Bugatti Chiron Profilée najdroższym samochodem na świecie. Padł rekord aukcyjny

Bugatti Chiron Profilée najdroższym samochodem na świecie. Padł rekord aukcyjny

Jedyny egzemplarz modelu Bugatti Chiron Profilée został sprzedany za prawie 10 mln euro, ustanawiając nowy rekord i zyskując tytuł najdroższego nowego auta, jaki kiedykolwiek wylicytowano na aukcji.

Bugatti Chiron Profilée to ostatni egzemplarz z linii modelów Chiron. Samochód rozpędza się w zaledwie 2,3 s z 0 km/h do 100 km/h, a jego prędkość maksymalna to aż 380 km/h. Za napęd odpowiada legendarny 16-cylindrowy silnik o pojemności 8.0 litrów.

Jedyny w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée

Wyjątkowy pod względem konstrukcji, osiągów i specjalnych akcentów, Chiron Profilée został pokryty specjalnie opracowanym lakierem o nazwie „Argent Atlantique”, czyli „Srebro Atlantyku”. Pojazd zyskał charakterystyczny poziomy podział – jego dolna część jest wykończona kolorem Bleu Royal Carbon, elegancko eksponującym strukturę włókna węglowego.

Samochód wyposażono w powiększony grill, szersze wloty powietrza i przeprojektowany splitter w przednim zderzaku. Z kolei z tyłu znalazł się zgrabny, wyprofilowany spojler.

Na uwagę zasługuje również wnętrze samochodu. Po raz pierwszy Chiron został wyposażony w elementy z tkanej skóry. Ręcznie nakładane akcenty, o łącznej długość aż 2665 metrów, pojawiły się na wewnętrznych panelach drzwi, bocznych częściach centralnego tunelu i na desce rozdzielczej.

Rekordowa aukcja

Bugatti Chiron Profilee zapisało się na kartach historii motoryzacji już w momencie debiutu. Francuski producent zapowiedział, że jedyny wyprodukowany egzemplarz nie zostanie sprzedany w tradycyjny sposób. Marka postanowiła jednak dać szansę najbardziej zaangażowanym kolekcjonerom na zdobycie tego wyjątkowego modelu.

Zainteresowanie licytacją w domu aukcyjnym Sotheby's było ogromne, co w efekcie przyniosło nowy rekord na rynku motoryzacyjnym. Bugatti Chiron z legendarnym silnikiem W16 został sprzedany za niebotyczną cenę 9 mln 792 tys. 500 euro netto, czyli ponad 46 milionów złotych. Łączna kwota wzrosła do ponad 12 mln euro po doliczeniu podatku.

– Byliśmy niezwykle podekscytowani entuzjazmem, jaki globalna społeczność motoryzacyjna okazała temu wyjątkowemu samochodowi. Licytanci wyraźnie docenili znaczenie i wartość Chirona Profilée, o czym świadczy intensywna rywalizacja i ostateczna cena, która umieszcza ten samochód na stałe w podręcznikach historii – powiedział Hendrik Malinowski, dyrektor zarządzający Bugatti.

Część z kwoty, jaką przekazał anonimowy nabywca, zostanie przekazana na różne cele charytatywne.

Zobacz też:

Oto wizja Bugatti Chiron w wersji terenowej;
Terracross, czyli futurystyczna i off-roadowa wariacja na temat Bugatti Chirona

m.k., fot. rmsothebys.com

sznyt tygodnia

najnowsze