Cupra Formentor – samochód, który przyciąga wzrok i rozpala zmysły

Cupra Formentor - samochód, który przyciąga wzrok i rozpala zmysły

Na ulicach mijamy wiele samochodów, ale naprawdę niewiele z nich jest aż tak interesująca, że aż nie możemy oderwać od nich wzroku. Takim modelem może być Cupra Formentor, który jest zupełnie nową definicją sportowego SUV-a.

Niektóre samochody przyciągają nas rykiem silnika, inne zaawansowanym technologicznie wyposażeniem, czy też po prostu swoim designem. Nie da się jednak ukryć, że dla większości miłośników motoryzacji wygląd auta ma ogromne znaczenie - dla wielu osób samochód staje się swego rodzaju wizytówką, dzięki której od razu wiadomo, jakie wartości wyznaje jego właściciel.

Patrząc na nową Cuprę Formentor śmiało można stworzyć portret takiego kierowcy - pewnego siebie i śmiało patrzącego w przyszłość. Sportowa i nowoczesna sylwetka samochodu może korespondować z dynamiczną naturą, natomiast wnętrze... to już zupełnie osobna historia, gdyż będzie ono satysfakcjonować zarówno miłośników sportowych doznań, jak i zwolenników komfortowych rozwiązań. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, co w warstwie wizualnej oferuje Cupra Fermentor i jakimi cechami rozpaliła nasz zmysł wzroku.

Sylwetka jak spod dłuta mistrza

W czasach, kiedy projektanci samochodów gonią za trendami lub tworzą bezpieczne rozwiązania skierowane do mas, każde odstępstwo od tej reguły jest powiewem świeżości. Tak też jest w przypadku nowej Cupry, której bryła jest nowoczesna i dynamiczna idealnie oddaje charakter młodej hiszpańskiej marki motoryzacyjnej.

Najważniejszym elementem tego oryginalnego nadwozia jest odważna rzeźba, w której wybijają się mocne linie - szczególnie widoczne na masce, po bokach i w tylnej części auta. Dzięki nim samochód prezentuje się niezwykle dynamicznie i nawet jak stoi, to wygląda jakby cały czas był w ruchu, co można porównać do... rzeźb futurystów. To właśnie artyści działający na początku XX wieku (m.in. Umberto Boccioni) zauważyli, że ostre i agresywne formy dodają "prędkości" ich dziełom. Jak widać twórcy Formentora odrobili lekcję z historii sztuki i kreatywnie wykorzystali idee mistrzów.

fot. Cupra

Kolor podkreślający dynamikę

Jak wiadomo, linię nadwozia podkreśla dodatkowo zawsze kolor. Jakie odcienie powinny być zatem towarzyszyć samochodowi, który ma wyglądać na szybki, nowoczesny, a jednocześnie przywołujący skojarzenia z dziełem sztuki? Projektanci postawili na nietypowy odcień Petrol Blue, który jest czymś pomiędzy granatem a grafitem. Matowa odsłona tego koloru idealnie podkreśla wyraziste linie nadwozia i czyni auto naprawdę wyjątkowym. Do tego mamy idealnie pasujące elementy czerni, m.in. dwie podwójne końcówki układu wydechowego w kolorze czarnym, które dodają sportowego charakteru.

fot. Cupra
fot. Cupra

Sztuka światła

We współczesnych modelach samochodów oświetlenie odgrywa ogromne znaczenie. Dlaczego? Dzięki niemu można podkreślić walory wizualne danego modelu, ale także wpłynąć na całe doświadczenie, które towarzyszy nam podczas jazdy danym autem.

W Formenterze światła zostały tak dopasowane do bryły i wnętrza, że tworzą z nimi jednorodną całość, bez wrażenia przypadkowości czy też przesytu. Warto zwrócić uwagę, jak majestatyczne reflektory LED podkreślają linię modelu. Do tego umieszczone pod lusterkiem bocznym oświetlenie wręcz zaprasza nas do wnętrza samochodu. Unikalnym gadżetem są też podświetlane progi w drzwiach, które podkreślają prestiż marki.

fot. Cupra
fot. Cupra

Felgi i detale, które podkreślają piękno

Nie sposób nie wspomnieć o detalach, które są "kropką nad i" w całym designie opisywanej Cupry. Wymienimy tu takie smaczki, jak obramowanie osłony chłodnicy w kolorze ciemnego aluminium z ozdobnym logo, czy też wyraziste i stylowe 19-calowe aluminiowe felgi, których ostateczną formę sami możemy wybrać.

Do wyboru mamy 4 warianty, które znacząco wyróżniają się na tle propozycji konkurencji, bo żadna z nich nie ma chyba do zaoferowania tak złożonych i tak interesujących form, będących dla samochodu czymś w rodzaju biżuterii podkreślającej piękno. To skojarzenie nie powinno zdziwić nikogo, kto zobaczy na własne oczy wspomniane felgi - pojawia się w nich kolor miedzi, który może przywodzić na myśl szlachetne kruszce.

fot. Cupra
fot. Cupra

Wisienką na torcie jest też możliwość wyboru obudowy lusterek bocznych, co dla jednych wyda się fanaberią, a dla drugich udogodnieniem, które pomoże oddać styl kierowcy. Producent oferuje w tej kwestii błyszczące ciemne aluminium (elegancko kontrastujące z matowym nadwoziem), fakturę włókna węglowego (dodaje wyrafinowanego charakteru), a także włókno węglowe w kolorze miedzi (idealny komplet wraz z miedzianymi felgami). Mała rzecz, która z pewnością ucieszy estetów.

fot. Cupra

 

Klasa w aranżacji wnętrza

Przejdźmy jednak do wnętrza, bo i tam można znaleźć wiele cech, dzięki którym poznamy zupełnie inne podejście do projektowania aut. Przede wszystkim Cupra Formentor ma przestronną kabinę o odważnym projekcie ze sportowymi, kubełkowymi fotelami - wykonanymi ze jakościowych materiałów i z ekskluzywnymi, miedzianymi przeszyciami.

fot. Cupra

Doskonałe wrażenie pogłębia pokryta skórą deska rozdzielcza - co ważne, wykonana w kolorze Petrol Blue, dzięki czemu jest przedłużeniem doznania, którego doświadczamy jeszcze przed tym, kiedy wygodnie zasiadamy za kierownicą, którą zdobią również charakterystyczne miedziane przeszycia.

Warty wyróżnienia jest też cyfrowy wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala zamiast tradycyjnych wskaźników, co jest w zasadzie prawdziwym must have w świecie nowoczesnych, sportowych samochodów. To nie koniec jednak nowinek technologicznych - kierowca ma tu do dyspozycji m.in. nawigację wyświetlaną na 12-calowym ekranie, predyckyjny tempomat i aplikację na smartfony pozwalająca na zdalną kontrolę.

fot. Cupra
fot. Cupra

W związku z tym, że marka stara się tworzyć spójne i dopracowane w każdym szczególe doświadczenie, we wnętrzu zadbano również o odpowiednie oświetlenie. Co ciekawe, ambientowe oświetlenie kokpitu LED z możliwością wyboru koloru pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również ostrzega również kierowcę o obiektach znajdujących się w martwym polu.

Doświadczenie, które na zmyśle wzroku się nie kończy

Ten jakże dopracowany model docenią miłośnicy designu, ale także wszyscy poszukujący po prostu nowych rozwiązań, których do tej pory na próżno można było szukać w świecie motoryzacji. Do takich należy zaliczyć pełne, jednorodne doświadczenie wizualne wynikające chociażby z konsekwentnego wykorzystania koloru Blue Petrol i miedzianych detali, które są ze sobą spójne.

fot. Cupra

A jeśli jednak szukamy czegoś więcej, np. doświadczenia auta również innymi zmysłami, to Cupra Formentor ma tu do zaoferowania bardzo wiele. Weźmy dla przykładu ZMYSŁ SŁUCHU, na który będzie w tym wypadku oddziaływać idealnie zaprojektowany przez specjalistów sportowy ryk silnika. W ten sposób moglibyśmy przejść jeszcze przez zmysł dotyku, węchu... ale to już zupełnie osobna opowieść, która po prostu dzieje się, gdy tylko zdecydujemy się na jazdę tym świetnie zaprojektowanym autem.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Cupra

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze