Koncept Mercedes-Benz Vision EQXX wyznacza trendy w przyszłości motoryzacji

Koncept Mercedes-Benz Vision EQXX wyznacza trendy w przyszłości motoryzacji

4-drzwiowe coupe ma w swoim założeniu zasięg na poziomie ok. 1000 kilometrów oraz imponujący kokpit z 47,5-calowym ekranem o rozdzielczości 8K.

Mimo to że Mercedes-Benz Vision EQXX prawdopodobnie nigdy nie trafi do produkcji, to koncept tego modelu i tak wywołał szum w branży motoryzacyjnej. Dlaczego było o nim tak głośno? Bo wizja tak nowoczesnego i luksusowego auta jest marzeniem dla wielu fanów technologii. Warto przyjrzeć się temu przełomowemu konceptowi, bo wiele rozwiązań trafi do produkcyjnych samochodów Mercedesa w 2024 i 2025 roku.

Na wstępie trzeba zaznaczyć (i nie powinno nikogo to zdziwić), że koncepcyjny Mercedes to pojazd elektryczny. Jednak auto ma wyróżniać niespotykana efektywność energetyczna, którą udało się osiągnąć dzięki aerodynamicznej sylwetce auta. Współczynnik oporu powietrza w Mercedes-Benz Vision EQXX wynosi zaledwie Cx=0,17.

Efektywność zapewnia również wydajna bateria. Dziś w samochodach elektrycznych współczynnik efektywności energetycznej przekracza 70-75% (w autach spalinowych nieco ponad 30%), a w przypadku tego niezwykłego modelu inżynierowie z Mercedes-AMG Performance Powertrains z Brixton w Wielkiej osiągnęli wynik 95%. Energia potrzebna do zasilania samochodu pochodzi z 117 ogniw fotowoltaicznych rozmieszczonych na powierzchni dachu pojazdu. Producent zapewnia, że dzięki akumulatorowi o pojemności niemal 100 kWh można byłoby przejechać z Berlina do Paryża.

Mercedes nie jest małym autem, ale za to bardzo lekkim - wykorzystane materiały, bateria o wysokiej gęstości i niższej masie i opon o ultraniskich oporach toczenia składają się na zaledwie ok. 1750 kg. Inżynierowie twierdzą, że taki rezultat to absolutny rekord świata - szczególnie w świecie aut elektrycznych, w których ciężar generują duże akumulatory.

Jeśli chodzi o wnętrze to również tam znajdziemy wiele ciekawych rozwiązać technologicznych i estetycznych. Przede wszystkim warto wiedzieć, że w Mercedesie VISION EQXX nie ma żadnych elementów wykonanych ze skóry zwierzęcej - jedynie z włókna zwane Mylo, czyli wegańskiego tworzywa imitującego skórę. Nawet dywaniki pod nogi zostały wykonane z włókna bambusowego, a wewnętrzne uchwyty drzwi z materiału symulującego jedwab, (AMsilk Biosteel). Oznacza to, że Mercedes nie wyobraża sobie przyszłości motoryzacji bez rozwiązań ekologicznych. Producent stawia na materiały, które są dodatkowo pozbawione ropy naftowej.

Na koniec warto zwrócić uwagę na interfejs cyfrowych systemów pokładowych w tym modelu. W VISION EQXX systemy korzystają z tzw. neuromorficznego przetwarzania danych, że architektura komputera jest oparta na tych samych zasadach co nasz mózg. Ta innowacyjna i niespotykana dotąd forma sztucznej inteligencji będzie odpowiadać za szybsze przetwarzanie większej liczby zadań, ale także znacznie lepszą energooszczędność.

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze