Teraz macie niepowtarzalną szansę spróbować rumuńskiej kuchni w Warszawie

Teraz macie niepowtarzalną szansę spróbować rumuńskiej kuchni w Warszawie

Rumunia jest dla nas nieco egzotyczna. Polacy dość chętnie podróżują do Rumunii, jednak nie jest to nasza ulubiona destynacja. Wolą jechać do Włoch, Hiszpanii czy Grecji, a kraje wschodu są mniej przez nas oblegane. Dlatego nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie - co się je w Rumunii? A szkoda!

Kuchnia rumuńska jest niezwykle ciekawa, trochę niedoceniana na świecie, natomiast warto się z nią zapoznać. Tym bardziej, jeśli dania przygotowuje osoba, która bardzo dobrze gotuje i specjalizuje się w właśnie tej kuchni. A tą osobą jest Lorek Zediu!

Lorek, pochodzący z Rumunii, finalista programu MasterChef, przygotował menu ze specjałami ze swoich rodzinnych stron. Menu będzie dostępne od 28 sierpnia (sobota) aż do 5 września tylko w restauracji Banjaluka, która mieści się tuż przy stacji metra Świętokrzyska, przy Szkolnej 2/4.

W specjalnym menu goście znajdą dania mięsne, wegetariańskie, a nawet wegańskie (co nie jest bardzo popularne na Bałkanach). Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości Lorek stworzył także wegańską pozycję w menu. Goście zjedzą m.in. rozgrzewającą zupę czorbe z kurczaka, rumuńską wersję hot-doga, mini pączki w rumuńskim stylu i kilka innych dań, a także wypiją rumuńskie wina. Restauracja nie ma ich na co dzień w ofercie, jednak zaopatrzyła się w nie, ze względu na wydarzenie. Tym bardziej warto przyjść!

To wydarzenie to niezwykła okazja dla każdego miłośnika Bałkanów, wspaniałej atmosfery, a także nietuzinkowego jedzenia! Rumuńskie specjały nie goszczą u nas często, dlatego tym bardziej, warto ich spróbować!

A co konkretnie będzie do jedzenia?

PRZYSTAWKI:
Salată de vinete - pasta z bakłażana, orzechów włoskich, miodu i octu
CIORBĂ RĂDĂUȚEANĂ - rozgrzewająca, rumuńska wersja czorbe z kurczaka

DANIA GŁÓWNE:
Dovlecel pane cu iaurt și salata de roșii - panierowana cukinia podana na jogurcie z koperkiem, pomidorkami i chili
Rumuńskie MICI - bałkańska interpretacja hot-doga
Ardei umplut cu orez și legume - papryka faszerowana ryżem i mieszkanką warzyw

DESER:
Papanași - rumuńskie pączki serowe z sosem truskawkowym

sznyt tygodnia

najnowsze