Andrea Camastra i jego nowa restauracja. Nuta przyjmuje już pierwszych gości

Andrea Camastra i jego nowa restauracja. Nuta przyjmuje już pierwszych gości

Andrea Camastra to nie tylko jeden z najlepszych Szefów Kuchni w Polsce i wielokrotny zdobywca gwiazdki Michelin. Teraz, po prawie 2 latach przerwy, otworzył nową restaurację - Nuta.

Restauracja mieści się przy placu Trzech Krzyży 10/14 i otworzyła się 28 stycznia. Obecnie, restauracja prowadzi tastingi w formie prób generalnych, a co za tym idzie, oferuje specjalne ceny.

Nuta udostępnia trzy możliwości tastingu. Pierwszy z nich to Compositore, w nim 3 dania do wyboru spośród 5 wyselekcjonowanych przez Andreę, w cenie 260 zł, drugi to Virtuoso, a w jego skład wchodzą amuse bouche, pieczywo, trzy dania, predessert, deser, petit fours, w cenie 395 zł. A trzeci, ostatni to Maestro – aperitif (do wyboru polska bądź włoska wersja), amuse bouche, pieczywo, sześć dań, pre dessert, deser, petit fours, w cenie 540 zł. Trzeba przyznać, że ceny są bardzo atrakcyjne, szczególnie że jest to restauracja, która będzie walczyła o gwiazdkę Michelin. Ceny te będą się utrzymywać tylko do zakończenia prób generalnych.

fot. Nuta
fot. Nuta

Compositore, Virtuoso, Maestro i Nuta - to wszystko nawiązuje do miłości Andrei do muzyki oraz idei note - by - note, czyli nuta do nuty. Note by note to dziedzina nauki, która opiera się na kuchni molekularnej. Na jej podstawie kucharz jest w stanie całkowicie zmienić konsystencję danego produktu czy pozbyć się nielubianego przez nas zapachu.

A co konkretnie znajdzie się w menu? Szef Andrea Camastra przygotował m.in. kaczkę w buraczkach, paprykarz, łosoń z oscypkiem, kwaśnicę, ogórkową, chleb ze smalcem, a nawet pizzę!

fot. Nuta

Warto korzystać z okazji spróbowania dań na najwyższym, światowym poziomie, u gwiazdowego Szefa Kuchni, jeszcze w bardzo okazyjnych cenach. Zachęcamy do dokonywania restauracji i cieszenia się fine diningiem w najlepszej postaci.

Rezerwacji można dokonywać poprzez system do rezerwacji: https://nuta.com.pl/#!/rezerwacje

źródło: materiały prasowe