Richard Mille stworzył najcieńszy zegarek na świecie

Richard Mille stworzył najcieńszy zegarek na świecie

Szwajcarska manufaktura Richard Mille pobiła rekord świata i przygotowała ekstremalnie cienki model RM UP-01, którego koperta ma zaledwie 1,75 mm grubości.

Był Piaget mierzący całe 2 mm grubości, a później pojawił się o 0,2 mm cieńszy model Octo Finissimo Ultra od Bulgari, który przez jakiś czas był "najchudszym" zegarkiem świata. Rekord świata został teraz pobity przez szwajcarską manufakturę Richard Mille. Model RM UP-01 jest cieńszy od swojego poprzednika o 0,05 mm, co oznacza, że jego koperta ma zaledwie 1,75 mm grubości. Co ciekawe firma weszła we współpracę z włoską legendą motoryzacji, marką Ferrari. W kampanii promocyjnej zegarka wziął udział kierowca F1, Charles Lecler.

Filigranowy Richard Mille RM UP-01 Ferrari to zegarek z ręcznym naciągiem mechanicznym. Szkieletowa podstawa i mostki zegarka są wykonane ze stopu, który w 90% składa się z tytanu, 6% z aluminium i 4% z wanadu. Co ciekawe, takie połączenie jest zazwyczaj wykorzystywane w zaawansowanych zastosowaniach lotniczych ze względu na większą wytrzymałość (w porównaniu z tradycyjnym tytanem). Sama koperta mierzy 51 x 39 mm.

Zegarkowy rekordzista wytrzymuje przyspieszenia przekraczające 5000 Gs i jest wodoszczelny do 10 m. Odchudzona do maksimum sprężyna kumuluje energię gwarantującą 45 h rezerwy chodu. Na tytanowej płycie głównej ulokowano nowy wychwyt (4 Hz) z balansem z tytanu, zaprojektowany wspólnie z manufakturą Audemars Piguet (Le Locle).

Na rynek trafi 188 egzemplarzy limitowanego modelu Richard Mille RM UP-01 Ferrari. Cena ten wyjątkowego zegarka wynosi dokładnie 1 888 000 dolarów, czyli ok. 9 milionów złotych.

tekst: A.R.