Słuchawki do pracy i do aktywności fizycznej. Testujemy modele Jabra Elite 7 Active i Jabra Elite 7 Pro

Słuchawki do pracy i do aktywności fizycznej. Testujemy modele Jabra Elite 7 Active i Jabra Elite 7 Pro

Jabra to duńska marka, która opiera swoje produkty audio na 150-letnim doświadczeniu. To, co ich wyróżnia, to opracowana na wysokim poziomie bezprzewodowa technologia, która zapewnia nie tylko lepszy dźwięk, ale też wyraźniejsze rozmowy i większą elastyczność w kwestii sposobu, miejsca i czasu korzystania ze słuchawek.

Do naszych testów trafiły właśnie dwa modele słuchawek - oba reprezentują czysty, elegancki, minimalistyczny design i wysoki komfort użytkowania. Te małe dzieła sztuki z dziedziny miniaturyzacji to również przykład tego, że słuchawki douszne nie oznaczają gorszego, bardziej płaskiego dźwięku (w porównaniu do dużych słuchawek nausznych). Poznajcie dwa różne, a jednak tak samo zaskakujące pod względem jakości modele od Jabry - Elite 7 Pro i Jabra Elite 7 Active.

fot. Sznyt.pl

Jabra Elite 7 Pro

Ten model postanowiłam przetestować pod kątem pracy biurowej - używaliśmy go zarówno podczas rozmów, jak i słuchania muzyki, która towarzyszy nam tak naprawdę każdego dnia. Nie ma bowiem nic lepszego niż playlisty w stylu "Calm Office Music", które sprzyjają koncentracji i odcięcia się od zewnętrznych bodźców w czasie pracy na komputerze.

To co nam się od razu rzuciło w uszy, to świetna jakość rozmów, które są nieodłączną częścią naszej pracy. Używałam do tej pory różnego rodzaju słuchawek, ale dopiero teraz poznałam zupełnie nowy wymiar działania ANC (Aktywnej Redukcji Hałasu). Słuchawki douszne Elite 7 Pro zostały specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby odizolować nas od dźwięków z otoczenia, a jest to możliwe dzięki nowej, przełomowej technologii Jabra MultiSensor Voice. Teraz odgłosy ekspresu do kawy, stukania w klawiaturę czy nawet remontu, który odbywa się tuż za progiem, były dla mnie zupełnie niesłyszalne. Spokojnie mogłam uczestniczyć w spotkaniu online bez obaw, że nie usłyszę swojego rozmówcy.

Muszę przy tym dodać, że nie tylko ja lepiej słyszałam swojego rozmówcę, dzięki wyciszeniu hałasów, ale też moja mowa była wyraźniejsza, głośniejsza i przyjemniejsza dla ucha osoby "z drugiej strony". W tych słuchawkach Jabry zastosowano cztery potężne mikrofony z czujnikiem Voice Pick Up (VPU), który bazuje na technologii przewodnictwa kostnego. Co to oznacza? Mój głos jest przesyłany za pomocą wibracji kości szczęki, umożliwiając zaawansowanym algorytmom wykrywanie i eliminowanie odgłosów wiatru i szumów, które utrudniają komunikację podczas rozmowy np. na ruchliwej ulicy. Zauważyłam, że dzięki temu rozmawiałam przez telefon i komunikator internetowy więcej i dłużej, bo miejsce, z którego mogłam wykonać połączenie, przestało mieć zupełnie znaczenie. Szczególnie, że bateria pozwala na baaardzo długie rozmowy - spokojnie mogłam używać samych słuchawek przez 7-8 godzin, a przy korzystaniu z futerału nawet do 30 godzin.

fot. Sznyt.pl

Pracownicy biurowi z pewnością docenią fakt, że model Jabra Elite 7 Pro możemy połączyć z kilkoma urządzeniami jednocześnie, np. z dwoma smartfonami lub z komputerem i smartfonem. W modelu zastosowano technologię Bluetooth Multipoint, która daje możliwość łatwego i szybkiego przełączania się między muzyką na jednym urządzeniu (np. Spotify na komputerze) i pracą na drugim (np. połączenie telefoniczne na smartfonie) bez konieczności wyjmowania słuchawek z uszu.

To co jeszcze z pewnością zachwyciło mnie w tym modelu to wkładki EarGel, które są zoptymalizowane pod kątem anatomii i mają węższą, bardziej zaokrągloną końcówkę, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu ucha. Według informacji na stronie producenta, kształt Elite 7 Pro powstał na podstawie danych pochodzących z.... 62 000 skanów uszu! Dzięki temu udało się stworzyć idealną formę, która uniemożliwia zgubienie którejś ze słuchawek w drodze do biura lub przy jakimś gwałtowniejszym ruchu.

Na koniec nie mogłabym nie wspomnieć o jakości dźwięku, który w tych słuchawkach bardzo przyjemnie zaskakuje. W tych malutkich, bezprzewodowych słuchawkach dousznych wykorzystano 6-milimetrowe głośniki, które producentowi udało się udoskonalić i zoptymalizować tak, aby wyeliminować zniekształcenia dźwięku. Wysokie i niskie tony były dla mnie od początku na świetnym poziomie, ale dodatkowo dopasowałam sobie dźwięk do własnych preferencji w dedykowanym konfiguratorze.

Jabra Elite 7 Active

Jednak nie samą pracą żyje człowiek! Po godzinach lubię oddać się aktywnościom fizycznym - bieganie, siłownia, czasem joga. Podczas uprawiania sportu postanowiłam przetestować inny model od Jabra - Elitę 7 Active, który według producenta jest stworzony do tego, aby towarzyszyć nam przy wyciskaniu siódmych potów.

Jeśli mówiliśmy o tym, że model Elite 7 Pro jest świetnie dopasowany do ucha, to tu jest chyba jeszcze lepiej - w tych sportowych słuchawkach zastosowano technologię ShakeGrip, czyli innowacyjny materiał wykonany ze specjalnej odmiany Płynnej Gumy Silikonowej, która pewnie utrzymuje słuchawki w uszach i zapewnia mocną przyczepność. Materiał jest miękki i niezwykle wygodny, a słuchawki pozostają na swoim miejscu bez względu na rodzaj ruchu. To chyba pierwszy raz, kiedy nie musiałam się bać, że z joggingu wrócę bez kompletnego sprzętu do słuchania ulubionej muzyki.

Warto wiedzieć, że te słuchawki są nieco mniejsze od innych modeli od Jabry, ale jednocześnie też lżejsze - każda słuchawka waży zaledwie 5,5 g.

fot. Sznyt.pl

W moim przypadku trening bez muzyki to nie jest satysfakcjonujący trening - dynamiczne piosenki wprowadzają mnie w trans i pozwalają się skupić na konkretnej czynności. Jak zwykle sprawę ułatwia Aktywne Wyciszanie Szumów (ANC), które Jabra ma opanowane do perfekcji. Rozpraszający hałas otoczenia jest błyskawicznie tłumiony dzięki regulowanym poziomom wyciszania, a w razie potrzeby zawsze mogłam włączyć opcję HearThrough - wystarczy jedno dotknięcie, aby znów słyszeń dźwięki z otoczenia. Ta technologia okazała się dla mnie niezwykle przydatna np. kiedy spontanicznie postanawiałam wskoczyć po coś do sklepu lub podczas biegania w ruchliwym miejscu, kiedy jednak czujność na otoczenie musi być na wyższym poziomie. W razie potrzeby zawsze mogłam wyjąć jedną słuchawkę, a w drugiej nadal grała muzyka - tryb mono umożliwia korzystanie tylko z jednej słuchawki dousznej.

Zaskakujące było dla mnie to, że nawet podczas treningu mogłam swobodnie zadzwonić i rozmawiać przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości dźwięku. Po sprawdzeniu już wiem, z czego wynika ta jakość - w modelu zastosowano cztery starannie umiejscowione mikrofony pokryte specjalną siateczką SAATI Acoustex chroniącą przed odgłosami wiatru.

 

Oczywiście to tylko nasze sugestie, do czego można używać wyżej wymienione wersje słuchawek od marki Jabra. Tak naprawdę oba modele jest bardzo uniwersalne i mogą być używane zarówno przez sportowych freaków, jak i pracowników biurowych, którzy lubią odciąć się od otoczenia z własną muzyką na uszach.

A Ty do której grupy należysz i po który model najchętniej byś sięgnął?

tekst: AR

sznyt tygodnia

najnowsze