Airbus przeprowadził test latającej taksówki. Będzie konkurencją dla UberAir?

Airbus przeprowadził test latającej taksówki. Będzie konkurencją dla UberAir?

Na początku minionego roku producent samolotów Airbus zapowiedział, że stworzy latającą taksówkę. Autonomiczną, napędzaną silnikiem elektrycznym i w dodatku taką, którą zamówimy podobnie jak Ubera. Wygląda na to, że projekt nabrał rozpędu, bo okazało się, że spółka od jakiegoś czasu trzyma w hangarze taki statek i pod koniec stycznia zdecydowała się na jego pierwszy lot. Test wypadł bez żadnych komplikacji.

31 stycznia latająca taksówka od Airbusa oderwała się od płyty lotniska, uniosła na wysokość 5 metrów i po 53 sekundach bezpiecznie wylądowała. Następnego dnia powtórzono test i ponownie maszyna świetnie się spisała. Pilotażowy lot przeprowadzono bez udziału pasażerów, niemniej można się spodziewać, że Airbus ruszy niebawem z kolejnymi testami i wówczas na pokładzie taksówki znajdą się pierwsi użytkownicy.

Do niedawna spółka nie zdradzała szczegółów dotyczących konstrukcji statku, ale teraz wiemy, że latająca taksówka nazywa się Vahana i przypomina gigantycznego drona. Ma osiem śmigieł i kabinę, która pomieści czterech pasażerów. Jest to statek typu VTOL, co oznacza, że unosi się w pionie i w ten sam sposób ląduje. Prawdopodobnie w przyszłości będzie realizować kursy na krótkich odcinkach; Airbus spodziewa się tego w 2021 roku.

– Sto lat temu komunikacja miejska zeszła do podziemia, teraz mamy wystarczające zaplecze technologiczne, żeby wyjść nad ziemię – mówił w ubiegłym roku CEO Airbusa Tom Enders. Jego zdaniem, za trzynaście lat w miastach będzie mieszkać 60 procent populacji, czyli o 10 procent więcej niż obecnie. Zwiększy się przez to tłok na ulicach, liczba wypadków drogowych, a emisja spalin osiągnie niespotykany do tej pory poziom.

Rozwiązaniem problemu mają być autonomiczne, latające taksówki napędzane silnikiem elektrycznym, na przykład takie jak Vahana. Ale producent samolotów nie jest jedyną spółką, która zamierza zagospodarować przewozy osobiste w przestrzeni powietrznej. Na podobny pomysł wpadł Uber, który także pracuje na latającą taksówką.

Co więcej, podczas tegorocznych targów technologicznych CES w Las Vegas razem z firmą Bell Helicopter zaprezentował maszynę, którą zamierza wykorzystać w projekcie Elevate. Zgodnie z zapowiedzią Ubera, pierwsze kursy miałby odbyć się w 2020 roku.

Jak myślicie, która firma odniesie większy sukces na polu autonomicznego przewozu pasażerów?

źródło: www.vahana.aero/ autor: Adam Sawicki