W Amsterdamie stanął pierwszy na świecie wydrukowany most

W Amsterdamie stanął pierwszy na świecie wydrukowany most

Most, który pojawił się w stolicy Holandii, jest wyjątkowy - to pierwszy tego typu obiekt wydrukowany w technologii druku 3D. Na jego otwarciu pojawiła się sama królowa.

Niezwykły most, który powstał w dzielnicy czerwonych latarni, został wykonany ze stali nierdzewnej. Jego wyjątkowość dotyczy przede wszystkim wykonania - w całości został wydrukowany w technologii 3D. Jednak to nie jedyna rzecz, która wyróżnia go od wszystkich "normalnych" mostów.

fot. MX3D

Inżynierowie zainstalowali w tym obiekcie inteligentne rozwiązania - m.in. licznik zbierający dane dotyczące ruchu i korzystania z obiektu. Informacje automatycznie są przesyłane do odpowiednich instytucji, a one mają pilnować "zachowania" nietypowej konstrukcji. Celem jest zapewnienie użytkownikom mostu maksymalnego bezpieczeństwa. W końcu tak wielkogabarytowy wydruk 3D z wykorzystaniem stopów metali nadal traktowany jest jako pewnego rodzaju eksperyment.

Jeśli okaże się, że most spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa, nie jest wykluczone, że technologia zacznie być wykorzystywana również przy okazji innych obiektów infrastruktury, np. w budownictwie.

fot. MX3D
fot. MX3D
tekst: A.R