W Warszawie powstaje podziemny showroom dla kolekcji samochodów Aston Martin

W Warszawie powstaje podziemny showroom dla kolekcji samochodów Aston Martin

O tym garażu mówi już cały świat. Dzięki współpracy biura projektowego Arup i studia architektonicznego Unism powstaje wyjątkowy podziemny showroom, w którym poczujemy klimat rodem z filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Jesteście fanami filmowej serii o agencie oo7? Teraz nie musicie lecieć do Wielkiej Brytanii, aby tam szukać miejsc związanych z tą postacią. Okazuje się, że bondowski klimat będzie można już wkrótce poczuć w Warszawie, a dokładnie w podziemiach jednego ze stołecznych osiedli.

Ok. 7 metrów pod ziemią powstaje wyjątkowy garaż, w którym znajdą się zabytkowe auta Aston Martin. Ten niezwykły showroom powstaje z inicjatywy firmy KDW Automobile, która może pochwalić się niezwykłą kolekcją tych samochodów.

fot. UNISM

Warto przyjrzeć się projektowi tego pomieszczenia, za które jest odpowiedzialne biuro projektowe Arup oraz studio architektoniczne Unism. W garażu światło dzienne wpada przez świetlik w suficie, a więc będzie skoncentrowane w centrum. Reszta będzie spowita intrygującym mrokiem, z którego będziemy mogli się wyłaniać niczym bohaterowie filmów akcji. Całość pomieszczenia przykryje minimalistyczna konstrukcja z betonu.

Na szczęście architekci zadbali o to, aby wnętrze wpisywało się w ideę zrównoważonej architektury. Podziemny garaż będzie ogrzewany wyłącznie energią geotermalną dzięki systemowi pomp sięgających 100 metrów w głąb ziemi. Dodatkowo w konstrukcji uwzględniono system przechwytywania wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do nawadniania ogrodu znajdującego się nad garażem.

Oprócz wystawy samochodów w garażu będzie można obejrzeć filmy - powstanie tam samochodowe kino typu pop-up. Jednak co z wilgocią, która może pojawić się w takim wnętrzu? O tym też pomyślano - w "bunkrze" panuje odpowiedni mikroklimat, dzięki czemu samochodom Aston Martin nie grozi korozja. Dodatkowo zadbano o odpowiednią akustykę, a nawet...obrotową rampę, która pozwoli szybciej zaparkować samochód. Do środka garażu będzie się wjeżdżać specjalnym tunelem.

fot. UNISM

Ukończenie garażu jest planowane na lipiec 2023 r.

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze