Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki w łazience? Co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki w łazience? Co wybrać?

Choć wielu z nas marzy o remoncie łazienki, gdy przychodzi czas podejmowania kluczowych decyzji, stajemy się zupełnie bezradni. Wszystkie ważne kwestie, o których należy pamiętać, mogą przyprawić o zawrót głowy nawet największego entuzjastę domowych metamorfoz. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych tematów, dotyczących ogrzewania w łazience. W artykule znajdują się praktyczne porady związane zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i klasycznymi grzejnikami.

Jakie ogrzewanie do łazienki?

Podczas gruntownego remontu bądź urządzania mieszkania w stanie deweloperskim, należy dobrze zastanowić się nad ogrzewaniem danego pomieszczenia. Decyzja, która zostanie podjęta na początku, będzie miała olbrzymi wpływ na komfort korzystania z łazienki przez lata.

Obecnie na rynku dominują dwie formy regulowania temperatury: tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Każda z nich sprawdzi się w nieco innych okolicznościach.

Grzejnik w łazience nie musi przypominać tych, które pamiętamy sprzed lat. Obecnie projektanci prześcigają się w coraz to nowych i bardziej designerskich pomysłach. Dlatego też w dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz, takich jak lazienkaplus.pl, znaleźć można:

- płaskie grzejniki lustrzane, które świetnie sprawdzą się w niedużych i ciemnych pomieszczeniach, rozświetlając je i optycznie powiększając,

- modele asymetryczne, które swoim nietuzinkowym kształtem dopełnią aranżację niebanalnej łazienki,

- grzejniki ażurowe, które świetnie wyglądają we wnętrzach stylizowanych, dodają lekkości i przypominają małe dzieła sztuki,

- modele z pionowymi żebrami, optycznie podnoszące pomieszczenie,

- grzejniki drabinkowe, które doskonale sprawdzą się nie tylko jako forma ogrzewania, lecz również miejsce do suszenia ubrań czy odwieszania ręczników.

Ogrzewanie podłogowe pojawiło się w polskich domach stosunkowo niedawno. Wciąż jeszcze nie jest tak rozpowszechnione jak tradycyjne grzejniki. Warto jednak rozważyć tę formę ogrzewania, ponieważ ma ona wiele zalet.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa typy – ogrzewanie wodne i ogrzewanie elektryczne. W pierwszym przypadku na posadzce układa się rury, które wypełnione zostają ciepłą wodą. Następnie przykrywa się je styropianem i cienką warstwą wylewki. Najczęściej przy tym rodzaju ogrzewania stosuje się kafelki. Na rynku są już jednak dostępne panele winylowe, które równie dobrze przewodzą ciepło i nie powodują jego strat.

Innym źródłem ogrzewania podłogowego są maty grzewcze, które układa się pod ostateczną warstwą podłogi. Są one znacznie cieńsze niż ogrzewanie podłogowe wodne, lecz równie dobrze spełniają swoją rolę.

Jak wykonane są maty grzewcze? To po prostu siatka z tworzywa sztucznego, w której zamontowane są przewody podgrzewające podłogę. Po ułożeniu ogrzewania podłogowego tego typu wyprowadza się jedynie wtyczkę, którą podłącza się do źródła prądu. Mat nie wolno nacinać, by dopasować je do rozmiarów podłogi, ponieważ można uszkodzić system grzewczy. Dostępne są maty montowane na zaprawę klejową oraz samoprzylepne.

Ogrzewanie podłogowe – jakie ma zalety?

Wielu inwestorów obawia się ogrzewania podłogowego, nie znając jego wszystkich zalet. A jest ich całkiem sporo. To nowoczesna i wygodna forma regulowania temperatury w domu, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.

„Podłogówka” zapewnia wysoki komfort cieplny. Korzystanie z niej jest po prostu przyjemne. Nie tylko ogrzewa zmarznięte stopy, lecz także zwiększa wilgotność powietrza (ogrzewanie podłogowe wodne), co ułatwia oddychanie. Ponadto pozwala regulować temperaturę w mieszkaniu, korzystne przekładając się na koszty ogrzewania. Podobnie jak mniejsze zużycie czynnika grzewczego. Nie nagrzewa się także do tak wysokich temperatur jak grzejnik, nie obniżając jednocześnie komfortu użytkowników.

Wśród zalet tego rodzaju ogrzewania jest też z pewnością szybkie wysychanie podłogi. Nie trzeba więc czekać zbyt długo, by świeżo umyta podłoga była idealnie sucha. To doskonała wiadomość dla tych, którzy w sprzątaniu nie znoszą chwil bezczynności.

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla:

- osób, które mają małe dzieci – maluchy nigdy nie siedzą na zimnej podłodze,

- tych, którzy nie znoszą noszenia domowego obuwia i preferują chodzenie boso – podłoga zawsze jest przyjemnie ciepła,

- tych, którzy nie przepadają za zbędnymi urządzeniami psującymi aranżację – ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne.

Ogrzewanie podłogowe – wybór idealny dla minimalistów

Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na wizualny aspekt łazienki? Przede wszystkim sprawia, że pomieszczenie jest bardziej ustawne. Nie trzeba się bowiem martwić lokowaniem grzejnika, który często znajduje się w samym środku aranżacji.

To świetne rozwiązanie dla minimalistów, którzy cenią sobie czystą, niczym niezaburzoną przestrzeń. Co więcej, ta forma ogrzewania nie gryzie się z żadnym stylem urządzania wnętrz – jest bowiem zupełnie niewidoczna.

Tradycyjny grzejnik w łazience – czy warto?

Wielu inwestorów głowi się nad wyborem ogrzewania. Nie jest tajemnicą, że instalacja „podłogówki” wymaga pomocy fachowca oraz jest stosunkowo droga. Przy ograniczonym budżecie lepiej sprawdzą się tradycyjne grzejniki. Podobnie jak w przypadku ograniczeń konstrukcyjnych danego lokalu. Ogrzewanie podłogowe (wodne) ma bowiem co najmniej kilkanaście centymetrów wysokości, dlatego też nie sprawdzi się tam, gdzie posadzki nie można skuć do takiego poziomu. Jednak już w przypadku zastosowania mat grzewczych nie trzeba kuć posadzki, lecz wystarczy ułożyć je na istniejącej wylewce. Dzięki temu, że są niezwykle cienkie (kilka milimetrów grubości), nie powstaje problematyczna różnica poziomów pomiędzy pomieszczeniami.

Grzejniki instaluje się już po wykonaniu wylewek, niemal na końcu remontu. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu można spokojnie odłożyć w czasie, by wszystko dokładnie przemyśleć. Co więcej, ta forma ogrzewania nie wpływa zupełnie na wybór podłogi w łazience. Bez problemu można zastosować w niej płytki, drewno, panele, a nawet dużo tańsze linoleum.

Grzejniki to świetne rozwiązanie również w przypadku osób, które obawiają się ewentualnej awarii. Wymiana tego typu urządzenia jest znacznie prostsza i tańsza niż zdejmowanie wylewki i poszukiwania uszkodzonej rurki w podłodze (przy ogrzewaniu wodnym).

Ten rodzaj ogrzewania ma także inną zaletę. Nagrzewa się dużo szybciej niż woda umieszczona w długich rurach. Dzięki temu odpowiednią temperaturę można uzyskać zdecydowanie szybciej. Należy jednak pamiętać, że również w krótszym czasie po wyłączeniu ogrzewania pomieszczenie się ochładza.

Nowoczesny grzejnik łazienkowy jak dzieło sztuki

Grzejniki łazienkowe mogą być prawdziwymi dziełami sztuki. Nie trzeba już optycznie ich ukrywać, by nie zaburzały proporcji wnętrza czy nie odcinały się od ściany w innym kolorze.

Obecnie w ofercie profesjonalnych sklepów, takich jak lazienkaplus.pl, dostępna jest olbrzymia liczba odcieni. Dzięki temu każdy dopasuje właściwą barwę do aranżacji swojego domu.

Nawet w małej łazience można zastosować dekoracyjny grzejnik. Może on spokojnie zastąpić wzorzystą tapetę czy nawet ciekawy obraz. Na przestrzeni lat urządzenie to, z pomalowanego olejną farbą, ciężkiego wizualnie i żeliwnego, zmieniło się w designerski element wystroju wnętrz. 

 

Tekst powstał we współpracy z lazienkaplus.pl

sznyt tygodnia

najnowsze