Very Peri – oto kolor roku 2022 według Pantone

Very Peri - oto kolor roku 2022 według Pantone

Pastelowa wariacja na temat fioletu ma być zdaniem ekspertów firmy Pantone kolorem roku 2022. Już wkrótce kolor będzie dominować w modzie w designie.

Co roku Pantone, słynne przedsiębiorstwo poligraficzne, wybiera swój kolor roku, a świat kultury, mody i sztuki zawsze inspiruje się zwycięskim odcieniem. Tym razem padło na fiolet - PANTONE 17-3938 Very Peri. Zdaniem ekspertów z Pantone, pastelowy, lawendowy odcień ma łączyć się z czasami przemian i wynikającymi z nich cechami – śmiałością i beztroską pewnością siebie. Te natomiast są odpowiedzią na intensywny okres izolacji, która powiązała ze sobą życie analogowe z cyfrowym. Very Peri ma symbolizować to połączenie świata wirtualnego z realnym i być katalizatorem kreatywności, zachęcać do eksperymentowania. Kolor symbolizuje też podobno autorefleksję, ale przede wszystkim ciekawość i odważne spojrzenie w przyszłość.

– W świecie bezprecedensowej zmiany wybór koloru Pantone 17-3938 Very Peri wprowadza nowatorską perspektywę oraz obraz zaufanej i uwielbianej rodziny niebieskich kolorów – powiedział Leatrice Eiseman, dyrektor Pantone Color Institute.

Eksperci i internauci zauważają jednak, że jasny liliowy kolor był popularny w modzie i designie już w 2020 i w 2021 roku (zyskał nawet miano „milenijnego fioletu”). Ostatnio z kolei według prognoz analityków Shutterstocka wiodący w 2022 roku będzie głęboki, królewski odcień fioletu.

 

 

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze