Najlepszy Debiut Restaurant Week 2022: U Kelnerów (Zabrze)

Najlepszy Debiut Restaurant Week 2022: U Kelnerów (Zabrze)

Jaka była ich historia i co można zjeść w restauracji U Kelnerów, która mieści się w centrum Zabrza? O tym rozmawiamy z twórcami konceptu, który ostatnio został ogłoszony mianem Najlepszego Debiutu Restaurant Week 2022.

Jaka jest Wasza historia? Podobno Wasza restauracja pojawiła się w miejscu słynnej w Zabrzu pizzerii Da Luca?

Mariusz Bukowski, Restauracja U Kelnerów: Historia restauracji jest krótka mamy dopiero 8 miesięcy. Pomysł na Kelnerów urodził się już dawno temu tylko albo brakowało czasu albo pieniędzy. Wybór miejsca też miał bardzo duże znaczenie.

Kiedy tylko dowiedzieliśmy się że jest fajny lokal do przejęcia, decyzja mogła być tylko jedna. Robimy! A dlaczego "U Kelnerów"? Bo sami przez większość naszego życia byliśmy kelnerami. Restauracja U kelnerów to dziecko firmy Gastro Event Silesia, która specjalizuje się w outsourcingu pracowników - w naszym przypadku głównej mierze kelnerów. Wraz z największymi catererami oraz hotelami w Polsce obsługujemy największe eventy na terenie naszego kraju. Restauracja od dawien dawna była naszym marzeniem. I Voila, jesteśmy :) Tak w skrócie powstała restauracja

Jak zostaliście przyjęci od początku przez mieszkańców miasta?

Początek nie był łatwy, bo Da Luca miała bardzo dobra renomę. Wiedzieliśmy, że musimy postawić wysoko poprzeczkę. I tak też zrobiliśmy. Mieszkańcy przyjęli nas bardzo ciepło i z dużą dozą zaufania.

fot. U Kelnerów

Co można u Was zjeść? Czy znajdziemy coś z kuchni śląskiej?

Nasze menu to mieszanka kuchni z różnych miejsc. Znajdziemy w menu zupę tajską, tatara, steka z polędwicy podawanego na gorącym kamieniu.

Jesteśmy właśnie przed wprowadzeniem nowej karty, w której znajdzie się kaszanka w ciekawej odsłonie, mule czy też agnolotti z wołowiną. Z kuchni śląskiej nie mogło zabraknąć klasyka, czyli rolady śląskiej z kluskami oraz modrą kapustą.

Czy Waszym zdaniem kuchnia śląska ma jakieś punkty wspólne z kuchnią włoską?

Ślązacy, jak i Włosi, kochają biesiadować i to chyba najważniejszy punkt wspólny. Śląska kuchnia bardzo się zmieniła i śmiało może konkurować z innymi kuchniami.

fot. U Kelnerów

Na co najbardziej stawiacie w swojej kuchni? 

Najważniejsza dla nas jest jakość produktów. Wszystko, co jest przygotowywane w naszej kuchni, jest robione przez nas. Zaczynając od zakwasu na żurek, kiełbas, kiszonek, a kończąc na makaronie. I to się broni. Do nietypowych połączeń na pewno można zaliczyć nasz festiwalowy deser na bazie sera gorgonzola, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Co oznacza dla Was wyróżnienie na Festiwalu Restaurant Week?

Dowiedzieliśmy się o wyróżnieniu naszej restauracji jako Najlepszy Debiut w Polsce na jednej z realizacji, dosłownie czytając posta w social mediach. Wszyscy mieliśmy "ciarki"!

Dla Nas to oznacza jedno - że to co robimy ma sens! Byliśmy dumni, jesteśmy nadal gdyż posiadamy zespół z pasją oraz taki, któremu się po prostu chce iść do przodu. Wyróżnienie w Restaurant Week dało nam jeszcze większego kopniaka do dalszych działań. Obiecujemy, że na pewno nie osiądziemy na laurach.

fot. U Kelnerów
fot. U Kelnerów
tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze