Bezpieczeństwo podczas jazdy zależy nie tylko od auta. Oto inteligentny fotelik Cybex ANORIS T i-SIZE

Bezpieczeństwo podczas jazdy zależy nie tylko od auta. Oto inteligentny fotelik Cybex ANORIS T i-SIZE

Na naszych łamach często piszemy o premierach i innowacjach pojawiających się w branży motoryzacyjnej – w tym o tych, które poprawiają nasze bezpieczeństwo w czasie podróży. Tym razem przyglądamy się konkretnemu rozwiązaniu dedykowanemu najmłodszym pasażerom – inteligentnemu fotelikowi z… poduszką powietrzną. Jak wygląda taki fotelik i jak działa?

Statystki związane z wypadkami wciąż przerażają – każdego dnia w krajach Unii Europejskiej średnio trzydzieścioro dzieci (0-14 lat) odnosi ciężkie obrażenia, a co drugi dzień trójka traci życie w wypadkach drogowych. Tym samym w ciągu dekady 2009-2018 blisko 7 tys. dzieci zmarło w wyniku obrażeń odniesionych w wypadkach  na drogach całej UE.

Oczywiście przyczyn wypadków może być wiele i na nie wszystkie mamy wpływ jako kierowcy, ale wciąż staramy się minimalizować konsekwencje ewentualnych zdarzeń. W tym celu wybieramy coraz lepiej wyposażone samochody, często nafaszerowane technologiami poprawiającymi nasze bezpieczeństwo (np. kontrola trakcji, poduszki powietrzne). Mimo że jeździmy coraz lepszymi samochodami, to wciąż musimy myśleć o maksymalnej ochronie najmłodszych pasażerów, dla których niebezpieczne mogą być nawet te z pozoru niegroźne stłuczki czy gwałtowne zahamowanie, podczas których najczęściej dochodzi do obrażeń szyi i głowy. Taką podstawową ochroną w samochodzie są dla dzieci foteliki samochodowe, ale tylko takie, które są prawidłowo dobrane do małego pasażera, do samochodu i mają potwierdzone działanie podczas zaawansowanych testów zderzeniowych. Jeśli siedzisko nie spełnia tych wszystkich warunków, możemy je nazwać jedynie pseudofotelikami, które mogą wyrządzić maluchowi wielką krzywdę. 

fot. Sznyt

Na szczęście jesteśmy w tym temacie coraz bardziej świadomi – mamy coraz większą wiedzę na temat prawidłowego przewożenia dzieci i na temat konstrukcji fotelików samochodowych. Nie wszyscy jednak wiemy, że na rynku mamy już bardzo zaawansowane technologicznie produkty, które gwarantują bezkompromisowe bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Mamy tu na myśli konkretnie fotelik z... poduszką powietrzną. Tak, marka Cybex poszła o krok dalej i proponuje przełomowe rozwiązanie. 

Model ANORIS T i-Size jest mocowany zawsze tylko przodem do kierunku jazdy, na zaczepy Isofix. Jesteście jednak pewnie ciekawi, gdzie umieszczono w nim poduszki powietrzne, bo produkt wygląda zupełnie jak standardowy fotelik do samochodu. Aby je znaleźć należy zwrócić wzrok w kierunku miękkiego podparcia, które ma się znaleźć na brzuszku dziecka. W razie ewentualnego wypadku zintegrowana z osłoną tułowia poduszka powietrzna zostaje aktywowana w przeciągu milisekund, otwierając się i tworząc dla całego ciała powierzchnię ochronną w kształcie litery C, która chroni zarówno wrażliwą szyję, jak i głowę. Nowe rozwiązanie oferuje około 50%[1]  większą ochronę w przypadku kolizji czołowej w porównaniu ze standardowymi fotelikami z pasami bezpieczeństwa montowanymi przodem do kierunku jazdy. Również w porównaniu do tradycyjnych fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy, fotelik Anoris T i-Size prezentuje lepsze wyniki w zakresie aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa.

fot. Sznyt
fot. Sznyt

Ale to nie koniec funkcji, które podwyższają poziom bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem użyty przez inżynierów Cybexa tzw. Liniowy System Ochrony Bocznej, który przekazuje siły uderzenia w stronę skorupy fotelika, dzięki czemu dziecko podczas wstrząsów jest jeszcze lepiej chronione. Do tego przy mocowaniu fotelika możemy osiągnąć jeszcze większą stabilność dzięki obecności nogi podpierającej. Jasne i wyraźne wskaźniki LED informują o poprawnym montażu.

fot. Sznyt
fot. Sznyt

Z fotelika mogą korzystać dzieci w wieku 6 miesięcy - 6 lat (od 9 do max. 25kg), co oznacza, że produkt możemy dostosować do wzrostu dziecka i tym samym jest to inwestycja na wiele lat. Według producenta żywotność baterii to ok. 5 lat (w zależności od intensywności użytkowania), czyli praktycznie na cały ten okres, w którym dziecko może z niego korzystać.

fot. Sznyt
fot. Sznyt

Naszą uwagę zwróciły oczywiście także takie aspekty jak wygoda użytkowania i wygląd. Jeśli chodzi o to pierwsze, to zapinanie dziecka w ANORIS T i-Size jest wyjątkowo łatwe - wystarczy tylko, że wepniesz klamrę i odpowiednio dociągniesz pas, by dopasować jego napięcie do wielkości dziecka. Estetyka również pozytywnie nas zaskoczyła - mimo, że jest to "zwykły" fotelik, to jest wykonany z najwyższej jakości materiałów i idealnie pasuje do niemal każdego wnętrza samochodu (dostępne różne wersje kolorystyczne). Przy okazji podczas testów szybko doceniliśmy fakt, że dziecko może siedzieć przodem do kierunku jazdy – w takiej sytuacji kierowca cały czas ma na nie oko patrząc w lusterko wsteczne. 

Jeśli chodzi bezpieczeństwo, nie powinniśmy zgadzać się na kompromisy – sięgajmy po nowoczesne technologie, które są przetestowane w różnego rodzaju testach i podczas symulacji wypadków drogowych. To szczególnie ważne w kategorii fotelików samochodowych, które powinny spełniać szereg niezbędnych wymagań i zdjąć nam z głowy zmartwienia o prawidłowe mocowanie siedziska i ułożenie w nim naszego dziecka.

 

Materiał powstał we współpracy z Cybex

 

[1] Dane pochodzą z wyników wewnętrznych testów samochodowych, biorąc pod uwagę kryteria testów ADAC dotyczących kolizji czołowych (2021)