Saszetki nikotynowe – produkt, który jest zdrowszą alternatywą dla papierosów

Saszetki nikotynowe - produkt, który jest zdrowszą alternatywą dla papierosów

Saszetki nikotynowe to zupełnie nowy produkt, którym z pewnością powinny zainteresować się osoby próbujące rzucić palenie. Są beztytoniową alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Jak dokładnie działają saszetki i jakie są ich zalety?

Palenie było kiedyś powszechnym zjawiskiem – paliło się w pracy, w domu, w restauracjach, a nawet na pokładach samolotów. Na szczęście od kilkunastu lat obserwujemy znaczący spadek zainteresowania papierosami. Wszystko dzięki edukacji na temat szkodliwości nałogu, a także dzięki zakazowi palenia w miejscach publicznych. Jednak wciąż wokół nas jest wiele osób, które mają nawyk sięgania po papierosa w stresujących sytuacjach lub które po prostu uzależniły się od palenia i nie potrafią zrezygnować z tej czynności. A jak już zaczynamy palić, to w bardzo wczesnym wieku – ponad 54% palaczy/byłych palaczy przyznaje, że zaczęła regularnie palić poniżej 18 lat. W Polsce ta średnia wynosi ok. 19 lat. (1)

Gdy palący chcą rzucić palenie, często zdeterminowani szukają różnych sposobów, aby zapanować nad głodem nikotynowym. Jeszcze kilka la temu takim pierwszym „lekarstwem” na nałóg miały być plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia, które uwalniały nikotynę do organizmu, ale nie w każdym przypadku zdawały egzamin. Dopiero w ostatnich latach palący zyskali więcej możliwości - pojawiły się papierosy elektroniczne, a potem podgrzewacze tytoniu, na które według danych przeszło aż 57 procent konsumentów, którzy chcieli rzucić lub ograniczyć palenie klasycznych papierosów. Dopiero e-papierosy w znaczący sposób były w stanie zastąpić tradycyjnego papierosa, a także pomagała w całkowitym rzucenie palenia. Jak podają statystki, w porównaniu do 2017 roku liczba dziennych e-palaczy zmniejszyła się aż o 12%. (1)

E-papierosy okazały się nie tylko skuteczne, ale też znacznie zdrowsze dla palacza. Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, redukują o 90-95 procent szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wydzielają dymu. A jak wiadomo, to właśnie dym jest odpowiedzialny za znakomitą większość chorób odtytoniowych. Pojawia się jednak pytanie, czy w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie znaleźć jeszcze zdrowszą alternatywę, która pozwoli nam zaspokoić głód nikotynowy?

Okazuje się, że tak i takim rozwiązaniem może być zupełna nowość na rynku, a mianowicie saszetki nikotynowe. Takie saszetki, np. marki Velo. Umieszczone zostały na opracowanej przez naukowców tzw. skali obniżania ryzyka (przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny) jako mniej szkodliwe od wszystkich alternatyw dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami.(2)

Czym są jednak wspomniane saszetki nikotynowe? To dużo mniej szkodliwe od standardowego papierosa zastępnik, który nie tylko nie wytwarza dymu, ale w ogóle nie zawierają też tytoniu. Saszetki Velo przypominają sprzedawaną w Polsce tabakę, jednak w odróżnieniu od niej zażywana jest doustnie przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą. Saszetkę trzyma się w ustach ok. 30 minut i w tym czasie uwalniane są substancje smakowe (np. Berry Frost, Strong Mint, Light Mint, Tropic Breeze). Działanie saszetek opiera się wyłącznie na obecności nikotyny, która uwalnia się w ustach, jest wchłaniana jest przez błonę śluzową w dziąśle i zaspokaja pragnienie dostarczenia jej do organizmu. Samo uwalnianie nikotyny może następować w różnych stężeniach, ale nigdy nie dochodzi do wydzielania substancji smolistych, których w tym produkcie po prostu nie ma.

Czy saszetki nikotynowe są skuteczne? Badania dostarczają nowych ważnych dowodów na poparcie roli produktów tego typu produktów w redukcji szkód związanych z paleniem tytoniu, wykazując, że zawierają one znacznie mniej substancji toksycznych o znacznie niższym poziomie toksyczności w porównaniu z dymem papierosowym, a nawet w porównaniu ze szwedzkim snusem (również aplikowanym doustnie, ale z obecnością tytoniu w składzie), który był inspiracją do powstania saszetek nikotynowych i ma już ugruntowaną pozycję jako produkt mniejszego ryzyka. Jednak poszukujący alternatywnego produktu nikotynowego mają teraz kolejną alternatywę, która zapewnia jeszcze mniejsze ryzyko ekspozycji na działanie substancji toksycznych, są zupełnie beztytoniowe, a jednocześnie forma aplikacji jest wygodna i łatwa w użyciu.(2)

Niewątpliwie mamy do czynienia z najmniej szkodliwym dla palaczy alternatywnym produktem dostarczającym nikotynę. Jeśli palacze zdobędą się na wysiłek aby całkowicie przejść z palnych wyrobów tytoniowych na woreczki nikotynowe będzie, to tylko z korzyścią dla ich zdrowia a być może również wspomoże to proces uniezależnienia się od nikotyny – mówi Profesor Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej i specjalista, który od ponad dekady zajmuje się alternatywnymi metodami dostarczania nikotyny do organizmu.(3)

Wiadomo – najlepiej porzucić wszelkie używki, ale jeżeli wydaje się to zbyt trudne, warto postawić na potencjalnie mniej toksyczne rozwiązania. Tym bardziej, że saszetek nikotynowych można używać dyskretnie, właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla osób znajdujących się naszym otoczeniu.

____________________________________________________________________________

(1) Badanie Eurobarometer, zrealizowane dla Komisji Europejskiej (2021).

(2) Badanie opublikowane w czasopiśmie Drug and Chemical Toxicology.

(3) Oficjalna strona profesora Andrzeja Sobczaka (www.asobczak.com.pl)

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze