W Pradze powstaje pierwszy parkour park wydrukowany w drukarce 3D

W Pradze powstaje pierwszy parkour park wydrukowany w drukarce 3D

Czeska firma Buřinka, specjalizująca się w druku 3D postanowiła pokazać szerokie  zastosowanie nowoczesnej technologii w budownictwie, a przy okazji zachęcić mieszkańców Pragi do aktywnego spędzania czasu w nowoczesnej przestrzeni. W Pradze powstaje pierwszy w kraju wydrukowany w drukarce 3D parkour park. 

Pod koniec września w dzielnicy Praga 11 w Czechach powstanie pierwszy parkourowy plac zabaw wykonany dzięki drukowi 3D.

– Ważna jest możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, bezpiecznie – blisko domu. Placów zabaw dla przedszkolaków jest wiele, ale starsze dzieci nie mają wielu możliwości, dlatego postanowiliśmy wykorzystać innowacyjną technologię druku 3D do stworzenia placu zabaw parkour. Jednocześnie chcemy podkreślić korzyści płynące z zastosowania betonu z recyklingu, tzw. rebetong. To kolejny kamień milowy w wykorzystaniu tej innowacyjnej technologii – wyjaśnia Libor Vošický, prezes zarządu Buřinka.

Druk powstaje dzięki współpracy z firmą 3Deposition, która została założona przez absolwentów Politechniki w Brnie.

–  Długoterminowe badania i rozwój zawodowy w obszarze druku 3D skłoniło nas do założenia firmy 3Deposition. We współpracy z Buřinką przybliżamy teraz druk 3D ludziom, torujemy drogę innym entuzjastom – mówi David Škaroupka, dyrektor generalny 3Deposition.

Cały projekt będzie miał wymiary 12 x 14 m. Nawierzchnia placu powstanie ze specjalnej gumy, natomiast poszczególne elementy parku powstają w drukarce ramowej wykonanej z materiału firmy Master Builders Solutions. Następnie części będą zalane rebetongiem, czyli betonem pochodzącym z recyklingu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wytrzymałości.

tekst: M.K., zdj.: burinka.cz

sznyt tygodnia

najnowsze