Pierwszy elektryczny Rolls-Royce zadebiutował w Polsce

Pierwszy elektryczny Rolls-Royce zadebiutował w Polsce

Oto Spectre, które reprezentuje całkowicie nową klasę samochodów – ultra luksusowe elektryczne super coupé.

Spectre zwiastuje początek nowego, ekscytującego rozdziału w historii Rolls-Royce Motor Cars, a także rozpoczęcie w pełni elektrycznej ery dla marki. Pojawienie się informacji o pierwszym w pełni elektrycznym Rolls-Royce w 2021 roku było ważnym momentem w historii luksusowej motoryzacji. Od tego czasu Spectre odbył niezwykłą podróż i odbył bardzo rygorystyczny program testów, który obejmował ponad 2,5 miliona kilometrów. Inżynierowie spędzili 50 000 godzin w fotelu kierowcy, aby analizować i kalibrować jego właściwości jezdne. 

- Od kiedy po raz pierwszy zapowiedziano pojawienie się Spectre, oczekiwania polskich klientów rosły. Dziś z radością witamy Spectre na naszym rodzimym rynku - powiedział Piotr Fus, współwłaściciel Rolls-Royce Motor Cars Warszawa. 

Rolls-Royce ustanawia nowy precedens w tworzeniu całkowicie oryginalnej klasy samochodów: Ultra-Luxury Electric Super Coupé. Spectre, łącząc elegancję i innowacyjność, zachwyca imponującym, a jednocześnie wyrafinowanym wyglądem. Spectre z najszerszym grillem, w jaki kiedykolwiek wyposażono Rolls-Royce'a, sprawia wrażenie niezwykle potężnego samochodu. Łopatki w grillu Pantheon mają teraz gładszy przekrój i są lepiej dopasowane, aby pomóc w prowadzeniu powietrza wokół przedniej części samochodu. Oszałamiające proporcje Spectre i dramatyczna sylwetka fastback przypominają najbardziej sugestywne samochody i jednostki wodne w historii. Gładka powierzchnia przedziału pasażerskiego miała duży wpływ na osiągnięcie najniższego współczynnika oporu powietrza w historii Rolls-Royce'a, wynoszącego 0,25 Cd.

830 godzin modelowania i testów w tunelu aerodynamicznym zajęło dostrojenie figurki Spirit of Ecstasy by wspomóc aerodynamikę modelu.

Doskonałość bezkompromisowego wyglądu zewnętrznego przenosi się także do wnętrza, do „świątyni” Spectre oferującej niezrównany luksus. Model został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie funkcje Bespoke. Ich inspiracją była ponadczasowa mistyka nocnego nieba. Ii tak na drzwiach Spectre, tzw. Starlight Doors, umieszczono 4,796 delikatnie oświetlonych "gwiazd". Drzwi "otwierane pod wiatr" można również zamówić z panelem Canadel, wykonanym z pojedynczego arkusza drewna, precyzyjnie umieszczonego pod kątem 55 stopni, co daje wrażenie ruchu wewnątrz samochodu.

fot. Auto Fus Group
fot. Auto Fus Group

Inżynierowie Rolls-Royce'a wykorzystali kolejne korzyści płynące z "Architektury Luksusu", w pełni aluminiowej konstrukcji stanowiącej podstawę modeli Rolls-Royce'a. Od samego początku została ona zaprojektowana z myślą o napędzie elektrycznym, wyrafinowane wytłaczane sekcje aluminiowe i integracja akumulatora ze strukturą samochodu sprawiają, że jest on o 30% sztywniejszy niż jakikolwiek poprzedni Rolls-Royce. Elastyczność architektury pozwoliła inżynierom również na umieszczenie podłogi w połowie między konstrukcjami progów, a nie na górze lub pod nimi. Pomiędzy akumulatorem a podłogą utworzono kanał na okablowanie i przewody klimatyzacji, a akumulator zamontowano pod spodem, zapewniając idealnie gładki profil spodniej warstwy podłogi. 

Spectre jest najbardziej skomunikowanym Rolls-Roycem w historii. Inżynierowie wykorzystali rewolucyjny system "zdecentralizowanej inteligencji", który pozwala na swobodną i bezpośrednią wymianę informacji między ponad 1000 funkcjami pojazdu, przenosząc słynną jakość jazdy marki na jeszcze wyższy poziom.

fot. Auto Fus Group
fot. Auto Fus Group

Aby zapewnić legendarne odczucia "jazdy na magicznym dywanie", Spectre został poddany wymagającemu programowi testów, który obejmował ponad 1500 godzin poświęconych m.in. na dopracowanie hamowania regeneracyjnego samochodu, aby mieć pewność, że jego działanie nie będzie wymagało wysiłku, ale było. Podczas testów na Lazurowym Wybrzeżu ukończono cyfrową ewolucję znanego systemu zawieszenia Planar; orkiestrę systemów precyzyjnie reagującymi na działania kierowcy i warunki drogowe, co umożliwiają najnowsze rozwiązania w zakresie oprogramowania i sprzętu.

Charakterystyczne dla Rolls-Royce'a wrażenia z jazdy w samochodzie są dodatkowo wzmocnione dzięki umiejscowieniu akumulatora, co przekłada się na nisko zamontowane siedzenia i wrażenie otulającej kabiny, ale także odblokowuje dodatkową funkcję – przestrzeń na prawie 700 kg materiałów wygłuszeniowych.

- Spectre posiada wszystkie cechy, z których Rolls-Royce jest znany na całym świecie - ciszę, spokój i lekkość – i udowadnia, że Rolls-Royce doskonale nadaje się dla napędu elektrycznego. Rolls-Royce wkraczając w swą elektryczną erę obwieszczę swe plany i pokazuje symbol jasnej, odważnej przyszłości - podkreślił Frank Tiemann, Director of Corporate Communications Central/Eastern Europe and Central Asia, Rolls-Royce Motor Cars, podczas premiery w Warszawie.

Pierwsze dostawy Spectre do klientów będą realizowane w czwartym kwartale 2023 r.

tekst: materiały prasowe