Jak biegać to tylko w butach przyszłości. Wypróbowaliśmy model z pianką NITRO i karbonowymi płytkami

Jak biegać to tylko w butach przyszłości. Wypróbowaliśmy model z pianką NITRO i karbonowymi płytkami

Buty do biegania PUMA Deviate Nitro to nowa jakość w świecie sportu. Dlaczego? Spróbujcie zacząć biegać w butach na piance NITRO z dodatkowo zatopionym w podeszwie kawałkiem karbonu. Wtedy sami się przekonacie.

Deviate Nitro to idealne buty do biegania na średnich i dłuższych dystansach, które jednocześnie pozwalają zachować dobry poziom dynamiki i amortyzacji. Jednak pierwsze odczucia związane z tym modelem dotyczą wyglądu i ciężaru. Cholewka prezentuje się świetnie - zgrabna, w intensywnym odblaskowym kolorze (plus do widoczności!), który dodaje dodatkowego "powera". Gdy weźmiemy but do ręki, przekonamy się, że jest wykonana z lekkiego i oddychającego materiału - dzięki temu podczas biegu nasze stopy nie będą się pocić.

fot. SZNYT

Po założeniu i przejściu kilku kroków tylko upewniłam się, że trening w tych butach będzie dla mnie jak przesiadka ze średniej klasy auta do dynamicznego, sportowego wozu. Model świetnie przylegał nogi, zapiętek idealnie usztywnia tylną część stopy. Warto zauważyć, że ścięgno Achillesa jest w tym bucie otulone po bokach dwiema wystającymi gąbkami, które powinny jeszcze lepiej wpasować but w stopę (w moim przypadku to się sprawdziło).

Do tego dobrze rozłożone sznurówki, które pozwalają na mocne związanie buta - dzięki temu nie ma mowy o zsuwaniu się ich podczas ruchu.

fot. SZNYT

Za wspomnianą już amortyzację odpowiada gruba, porządna i bardzo nowoczesna podeszwa. Są to tak naprawdę dwa plastry wypełnionej azotem pianki NITRO - ten element zapewnia równowagę między niewielką wagą a reaktywnością. Jeśli ktoś ma doświadczenie z innymi butami biegowymi, to od razu zauważy tę lekkość - jak podaje producent podeszwa jest o 50% lżejsza od pianki EVA i 35% lżejsza niż Pro-Foam Lite.

Dodatkowo dużą innowacją jest INNOPLATE - specjalna płytka z włókna węglowego, która działa jak dźwignia i wypycha biegacza naprzód przy każdym kroku. Płytka odpowiada również za sztywność całej podeszwy, dlatego nie ma mowy o zgięciu wpół tego buta. Jednak nie chodzi tutaj o elastyczność, ale o zapewnienie komfortowego podłoża podczas długich biegów. I to się sprawdza - zarówno pianka NITRO, jak i płytki INNOPLATE sprawiają, że w buty świetnie sprawdzają się podczas długich biegów, również podczas maratonu.

fot. SZNYT

Deviate Nitro to but wygodny, świetnie zaprojektowany i co najważniejsze uniwersalny - model dzięki dość agresywnemu bieżnikowi sprawdzi się w plenerze (asfalt, ale też żwir), ale i na sali gimnastycznej.

PUMA szczególnie zaleca wybór tych butów do maratonów, a nawet ultramaratonów, podczas których nasze stopy nie powinny odczuwać zmęczenia i ulegać otarciom. Jeśli faktycznie zamierzamy rozpocząć przygodę z długimi dystansami, powinniśmy zainwestować w obuwie, które zapewni nam bezpieczeństwo oraz komfort. Model Deviate Nitro (cena ok. 700 zł) powinny sprostać tym wymaganiom bez żadnego problemu.

fot. SZNYT
fot. SZNYT
fot. SZNYT
fot. SZNYT
fot. SZNYT
fot. SZNYT

Materiał powstał we współpracy z marką PUMA

tekst: A.R.