4 dyscypliny sportowe o historycznych korzeniach

4 dyscypliny sportowe o historycznych korzeniach

Sport to nie tylko wielkie widowiska transmitowane na cały świat, to nie tylko znani i świetnie opłacani idole, którzy uprawiają go zawodowo i to jemu poświęcają swoje życie. Lecz tam, gdzie kończą się inwestorzy i wielkie pieniądze pozostaje, sport w najczystszej postaci, czyli chęć rywalizacji i rozrywki. Wiele z tych dyscyplin sportowych ma wieloletnie korzenie i wynika z ludowych tradycji.

Chesse rolling

Jedna z nietypowych dyscyplin sportowych, której korzenie sięgają średniowiecza, jest uprawiana w angielskim mieście Gloucester. Najprościej można ją opisać jako toczenie sera z góry. Ze szczytu wzgórza zostaje puszczony ważący ponad dziewięć kilogramów krąg sera. Zadaniem zawodników jest go dogonić, zbiegając ze stromego zbocza. Wygrywa ten, który tego dokona. Być może sama idea tego sportu nie stawia go na równi z szachami czy golfem, niemniej jednak trudno zaprzeczyć, że jest bardziej widowiskowa.

Bieg z żoną na plecach

Jest to fińska dyscyplina sportowa mająca korzenie w XIX wieku. Według podań została nieświadomie zapoczątkowana przez grupę rabusiów, którzy porywali kobiety i uciekali z nimi przez las, trzymając je na plecach. Zasady tego sportu nie są skomplikowane, kobieta musi mieć nie mniej niż 17 lat i ważyć przynajmniej 49 kilogramów. Pary biegaczy mają do przebiegnięcia dystans 253,5 metra, na tym dystansie muszą pokonać przeszkody m.in. basen z wodą czy ustawione na wysokości belki. Mężczyzna, który dobiegnie pierwszy, wygrywa tyle piwa, ile waży przeniesiona przez niego kobieta.

Lelo burti

Jest to gruziński odpowiednik rugby, którego korzenie sięgają czasów antycznych. Przez swoją naturę Lelo Burti jest sportem bardzo kontuzjogennym. Obecnie można zobaczyć zmagania w tej dyscyplinie tylko w jednej wiosce w Gruzji ̶ Shuhuti, w dodatku zmagania odbywają się tylko raz w roku ̶ w Niedzielę Wielkanocną. To antyczne, gruzińskie rugby polega na tym, że mieszkańcy wioski dzielą się na dwie części, a ich zadaniem jest przeciągnięcie piłki na swoją stronę. Obecnie Lelo Burti jest powiązane z religią, zwycięska drużyna składa piłkę najpierw na ołtarzu św. Nino, a następnie na wybranym grobie na cmentarzu.

Rzut palem

Wielki brodaty facet w spódnicy, rzucający kilka razy większą od siebie kłodą – wielu miałoby trudność z wyobrażeniem sobie takiego widoku, jednak nie trzeba go sobie imaginować ̶ wystarczy odwiedzić Szkocję. Chodzi o Caber toss czyli w dosłownym tłumaczeniu ̶ rzut palem. Tradycja tej dyscypliny sportowej wywodzi się od drwali, którzy rzucali wielkie kłody drewna do rzeki, by następnie je spławić lub przerzucali je na drugi brzeg strumienia. Polega na rzucie kłodą drewna o wadze 40 lub 80 kg i długości od 5 do 6,5 metra przed siebie tak, by pal upadł na wprost od rzucającego

Wiele popularnych dziś sportów wywodzi się z zamierzchłych czasów, lecz wiele z nich zmieniło swoją formę i nie przypomina zasadami swoich pierwowzorów. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.

Materiał powstał we współpracy z noblebet.pl

 

fot. Pexels

sznyt tygodnia

najnowsze