Ekologiczna architektura w Polsce – chorzowska Villa Reden (projekt: Franta Group)

Ekologiczna architektura w Polsce - chorzowska Villa Reden (projekt: Franta Group)

Zapraszamy do śledzenia naszego nowego cyklu "Ekologiczna architektura w Polsce", na który złożą się niezwykle ciekawe wywiady z polskimi architektami, którym nieobce są wartości zrównoważonego rozwoju. Pierwszym bohaterem jest biuro architektoniczne Franta Group - jego założyciel Maciej Franta przedstawi kulisy powstania Villi Reden, w której dosłownie można dotknąć natury.

SZNYT: Czym jest Waszym zdaniem zrównoważone budownictwo?

Maciej Franta (Franta Group): Zrównoważone budownictwo (lub też architektura lub projektowanie) to nie tylko technologia, która stała się aktualnie jedynym wyznacznikiem ekologicznego
rozumienia budownictwa ale także architektura. Tak naprawdę najważniejszy jest efekt odbioru przez użytkownika i obserwatora – to jak postrzegamy budynek - te cechy wpływają na nas bezpośrednio. Sposób projektowania przyjaznych i uporządkowanych przestrzeni zewnętrznych oraz wewnętrznych to przede wszystkim projektowanie zrównoważone.

Który z Waszych projektów odpowiada wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem?

Villa Reden stanowi taki przykład, w którym założeniem podstawowym było wykreować taki obiekt oraz jego sąsiedztwo, które nie tylko nawiązuje do charakteru otoczenia ale jest nim inspirowane. Budynek w swoim kształcie, uformowaniu oraz funkcji dopasowuje się do uwarunkowań działki w sposób minimalny w nią ingerując.

Villa Reden, projekt Franta Group
Villa Reden, projekt Franta Group
Villa Reden, projekt Franta Group

Czym się wyróżnia ten projekt? 

Reden to obiekt inspirowany lekką pawilonową zabudową parkową. Chowa w sobie bardzo funkcjonalne (wręcz tradycyjne) mieszkania, które obudowane są w odpowiednią przestrzeń tarasów buforującą wnętrze z otoczeniem. Rozległe tarasy to natomiast ogrodu którego nie posiada mieszkania. Ekologia w tym obiekcie nie wiąże się z wyszukaną i koszmarnie drogą (tym samym wcale nie ekologiczną) w utylizacji technologią a właśnie ze sposobem projektowania w zgodzie z naturą. Siedząc na tarasie możemy dotknąć ręką drzew – z taką precyzją realizowaliśmy ten budynek.

Jakie trudności napotkaliście podczas tworzenia tego projektu?

Uwarunkowania gruntowe oraz łączenie technologii były trudne do opanowania mimo niewielkich rozmiarów budynku.

Czy zrównoważona może być tylko nowa architektura? Czy do tych wartości można przystosować budownictwo zastane?

Budownictwo zastane ma w sobie cechę odziedziczoną, której współczesne projekty nie posiadają. To znak czasów projektowania sprzed wielu lat, które bardziej odnosiło się do potrzeb człowieka niż obecnego substandardu. Wysokość pomieszczeń, szerokości klatek schodowych, jakość wykonawstwa. To wszystko cechy również odpowiedniego zrównoważenia architektury wobec naszego standardu życia.

Pawilon Szpitalny w Chorzowie (oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrii na terenie zabytkowego zespołu szpitalnego w Chorzowie), projekt Franta Group
Przedszkole w Sułkowicach, projekt Franta Group

Czy pandemia wpłynęła na trendy w architekturze?

Moim zdaniem nieznacząco jednak w naszym projektowaniu staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie chwili. Odkąd nawiedzają nas kolejne fale wirusa i coraz częściej mamy do czynienia z lockdownem proponujemy deweloperom wyposażać inwestycje w bardziej obszerne balkony i tarasy. Stanowią one częściowe zrównoważenie różnicy pomiędzy domem a mieszkaniem i aktualnie stały się niezwykle ważnym dla przyszłych mieszkańców elementem - np. z uwagi na konieczność pracy z domu.

Apartamenty Storyczyków w Dąbrowie Górniczej, projekt: Franta Group

Jak Waszym zdaniem będzie wyglądać architektura przyszłości?

Miejmy nadzieję, że będzie wolnorynkowa a nie sterowana (oczywiście poza dobrym planowaniem przestrzennym). Akurat ja wierzę w to, że rynek sam wyrównuje potrzeby poszczególnych grup społecznych i niepotrzebne są nam dalekie regulacje w tym zakresie. Natura nie lubi próżni więc deficyt dobrych rozwiązań będzie powodował popyt na dobrą architekturę – lepszą niż ta, co powstaje lub coraz lepszą względem tej dobrej, która powstaje teraz.

Mam nadzieję, że w Polsce inwestorzy dostrzegą, że architektura to marka i to najważniejsza w ich budżecie i zaczną to bardziej doceniać inwestując w innowacyjną myśl architekta.