Najdroższa kawa na świecie już dostępna w Polsce

Najdroższa kawa na świecie już dostępna w Polsce

Producent kawy Golden Bow Solutions wprowadził na polski rynek jako pierwszy w Europie ekskluzywny gatunek kawy, Black Ivory Coffee. Głównym rynkiem zbytu tych unikalnych ziaren są pięciogwiazdkowe hotele, a jedynie niewielka ilość przeznaczona jest do dalszej odsprzedaży dla otwartych, żądnych przygód miłośników kawy.

Ziarna są w naturalny sposób uszlachetniane przez Tajskie słonie w odległej prowincji Surin w Tajlandii, a jej zbiory są niezwykle ograniczone.
Jej unikalność charakteryzuje proces wytwarzania. Najlepsze ziarna 100% Thai Arabica zjadane są przez Tajskie Słonie, a następnie wydalane. Po oczyszczeniu i dokładnym wymyciu oraz wyłuskaniu ziaren kawy zostają one upalone. Tak powstaje wyjątkowy aromat kawy z nutami czekolady/kakao, przypraw, tytoniu, trawy oraz wiśni. Czujemy odpowiedzialność społeczną.

Produkcja Black Ivory Coffee generuje również niezwykle cenne dochody rodzinom opiekującym się słoniami, a także uczniom miejscowego liceum. Zarobione pieniądze zazwyczaj są przeznaczane na naukę, zdrowie, żywność oraz służą jako wsparcie dla starzejących się rodziców. Za zebraną kawę otrzymują 350 THB (Bahtów Tajlandzkich) za kilogram. Tę ilość można uzyskać w około 15 minut. Aby przybliżyć nieco perspektywę, przeciętny pracownik zbierający ziarna kawy w Tajlandii zarabia 7 THB za kilogram, a w prowincji Surin za 7 godzin pracy przy zbiorze ryżu można zarobić około 200 THB.

JAK POWSTAJE BLACK IVORY COFFEE:

Proces produkcji rozpoczyna się od zebrania najlepszych ziaren 100% Thai Arabica, które są uprawiane na wysokości 1500 m n.p.m. Następnie ziarna trafiają do Surin, gdzie rodziny opiekujące się słoniami mieszają je z ulubionym pożywieniem słonia (np. z ryżem, bananem i tamaryndowcem).

Taka mieszanka daje gwarancję, że słoń z przyjemnością delektuje się jedzeniem, a przy okazji otrzymuje w pełni zbilansowany posiłek. Każdy słoń ma swój własny ulubiony przepis, ponieważ ich smak, podobnie jak u ludzi - jest subiektywny.

Po spożyciu rozpoczyna się proces trawienia, który może zająć od 12 do 72 godzin, w zależności od ilości pokarmu w żołądku słonia. Po wydaleniu przez słonie, pojedyncze ziarna są ręcznie zbierane przez osoby sprawujące opiekę nad zwierzętami.

Zebrane ziarna są następnie dostarczane do miejscowej szkoły, gdzie uczniowie ostatnich klas liceum otrzymują wynagrodzenie za mycie oraz suszenie na słońcu pozyskanych ziaren. Po wysuszeniu do określonego procentu wilgotności ziarna są łuskane i sortowane maszynowo pod kątem wad fizycznych i rozmiaru, a dopiero następnie wypalane.

W rezultacie otrzymujemy bardzo charakterystyczną filiżankę kawy z nutami czekolady/kakao, przypraw, tytoniu, trawy oraz wiśni. Kawa Black Ivory jest pozbawiona goryczki i jest delikatna, a w swojej złożoności niemal herbaciana. Chociaż smak jest subiektywny, wierzymy, że będzie to najbardziej charakterystyczny kubek kawy, jakiego kiedykolwiek spróbujesz.

Koszt takiej wyjątkowej kawy to bagatela 750 zł za puszkę o pojemności 35 gramów.

 

źródło: materiały prasowe

sznyt tygodnia

najnowsze