Jeep Wagoneer i Grand Wagoneer – luksus w największym wydaniu

Jeep Wagoneer i Grand Wagoneer - luksus w największym wydaniu

Jeep w końcu oficjalnie zaprezentował długo wyczekiwane modele Wagoneer i Grand Wagoneer. Jak można w skrócie opisać te auta? Projekt i wyposażenie są naprawdę z dużym rozmachem. Zresztą sami zobaczcie!

Luksusowe SUV-y stanowią dziś ważną część rynku motoryzacyjnego, dlatego najwięksi gracze nie mogą pozwolić sobie na odpuszczenie klientów w tej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że Jeep powrócił do swoich klasycznych modeli, które zachwycają nie tylko bogactwem wyposażenia, ale także samą nazwą przywołują sentyment do dawnej serii Jeepa. Trzeba bowiem wiedzieć, że w latach 60. Wagoneer był samodzielnym modelem, a Grand Wagoneer najlepszą odmianą Jeepa Grand Cherokee z drewnianymi okleinami na bokach. Jak teraz prezentują są auta o tych samych nazwach?

Jeep Wagoneer
Jeep Grand Wagoneer

To co na początku będzie się rzucać w oczy to wielkość tych pojazdów - zarówno Wagoneer, jak i Grand Wagoneer będą olbrzymimi samochodami, które mają odpowiadać idei przestronnych, amerykańskich SUV-ów. Długość jednego i drugiego wariantu wynosi niemal równe 5,46 m, natomiast rozstaw osi – niemal 312,5 cm. Masa własna w najwyższych wersjach wyposażenia będzie z kolei ocierała się o prawie 3 tony.

Ta wielkość będzie odczuwalna również we wnętrzu - Jeepy będą dostępne w różnych konfiguracjach, ale jedna z nich pozwoli na zmieszczenie nawet 8 osób.

Jeep Grand Wagoneer
Jeep Wagoneer

Pozostając przy wnętrzu - jest to jeden z argumentów, dla których warto zainteresować się tym samochodem, jeśli jesteśmy miłośnikami bogatego wyposażenia. Chociaż słowo "bogate" wydaje się tu niewystarczające -  23-głośnikowy zestaw audio, projektory pod lusterkami, WiFi, HUD, cyfrowe lusterko wewnętrzne, system Uconnect 5 z dostępem do Amazon Fire TV i Alexy, a także... wyświetlacze o łącznej przekątnej do 75″, który będzie sięgał aż część deski rozdzielczej znajdującej się przed pasażerem (z przodu).

Do tego dostajemy ogromne felgi o rozmiarze nawet do 22″. Nie ma wątpliwości - tym wyposażeniem Jeep postanowił wywołać efekt "wow" nawet na bogatych amerykańskich klientach.

Jeśli chodzi o silniki to obu modelach znajdą się potężne V8. W Wagoneerze znajdziemy jednostkę o pojemności skokowej 5,7 litra, która generuje niecałe 400 KM. Grand Wagoneer natomiast będzie miał V8 o pojemności skokowej 6,4 litra i mocy prawie 480 KM.

Co jeszcze warto wiedzieć? Grand Wagoneer ma mieć zawieszenie pneumatyczne z systemem regulacji wysokości – w najwyższym ustawieniu powinno ono zapewnić ponad 25 cm prześwitu. Do tego producent wprowadził do swoich modeli ciekawe technologie, m.in. kamery do jazdy nocnej z systemem wykrywania pieszych i zwierząt, a także system częściowo automatycznej jazdy.

Zastanawiacie się, ile będą kosztować tak luksusowe cacka? Cena Jeepa Wagoneera zaczyna się od niecałych 60 tys. dolarów (równowartość 230 tys. zł), natomiast Jeep Grand Wagoneer będzie można dostać w cenie od 90 tys. dolarów (345 tys. zł) do... nawet ponad 111 tys. dolarów (wszystko w zależności od wyposażenia). Modele zadebiutują latem tego roku(na początku tylko Grand Wagoneer).

tekst: A.R