Mercedes 300 SLR Uhlenhaut najdroższym samochodem w historii

Mercedes 300 SLR Uhlenhaut najdroższym samochodem w historii

Zastanawialiście się kiedyś, który model jest najdroższym samochodem na świecie? Teraz wiemy, że jest to Mercedes 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku. Samochód powstał w dwóch egzemplarzach i oba znajdowały się w posiadaniu muzeum Mercedesa. Teraz jeden z nich został kupiony za ogromną kwotą.

Nie Bugatti, nie Rolls-Royce, a Mercedes! Zgadza się - Mercedes 300 SLR z 1955 roku jest najdroższym samochodem w historii motoryzacji. Jest to wyjątkowe auto wyścigowe, które konstrukcyjnie auto bazowało na modelu W 196 R, a ten zwyciężył w mistrzostwach świata Formuły 1 (prowadził je Juan-Manuel Fangio) i od którego wzięło się słynne określenie wyścigowych Mercedesów "Silver Arrow" (Srebrna Strzała).

fot. WIkipedia

Ten wyjątkowy model został sprzedany w muzeum Mercedesa w Stuttgarcie na ekskluzywnej aukcji, na którą zostali zaproszeni wybrani klienci Mercedesa oraz kolekcjonerzy dzieł sztuki z całego świata. Cena "najpiękniejszego samochodu świata" wyniosła... 135 mln euro, co jest absolutnie rekordową suma, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji. Żeby uzmysłowić, jak jest to ogromna kwota tylko przypomnimy, że poprzedniego rekord (2018 r) należał do Ferrari 250 GTO z 1962 r., które wylicytowano za ok. 45 mln euro. Co ciekawe, według domu aukcyjnego RM Sotheby's najdroższy samochód to zarazem 1 z 10  najdroższych w ogóleprzedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach.

fot. Mercedes

Mercedes 300 SLR trafił w ręce prywatnego kolekcjonera, a dochód z tej transakcji ma być przeznaczony fundację Mercedes-Benz Fund, która będzie finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Drugi z istniejących egzemplarzy Mercedesa 300 SLR pozostaje w zbiorach muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze