemy o różnych inicjatywach ekologicznych, które zaczynają wprowadzać do swojej polityki największe marki. Nie tak dawno zrobiliśmy podsumowanie takich akcji - z niego dowiecie się m.in. tego, że Starbucks i McDonald's opracowują biodegradowalne kubki, a IKEA wycofuje się ze sprzedaży słomek.

Tym razem chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na stan ekologiczny największych miast na świecie. Warto o tym pamiętać wybierając kierunek swoich letnich podroży, ponieważ zanieczyszczenie powietrza i wód ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Najgorszy stan powietrza aktualnie odnotowuje się w Pekinie, gdzie jeden dzień spędzony na zewnątrz równa się wypaleniu 21 papierosów. Natomiast Indie przodują w rankingu najbrudniejszych wód - blisko 1000 dzieci w tym kraju umiera każdego dnia z powodu ekstremalnego zanieczyszczenia wody.

Liczby mówią same za siebie, dlatego jeśli miasta nie zaczną podejmować proekologicznych działań, stan naszego środowiska będzie ulegał degradacji. Sprawdźcie ranking miast, przygotowany przez portal Interesting Engineering, z których należy brać przykład.

11. Helsinki, Finlandia

fot. Olga1969/Wikimedia Commons

Bogactwo w lasy z pewnością sprzyja zachowaniu czystego powietrza w tym mieście. Poza tym władze Helsinek kładą duży nacisk na promowanie praktyk środowiskowych, takich jak jazda na rowerze i recykling odpadów.

10. Kapsztat, Afryka Południowa

fot. Andreas Tusche/Wikimedia Commons

Projekt Carbon Disclosure Project (CDP) ocenił Kapsztat jako jedno z pięciu miast, które jest najbardziej świadome zmian klimatycznych. Ten szlachetny tytuł udało się osiągnąć dzięki skutecznemu zarządzaniu odpadami. Miasto otrzymuje 10-20% swojej energii ze źródeł odnawialnych.

9. Singapur

fot. Zairon/Wikimedia Commons

Najbardziej zielone miasto w całej Azji - tu cała architektura przeplata się z roślinnością. Najbardziej znanym przykładem takiego zjawiska jest największy na świecie pionowy ogród Tree House w Bukit Timah.

8. San Francisco, Kalifornia

fot. Vincent Bloch/Wikimedia Commons

W San Francisco intensywnie promowana jest organiczna, zdrową żywność. Ponadto do końca 2020 roku miasto chce pozostać bez odpadów. W jaki sposób? Jednym z podjętych kroków jest zakaz sprzedaży plastikowych butelek z wodą.

7. Portland, Oregon

fot. Doug Kerr/Flickr

Portland jest najlepszym przykładem na to, że przy odpowiednim planowaniu każde miejsce może stać się Zielonym Miastem. Tamtejsze Biuro Planowania i Zrównoważonego Rozwoju uruchomiło program Zrównoważonego Rozwoju Miasta (SCG), który z powodzeniem ograniczył zależność miasta od paliw kopalnych. Od 2006 do 2018 roku w Portland udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 17% w porównaniu z wartością odnotowaną w 2006 roku. Co ważne, przy jednoczesnym wzroście populacji i przemysłu.

6. Reykjavik, Islandia

fot. Ainars Brūvelis/Wikimedia Commons

Islandia jest uwielbiana przez turystów właśnie między innymi za czystość i proekologiczną politykę. Największe miasto tego kraju jest najbardziej aktywne w walce ze mianami klimatycznymi. Już teraz tylko 0,1% całkowitej energii tamtejszej elektrycznej pochodzi z paliw kopalnych, a dodatkowo miasto zapowiada, że całkowicie uwolni się paliw kopalnych do 2050 roku - energię będzie pobierać ze swoich studni geotermalnych.

5. Curitiba, Brazylia

fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz)/Wikimedia Commons

Zielona Stolica Brazylii przetwarza aż 70% swoich odpadów na energię lub produkty wielokrotnego użytku.Przyjazny środowisku jest z pewnością tamtejszy system transportu publicznego, który pomaga zapewnia wszystkim mieszkańcom swobodne przemieszczanie się bez konieczności korzystania z własnego samochodu.

4. Vancouver, Kanada

fot. Xicotencatl/Wikimedia Commons

Vancouver emituje najmniej dwutlenku węgla z wszystkich miast Ameryki Północnej. Miasto ciężko na to pracowało - przede wszystkim intensywnie wspierało rowerzystów i budowało dla nich infrastrukturę. Dodatkowo cały czas zwiększa liczbę stacji do ładowania, aby zachęcić ludzi do korzystania z pojazdów elektrycznych.

3. Sztokholm, Szwecja

fot. Benoît Derrier/Wikimedia Commons

To pierwsze miasto, które zdobyło nagrodę Europejskiej Zielonej Stolicy w 2010 roku. Wszystkich przyjezdnych zachwyca porządkiem i czystością.

Sztokholm dąży do tego, aby do 2050 roku całkowicie wyeliminować paliwa kopalniane w swojej gospodarce i żeby zastąpić je biopaliwami. Miasto chce też wytwarzać ciepło odpadowe

2. Amsterdam, Holandia

fot. Yair Haklai/Wikimedia Commons

Miasto jest przede wszystkim znane z rowerów i wiatraków - to dwie rzeczy, które sprawiają, że miasto jest jednym z najbardziej ekologicznych na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mieszkańcy bardzo zwracają tam ogromną uwagę na jakość produktów, z których korzystają - iich jedzenie najczęściej pochodzi z ekologicznych upraw, a ubrania są robione z bezpiecznych materiałów.

1. Kopenhaga, Dania

Pudelek/Wikimedia Commons

Kopenhaga jest nazywana Zieloną Stolicą Europy. Nic dziwnego - politycy tego miasta dbają o rozwój miasta w zgodzie z naturą. Miasto postawiło sobie za cel zostanie do 2025 roku pierwszą na świecie stolicą, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo cały czas wprowadza do transportu publicznego pojazdy elektryczne (do 2019 roku wszystkie mają być napędzane prądem), a także planuje zasadzić 10 tys. drzew w ciągu 7 lat.

Sami mieszkańcy także wybierają rozwiązania, które nie szkodą środowisku - np. poruszają się na rowerach (ich liczba przekracza całkowitą liczbę samochodów.) Korzyści z tego są dwojakie, ponieważ miasto może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a średni wskaźnik zdrowia będzie wyższy.

źródło: interestingengineering.com, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze