Jack Teeling: “Czujemy, że irlandzkie single malty będą jednymi z najbardziej ekscytujących alkoholi na świecie”

Jack Teeling: "Czujemy, że irlandzkie single malty będą jednymi z najbardziej ekscytujących alkoholi na świecie"

Destylarnia Teeling dokonała czegoś, co nie udawało się osiągnąć Irlandczykom przez długie lata - ich trunek zdetronizował panowanie szkockich i azjatyckich ciemnych alkoholi, dzięki zdobyciu tytułu World's Best Single Malt w prestiżowym konkursie World Whiskies Awards. Czym ich single malt zachwycił jurorów i jaka przyszłość czeka irlandzkie destylarnie? O tym rozmawiamy z Jackiem Tellingiem.

SZNYT: Jak to jest stworzyć najlepszą whiskey single malt na świecie?

Jack Teeling: Przy tworzeniu whiskey zawsze stawiamy na jakość, a nie ilość. Od ponad 30 lat jesteśmy związani z tą branżą. W tym czasie byliśmy zaangażowani w budowę sześciu destylarni na Zielonej Wyspie. Zawsze uważaliśmy, że irlandzkie single malty (lepsza jakościowa whiskey – przyp. autor) powinny konkurować z najlepszymi trunkami w swojej kategorii, a naszą misją jest przywrócenie ich dawnej świetności.

Nigdy nie baliśmy się innowacji, dlatego postanowiliśmy, że nasz single malt z 1991 roku okres finiszowania spędzi w beczkach po słodkim, francuskim winie Sauternes. Był to pierwszy taki przypadek w historii irlandzkiej whiskey! W rezultacie podczas World Whiskies Awards zdobył tytuł World's Best Single Malt. Za jego sprawą irlandzkie single malty znowu wróciły na szczyt, czyli tam gdzie ich miejsce.

Dlaczego Irlandia tak długo musiała czekać na takie wyróżnienie? W końcu to kolebka whiskey.

Przez dłuższy czas irlandzka whiskey była najlepiej sprzedającym się ciemnym alkoholem na świecie, ale niestety na początku ubiegłego wieku przeżywała bardzo trudne chwile -większość destylarni musiała albo się połączyć, albo zamknąć.

Zaliczyliśmy bolesny spadek - od najlepiej sprzedającej się whiskey na świecie do zaledwie 1-proc. udziału w rynku. Nazywamy to mrocznymi latami dla Irish Whiskey - przez prawie 50 lat istniała tylko jedna destylarnia w naszym kraju, produkująca ten trunek. Co gorsza, nie produkowała ona single maltów i skupiała się tylko na jednym rodzaju whiskey. Ten okres całkowicie zmienił postrzeganie irlandzkiej whiskey na całym świecie i sprawił, że „szkocka” zaczęła przodować w kategorii single maltów. Nasza rodzina przełamała monopol na produkcję irlandzkiej whiskey w latach 80. poprzedniego wieku, wdrażając działania mające na celu przywrócenie należnego im miejsca na mapie świata. Nie było to łatwe, a cały proces trwał blisko 30 lat, ale dziś możemy konkurować z innymi topowymi single maltami.

fot. Teeling
fot. Teeling

Czym zachwycił jurorów (w konkursie World Whiskies Awards) Teeling Single Malt 24 YO Vintage Reserve?

Degustacje podczas World Whiskies Awards odbywają się w formule blind tastingu. Jurorzy byli absolutnie zdumieni intensywnym i złożonym aromatem naszego single malta. Nie spodziewali się tego po irlandzkiej whiskey. Zaskoczyła ich nie tylko jej złożoność, ale i równowaga. Właśnie to zadecydowało o naszej wygranej.

Jakie smaki i aromaty możemy wyczuć w tym trunku?

To jedna z najbardziej wyjątkowych irlandzkich whiskey na świecie. Do produkcji zacieru używa się między innymi torfowego słodu, przez co udało nam się utrzymać delikatną równowagę między słodyczą beczki Sauterne a właśnie dymem z torfowego słodu. Jej bogactwo objawia się wielością smaków owocowego sadu, uzupełnionych nutą czekolady, która podkreśla jej finisz. Nigdy wcześniej żadna irlandzka whiskey nie była tak wysoko oceniania. Jesteśmy dumni z tego, że za sprawą przyznanej nagrody otworzyliśmy nowy rozdział w historii irlandzkich single maltów.

fot. Teeling

Na polskim rynku dostępna jest od niedawna Whiskey Teeling Revival IV - co możecie powiedzieć o tej pozycji?

To była czwarta edycja naszej serii Revival, składającej się z 10 tysięcy butelek. 15-letni Single Malt przez 12 miesięcy finiszował w beczkach po winie Muscat, dzięki czemu zyskał wiele świeżych, owocowych nut. Teeling Revival IV doczekał się tytułu „Irish Whiskey of the Year 2017” podczas corocznego konkursu Irish Whiskey Awards w Dublinie oraz był jednym z naszych najszybciej sprzedających się single maltów. Mamy nadzieję, że wykorzystamy ten sukces w 2021 roku wraz z wydaniem 18-letniego Single Malt, który ponownie trafił do beczek Muscat.

Jaka w ogóle historia stoi za Waszymi smakami i marką Telling?

Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że jesteśmy liderami nowego pokolenia irlandzkich producentów whiskey, którzy starają się ożywić kategorię zdominowaną przez jedną destylarnią przez prawie 50 lat. Skupiamy się na innowacjach i jakości, aby irlandzka whiskey mogła stale poprawiać swoją pozycję rynkową. Szanujemy przeszłość, ale jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do nowego, odświeżonego wizerunku Teelinga.

fot. Teeling
fot. Teeling

Czy ta wygrana zmieniła coś w Waszych działaniach (marka, destylarnia)?

Zdobycie tej nagrody pozwoliło zwiększyć rozpoznawalność naszej marki oraz samej destylarni wśród koneserów single malt na całym świecie. Wreszcie mogliśmy opowiedzieć naszą historię nowej, szerszej publiczności, a tym samym zainteresować naszymi produktami ten segment konsumentów, który wcześniej skłaniał się ku szkockim lub azjatyckim single maltom.

A patrząc szerzej - czy Wasz sukces rozbudził rynek irlandzkiej whiskey, który być może znów będzie dominować w swojej kategorii?

Nasza strategia rozwoju wywołała niemałe poruszenie w irlandzkim przemyśle whiskey. Obecnie sprzedajemy nasze produkty w ponad 70 krajach na całym świecie i otrzymaliśmy ponad 300 międzynarodowych medali, co czyni nas najbardziej utytułowanym producentem irlandzkiej whiskey na świecie. Wierzymy w naszą rolę lidera nowej generacji Irish whiskey. Jesteśmy przekonani, że nasze sukcesy będą motywować i inspirować inne destylarnie w naszym kraju do dalszego, dynamicznego rozwoju. Chcemy pokazać innym niezależnym producentom, że jeśli stawiasz na jakość i przywiązujesz dużą wagę do tego, co trafia do butelki, możesz dodać coś unikalnego od siebie, a nie tylko kopiować sprawdzone już wzorce i schematy.

Jesteśmy gotowi na dalszy rozwój działalności oparty na dużej ilości nowej energii i pasji płynącej z produkcji irlandzkich single maltów. Tworzenie whiskey przypomina bardziej maraton, a nie sprint, ale czujemy, że w ciągu najbliższych 5–10 lat irlandzkie single malty staną się jedną z najbardziej ekscytujących kategorii w segmencie ciemnych alkoholi na świecie. Dopiero zaczynamy odzyskiwać utraconą pozycję z poprzedniej złotej ery. Jakość i innowacje będą kluczem do zapewnienia nam stabilizacji i wysokiej jakości produktów w dłuższej perspektywie czasu.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o marce Teeling, śledźcie ich stronę i media społecznościowe:

Instagram - @teeling_whiskey