Nowe logo i nowe koncepty. Tak ma wyglądać Dacia Bigster i Łada Niva

Nowe logo i nowe koncepty. Tak ma wyglądać Dacia Bigster i Łada Niva

Koncern Renault połączył siły z rosyjskim AvtoVAZ - efektem współpracy są zaskakujące koncepty samochodów. Oto Dacia Bigster i Łada Niva - co o nich sądzicie?

Grupa Dacia-Ład ma produkować co roku nawet ponad milion samochodów opartych na nowej platformie CMF-B używanej przez Nissana i Renault. Na początek firma przygotowała zupełnie nowe koncepty modeli z segmentów B i C. Wśród tych propozycji są dwa modele, który zaskoczyły całe środowisko motoryzacyjne.

Pierwszym z nich jest Dacia Bigster - koncepcyjna zapowiedź modelu z segmentu C. Na wizualizacjach widzimy, że będzie to przestronny, atrakcyjnie wystylizowany crossover. Sylwetka auta jest dosyć masywna, podkreślona wyrazistym liniami i pasującym oświetleniem. Co ciekawe, w tym koncepcie widzimy także zupełnie nowe logo Dacii - graficzne i nowoczesne. Nowy znak zdaje się dobrze opisywać planowany kierunek rozwoju marki.

"Dacia pozostanie Dacią, oferującą godne zaufania, uczciwe i świetnie wycenione propozycje dla mądrych klientów. Tworząc jednostkę biznesową Dacia-Lada, chcemy wycisnąć z platformy CMF-B wszystko co najlepsze, zwiększając atrakcyjność i konkurencyjność naszych produktów. Mamy wszystko, czego potrzeba, by wznieść te marki wyżej, z konceptem Bigster na czele" — powiedział Denis Le Vot — szef marek Dacia i Łada.

Natomiast Łada Niva będzie kompaktowym SUV-em przystosowanym do trudnych rosyjskich warunków drogowych i pogodowych. Z wyglądu będzie nieco przypominać Toyotę RAV4.

Model ma być najtańszym SUV-em w Europie i to właśnie za sprawą atrakcyjnej ceny Renault chce powtórzyć sukces Dacii Duster. Jeśli chodzi o wyposażenie to Łada będzie konsekwentna w swoim wizerunku - będzie bardzo prosto, wręcz archaicznie. Z innowacyjni technicznych mamy doświadczyć jedynie LED-ów i systemu multimedialnego z całkiem sporym ekranem.

Oba modele będzie łączyć jedno - platforma CMF-B, na której opracowano również najnowsze generacje Nissana Juke czy Renault Clio.

Ile dokładnie będą kosztować opisane samochody? tego nie wiadomo, ale producent obiecuje zaproponować klientom bardzo konkurencyjne ceny. Nowa Łada Niva i Dacią Bigster mają zadebiutować w 2024 r. Podobno rok później pojawi się dodatkowo duży SUV od rosyjskiej marki.