Kolorowa metamorfoza paryskiego butiku. Louis Vuitton świętuje kolejną współpracę z Yayoi Kusamą

Kolorowa metamorfoza paryskiego butiku. Louis Vuitton świętuje kolejną współpracę z Yayoi Kusamą

Francuski dom mody przyozdobił jeden ze swoich flagowych butików kolorowymi kropkami nawiązującymi do twórczości Yayoi Kusamy. Nad budynkiem widnieje ogromna rzeźba japońskiej artystki. Odmieniona fasada to hołd złożony 93-letniej artystce.

Japońska malarka, rzeźbiarka i performerka zasłynęła ze swoich awangardowych prac przepełnionych kolorowymi, krzykliwymi i geometrycznymi wzorami. Sama o swojej twórczości mówi „sztuka obsesyjna”, nawiązując do osobistych przeżyć.

Pierwsza współpraca Louis Vuitton i Yayoi Kusamy rozpoczęła się w 2012 roku pod kierownictwem kreatywnym Marca Jacobsa. Po ponad dekadzie francuski dom mody ponownie łączy siły z artystką przy tworzeniu nowej kapsułowej kolekcji pod hasłem „Creating Infinity”.

W katalogu wspólnych projektów znajdziemy proste fasony, które obfitują w groszkowe wzory – nieodłączny element prac Kusamy.

louisvuitton.com

Białe, czerwone, żółte, niebieskie i zielone kropki znalazły się też na torbach LV. Plamy powstały dzięki technice druku sitowego, w którym farba zostaje przeciśnięta przez gazę w miejscach niezakrytych rysunkiem. W kolekcji znajdziemy również motywy Metal Dots, Infinity Dots, a także roślinny Psychodelic Flower, które łączą się z monogramem francuskiego domu mody.

Pierwsza część kolekcji zadebiutowała na całym świecie w dniach 1-6 stycznia. Kolejne produkty będą dostępne w butikach Louis Vuitton od 31 marca.

Butiki Louis Vuitton usiany kolorowymi kropkami

Celebrując to wydarzenie, dom mody zaprezentował odmienioną fasadę swojego największego butiku – Maison Champs-Élysées w Paryżu. Budynek, który w 1912 roku zaprojektowali architekci Louis-Hippolyte Boileau oraz Charles-Henri Besnard, został pokryty kolorowymi kropkami, oddając charakterystyczną estetykę twórczości Kusamy.

Na dachu unosi się wielka figura malarki w groszkowym stroju. Postać zdaje się umieszczać kolorowe kropki na murach budynku.  We wnętrzu również nie brakuje kolorowych plamek – wzory pokrywają sufity i ściany butiku.

Podobną metamorfozę przeszedł luksusowy dom towarowy Harrods w Londynie. Słynną fasadę sklepu ożywia 15-metrowa realistyczna statua artystki, która zagląda do witryn sklepu, malując swoje charakterystyczne kropki:

m.k.

sznyt tygodnia

najnowsze