Cupra Leon, czyli hiszpańska hybryda z całkiem nową energią

Cupra Leon, czyli hiszpańska hybryda z całkiem nową energią

Już chyba wszyscy oswoiliśmy się z faktem, że motoryzacja zmierza w kierunku elektryczności - w związku z tym coraz więcej z nas przesiada się do hybrydowych modeli aut. I gdy wydawałoby się, że rynek nie zaskoczy nas w najbliższym czasie żadnymi nowymi, interesującymi propozycjami, pojawia się on - Leon! Przyjrzeliśmy się hybrydowemu modelowi od Cupry i wymieniamy cechy, które wyróżniają samochód stworzony przez młodego hiszpańskiego producenta.

Hybryda z wyższej półki

W dzisiejszych czasach trudno jest całkowicie przesiąść się na elektryczne auto, ale właśnie hybrydy są aktualnie najlepszym, uniwersalnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą zarówno w długie trasy, jak i przemieszczają się po mieście. Dzięki temu, że sami wybieramy między napędem benzynowym a elektrycznym, mamy pełną kontrolę nad spalaniem i spokojną głowę o to, że bez problemów dojedziemy do wyznaczonego celu.

fot. Cupra

Rozwiązanie e-HYBRID od Cupry gwarantuje możliwość korzystania z pełnej mocy elektryczności, czyli akumulatora o pojemności 10-15 kWh, przydatnego w mieście i na krótszych trasach. Producent samochodu zapewnia zasięg elektryczny od 55 do 60 km, a po jego przekroczeniu bez problemu możemy przełączyć się na napęd benzynowy, aby zyskać całkowity zasięg nawet ponad 245 km do czasu ponownego ładowania akumulatora.

Czy ma to sens? Oczywiście, że tak, bo wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby pojazdy poruszające się po zanieczyszczonych miastach były bezemisyjne. Poza tym coraz więcej miejsc (aktualnie prawie 300 europejskich miast) decyduje się na to, aby tworzyć strefy niskiej emisji, do których wjedziesz tylko autem hybrydowym lub elektrycznym. A czy użytkowanie takiego auta jest wygodne? Już teraz tak - baterię łatwo naładujesz w domu lub na stacji ładowania bez długiego stania. Wystarczy 8 minut ładowania, aby przejechać 100 km za kierownicą Cupry Leon. Pełne naładowanie trwa zaledwie 3 godziny i 40 minut.

fot. Cupra

Moc, która zaskakuje użytkowników hybryd

Miłośnicy mocnych wrażeń często obawiają się, że ekologiczne auta nie będą miały tego charakterystycznego kopa, który zapewnia im emocje za kółkiem. W tej Cuprze udało się pogodzić zalety auta ekologicznego ze sportowym. Samochód rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 5,7 sekundy dzięki potężnemu silnikowi benzynowemu o mocy 300 KM. Do tego podwójny końcówka układu wydechowego zapewnia sportowe doznania.  

Siadając za "sterem" Cupry to Ty decydujesz, czy wybierasz tryb Eco, który jednocześnie gwarantuje większy zasięg (łączny zasięg - 677 km), czy chcesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa w trybie sportowym. Wybór powinien być oczywiście podyktowany miejscem i drogą, na której się poruszamy, ale bez względu na obrany styl, jazda Cuprą nigdy nie pozostaje kierowcom obojętna.

fot. Cupra

Design i hiszpański temperament

Cupra Leon to nie tylko sportowa moc i zasięg elektryczny. Trzeba wiedzieć, że producent naprawdę zadbał o to, aby jego auto oddawało hiszpański charakter, bo właśnie Półwysep Iberyjski jest kolebką tej młodej marki. Wyrazistość i wyjątkowość tego auta jest widoczna już na pierwszy rzut oka, gdyż linia oryginalnego nadwozia jest odważna, z mocnymi liniami szczególnie widocznymi na masce, po bokach i w tylnej części. To właśnie dzięki nim samochód prezentuje się niezwykle dynamicznie i nawet jak stoi, to wygląda jakby cały czas był w ruchu. Dodatkową wartością są detale, które zawsze decydują o ostatecznym wrażeniu - Cupra w wersji Copper Carbon wyróżnia się m.in. spoilerem i obudowom lusterek z włókna węglowego w kolorze miedzi.

Wnętrze również nie zawodzi. Eleganckie fotele (np. w specyficznym dla Cupry kolorze Petrol Blue) i wielofunkcyjna, obszyta skórą kierownica, prezentują się naprawdę stylowo. Wraz z elegancją, ramię w ramię idzie tutaj nowoczesność, czego przykładem jest chociażby wirtualny kokpit z ekranem 10,25″ oraz ekran dotykowy 10″ ze sterowaniem głosowym.

fot. Cupra

Dwie twarze Leona

Zadziorny hatchback czy wygodne, rodzinne kombi? Cupra Leon jest dostępna także w wersji Sportstourer - z tym samym napędem, co hatchback (0-100 km/h w 5,9 s) albo we "wzmocnionej odmianie". Co znaczy "wzmocnione kombi" w przypadku Cupry? Nic innego jak jeszcze więcej emocji - Leon Sportstourer 2.0 TSI 310 KM DSG 4Drive zapewnia przyspieszenie do 100 km/h zajmuje zaledwie 4,9 s!

fot. Cupra

Samochód praktyczny czy spełniający marzenie o posiadaniu sportowego auta? Wybierając Cuprę Leon nie musimy z niczego rezygnować, bo w tym przypadku doskonale ujęto zalety jednego, jak i drugiego modelu. Design jest tu tak samo ważny jak moc i zasięg akumulatora, dzięki czemu producentowi udało się stworzyć model o idealnych proporcjach. Czy jest to zatem uniwersalne auto? Nie powiemy, że jest to opcja dla każdego, ale fani aut z pazurem z pewnością zakochają się w charakterze Leona.

Artykuł powstał we współpracy z marką Cupra

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze