Na aukcję trafi zegarek od Cartiera, który był nagrodą dla podwójnego zwycięzcy w Rajdzie Paryż-Dakar

Na aukcję trafi zegarek od Cartiera, który był nagrodą dla podwójnego zwycięzcy w Rajdzie Paryż-Dakar

Rajd Dakar to wydarzenie sportowe o szczególnej randze i prestiżu - przyciąga zarówno najlepsze zespoły motoryzacyjne, jak i luksusowych sponsorów. Jednym z pierwszych takich marek był producent zegarów Cartier, który w 1983 r. wprowadził do zawodów własną kategorię Cartier Challenge — nagroda miała trafiać dla zawodnika, któremu udało się odnieść kolejne zwycięstwo w tym sportowym wydarzeniu.

Oczywiście prawdziwym wyczynem jest takie osiągnięcie - udało się to Belgowi Gastonowi Rahierowi, który zdołał rok po roku wygrać słynny rajd (w 1984 r i 1985 r.) na motocyklu BMW R80G/S. Nagrodą dla Rahiera za wygranie Cartier Challenge był limitowany zegarek Cartier, który jest znany pod nazwą Cheich.

Zegarek został zaprojektowany przez ówczesnego prezesa Cartiera, Alaina Dominique'a Perrina i twórcę rajdu Paryż-Dakar, Thierry'ego Sabine'a  - koperta była wzorowana na logo wydarzenia i przedstawia... wizerunek osoby w turbanie.

Powstały tylko cztery zegarki Cheich – jedyny znany przykład, który nie zaginął i nie trafił do oficjalnej kolekcji Cartiera, pozostał z Rahierem aż do jego śmierci w 2005 roku. Teraz, po raz pierwszy w historii, ten wyjątkowy przedmiot trafi na aukcję w Sotheby's. W zestawie z zegarkiem jest skórzany pasek z czerwonymi przeszyciami i pudełko prezentacyjne.

Cartier Cheich od Gastona Rahiera pojawi się na aukcji zegarków Fine Watches Sotheby w Paryżu, która rozpocznie się 16 września 2022 r. Nie podano przybliżonej wyceny zegarka, ale eksperci przewidują, że przedmiot osiągnie cenę ponad 400 tys. dolarów.

tekst: A.R.