Pierwsze tegoroczne nowości od Apple’a zaprezentowane!

Pierwsze tegoroczne nowości od Apple'a zaprezentowane!

Pierwsza w tym roku konferencja Apple już za nami. Zaprezentowano wiele interesujących nowości, które z pewnością przykują uwagę fanów sprzętu od giganta z Cupertino.

Apple Studio Display

Na nowy monitor od Apple'a czekaliśmy od 2019 roku. Jest to produkt dedykowany profesjonalistom, choć wygląda całkiem skromnie - minimalistyczna konstrukcja przypominanowe komputery z linii iMac 24". Ma czarne ramki dookoła ekranu i srebrną podstawkę (dwie podstawki do wyboru - zwykła z regulacją nachylenia do 30 stopni oraz dodatkowa z dwoma zawiasami do regulacji pochylenia i wysokości).

To, co wyróżnia ten sprzęt, to jakość obrazu - panel zapewnia pokrycie kolorów P3 i świecił z jasnością 600 nitów, co jest jeszcze lepszym wynikiem niż w przypadku Apple Pro Display XDR. Co ciekawe, w monitorze znalazł się procesor Apple A13, który zarządza m.in. kamerką 12 Mpix z funkcją Center Stare oraz systemem audio, na który składają się trzy mikrofony i sześć głośników z obsługą Spatial Audio.

Monitor dysponuje również całym szeregiem najpotrzebniejszych wejść. Mamy tu miejsce na 4 porty USB-C - jeden z nich to Thunderbolt do podłączania komputerów, a pozostałe trzy to gniazda USB-C do podłączania peryferiów.

Mac Studio

Mac Studio to natomiast zupełnie nowy stacjonarny Mac, który został stworzony dla profesjonalistów - grafików, fotografów, projektantów, naukowców czy muzyków. W tej małej kompaktowej formie zamknięta jest niezwykła wydajność, bogactwo portów i niespotykane dotąd możliwości.

Jakie są to możliwości? Sercem komputera jest procesor M1 Max: 10 rdzeni CPU, 32 rdzenie GPU, nawet 64 GB pamięci RAM lub układ M1 Ultra: 20 rdzeni CPU, 64 rdzenie GPU, do 128 GB pamięci RAM. Według zapewnień producenta, Mac Studio z M1 Max zapewnia o 50% wyższą wydajność niż Mac Pro z 16-rdzeniowym procesorem Xeon i 2,5-razy wyższą wydajność niż 27” iMac z 10-rdzeniowym układem Core i9. Co więcej, Apple postawiło w tym wypadku również na dysk SSD o pojemności 512 GB (M1 Max) lub 1 TB (M1 Ultra). Możliwe są również dyski o większej pojemności - do 8 TB.

iPhone SE 2022

Nowa wersja budżetowego modelu SE ma więcej pamięci operacyjnej niż poprzednik. Nowy procesor (A15)  i 4 GB RAM czynią z niego najwydajniejszy telefon w swojej cenie. Design pozostaje jednak ten sam (ekran 4,7”, duże ramki nad i pod ekranem, przycisk na odcisk palca), a fanów sprzętu od Apple'a rozczarowała także stosunkowo słaba bateria.

iPad Air 5

iPad Air 5. generacji to tablet o niezmienionej względem poprzednika formie z ekranem o przekątnej 10,9” i wyświetlaczem Liquid Retina. Najważniejsza informacja dla zainteresowanych tym sprzętem dotyczy nowego układu - w nowym iPadzie znalazł się bowiem Apple Silicon M1, który pojawia się również w komputerach z logiem jabłka. Oznacza to porównywalną wydajność, co dla osób pracujących na tabletach może być decydującym aspektem.

Nowy iPad Air będzie sprzedawany w 5 wersjach kolorystycznych (z całkowicie nowym, niebieskim wariantem). Do wyboru będą dwie pojemności: 64 GB oraz 256 GB (WiFi lub cellular z obsługą 5G).

 

tekst: A.R