Polar prezydenta Ukrainy trafił na aukcję charytatywną

Polar prezydenta Ukrainy trafił na aukcję charytatywną

6 maja w Londynie odbyła się wyjątkowa aukcje charytatywna na rzecz wsparcia ogarniętej wojną Ukrainy. Pod młotek trafił m.in. słynny zielony polar Wołodymyra Zełenskiego, który został wylicytowany za zawrotną sumę.

Pod hasłem "Brave Ukraine" odbyła się dobroczynna aukcja w Tate Modern Gallery w Londynie. Inicjatorem imprezy była ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii, a zaproszeni goście mogli zwiedzić interaktywną wystawę o Ukrainie.

Jednak kluczowym punktem programu była aukcja charytatywna zorganizowana przez dom aukcyjny Christie's - pod młotek trafiły ozdoby świąteczne wykonane przez ukraińskie dzieci, kogut z ceramiki, którego Boris Johnson dostał od Wołodymyra Zełenskiego podczas wizyty w Kijowie, a nawet spacer po ukraińskiej stolicy z jej merem Witalijem Kliczką. Wszystkie oczy uczestników wydarzenia skierowane były jednak głównie na jeden obiekt, który można było tego wieczoru kupić i zabrać ze sobą do domu - "gwiazdą" licytacji była bowiem rozpinana polarowa bluza prezydenta Ukrainy, w której wielokrotnie występował przed kamerami. Na rękawie bluzy znalazł się dodatkowo podpis prezydenta.

Cena wywoływacza prezydenckiej bluzy wynosiła 50 tys. funtów, a ostatecznie została wylicytowana za 90 tys. funtów.

Fundusze zebrane podczas wieczoru "Brave Ukraine" zostaną przeznaczone na doposażenie Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci Zachodniej Ukrainy, które stało się ośrodkiem dla chorych i rannych dzieci.

tekst: A.R