Vacheron Constantin i Luwr prezentują kolekcję zegarków inspirowanych starożytnymi cywilizacjami

Vacheron Constantin i Luwr prezentują kolekcję zegarków inspirowanych starożytnymi cywilizacjami

Partnerstwo jednego z najdłużej działających producentów zegarków oraz słynnego paryskiego muzeum sztuki sięga już 2019 roku. Najnowszy projekt firmy Vacheron Constantin i Luwru to wspólna kolekcja czterech zegarków Métiers d'art.

Każdy z 42-milimetrowych zegarków zawiera ogrom ręcznie grawerowanych detali. Brak wskazówek na tarczy dał artystom i rzemieślnikom możliwość stworzenia drobnych dzieł sztuki. Ozdobne elementy zostały wykonane za pomocą różnych technik rzemieślniczych – każda z nich odzwierciedla charakter cywilizacji, której został poświęcony dany zegarek.

Wizerunek złotego Sfinksa to hołd oddany cywilizacji starożytnego Egiptu. Lew z pałacu Dariusza I stojący na tle błękitnej glazurowanej tarczy pojawia się na egzemplarzu poświęconemu perskiemu imperium Achemenidów, z kolei dynastię macedońską Antygonidów reprezentuje rzeźba Nike z Samotraki. Popiersie Oktawiana Augusta na tle misternie odwzorowanej mozaiki widnieje na egzemplarzu poświęconemu Cesarstwu Rzymskiemu.

Wspólna kolekcja Vacheron Constantin x Le Louvre Metiers d’Art „Tribute to Great Civilisations” to nie tylko dzieła sztuki. Zegarki są w pełni funkcjonalne, a aktualny czas można odczytać dzięki małym okienkom na tarczy, w których wyświetlają się godziny, minuty, data oraz dzień tygodnia.

W sumie powstało 20 zegarków odwzorowujących starożytne dzieła sztuki – pięć sztuk z każdego modelu.

Zobacz też: Vacheron Constantin Reference 57260 - jak powstał najbardziej skomplikowany zegarek świata?

m.k., fot. vacheron-constantin.com

sznyt tygodnia

najnowsze