McLaren zamienia supersamochód z Gran Turismo w prawdziwy speedster na tor wyścigowy

McLaren zamienia supersamochód z Gran Turismo w prawdziwy speedster na tor wyścigowy

Wizja każdego auta najpierw powstała na przysłowiowym papierze - niektóre z nich pozostały jedynie konceptem, niektóre od razu trafiły do fabryki, a jeszcze inne zamieniono w wirtualne pojazdy w grach komputerowych. Kto jednak powiedział, że nie można trochę zamieszać tą kolejnością i sprawić, że superauto z gry pojawi się w świecie rzeczywistym? Tak się właśnie stało w przypadku BC08 Solus GT od McLarena, które z Gran Turismo Sport przeniosło się na prawdziwą drogę. 

McLaren stworzył prawdziwą wersję samochodu, który po raz pierwszy pojawił się w grze Gran Turismo Sport. Solus G to model przeznaczony wyłącznie do jazdy po torze z kokpitem myśliwca i wolnossącym silnikiem V10, 10 000 obr./min.

Sercem tego wyjątkowego auta jest 5,2-litrowy wolnossący silnik V10 (w grze była wersje z silnikiem 4-litrowym) o mocy 829 KM i 4 i moment obrotowy wynoszący 648 niutonometrów (przy 10,500 obr./min). Silnik jest podłączony do 7-biegowej sekwencyjnej skrzyni biegów, a sam producent auta zapewnia, że rozpędzi się ono do "ponad 321 km/h".

Co ważne, jest to przeznaczony tylko dla jednej osoby, z zabudowanym kokpitem. Co więcej, auto nie posiada homologacji drogowej, dlatego można jeździć nim wyłącznie na zamkniętych torach.

McLaren wyprodukował 25 sztuk tego superauta, które... oczywiście już się wyprzedało zanim modele zdążyły wyjechać z fabryki. Szczęśliwi nabywcy auta dostaną w pakiecie kombinezon kierowcy wyścigowego z atestami FIA, kask oraz system HANS, a nawet lekcję jazdy samochodami sportowymi.

Bliżej możemy się przyjrzeć temu niezwykłemu modelowi dzięki filmowi na kanale Shmee150:

tekst: A.R