Skoda Enyaq iV: elektryczny napęd i wyposażenie klasy premium

Skoda Enyaq iV: elektryczny napęd i wyposażenie klasy premium

Jak wygląda pierwszy elektryczny SUV w historii marki? Imponująco i z klasą - takiego debiutu na rynku aut elektrycznych nie powstydziłby się żaden producent.

Jak zachęcić kierowców do zmiany swojego samochodu spalinowego na elektryczne? Jeśli dotychczasowy środek transportu był w miarę wygodny, a kwestie ekologiczne nie są wystarczającym argumentem, trzeba po prostu zaproponować im model, który będzie szybki, komfortowy i po prostu ekscytujący. Każda zmiana powinna być “na lepsze” - właśnie takim rozwiązaniem może być elektryczny SUV od Skody, który zaskakuje swoim designem, a także wyposażeniem potwierdzającym jakość premium. Co dokładnie znalazło się w modelu Enyaq iV?

Dynamika, która zachwyca

Tak jak wygląda, tak też zachowuje się na drodze - patrząc na tę “agresywną” sylwetkę, podkreśloną przez ostre linie na masce, wiemy już, czego możemy się spodziewać po tym aucie. SUV od Skody jest najlepszym przykładem na to, że elektryczny samochód może być dynamiczny i zrywny - za wrażenia podczas jazdy odpowiada “serce” auta, czyli w tym wypadku silnik elektryczny. Model podstawowy Enyaq iV wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 55 kWh i montowany z tyłu silnik elektryczny, który ma moc 109 kW (ok. 150 KM) i rozpędza się od 0 do 100 km w 11,4 s. Dla fanów sportowych wrażeń powstała wersja Enyaq iV 60, która pojedzie szybciej - wszystko za sprawą silnika 132 kW (180 KM) i akumulatora 62 kWh (netto: 58 kWh). Mocniejsza wersja SUV-a od Skody może przejechać nawet 390 km, a do setki rozpędza się w 8,7 s.

Energiczny start, a także lepszą skrętność zapewnia napęd na tylne koła, który w każdej chwili można przełączyć w napęd “na cztery”, co z pewnością docenią podróżujący po nieco trudniejszych terenach niż miejskie pejzaże.

Luksus ukryty w detalach

Diabeł tkwi w szczegółach - w tym wypadku można powiedzieć, że luksus tkwi w detalach. Dopiero wsiadając do Skody Enyaq iV poczujemy, o co tak naprawdę chodziło producentowi w chwili projektowania tego auta. Elektryczny SUV ma przede wszystkim oferować przestrzeń w kabinie i niebywały komfort - zarówno siedząc na miejscu kierowcy, jak i pasażera, czujemy się w tym aucie bezpiecznie i swobodnie. Na ten komfort wpływają chociażby takie małe “smaczki” jak schowek na parasol umieszczony w drzwiach, składane stoliki, przemyślanie rozmieszczone uchwyty na napoje i praktyczne schowki. Warte wspomnienia są również wszystkie udogodnienia związane z przestrzenią bagażnika, czyli haczyki do zawieszania toreb, uchwyty na bagaż, czy automatycznie wysuwana roleta. Niby drobne rzeczy, ale potrafią umilić każdą podróż.

Za najlepsze wrażenia odpowiada także cały koncept wnętrza - aranżacja, poziom wykonania i najlepsze gatunki zastosowanych tworzyw, co wciąż nie jest jeszcze powszechne w samochodach elektrycznych. Skoda zawiesiła jednak bardzo wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza i daje swoim klientom do wyboru aż… 10 pakietów z serii Design Selections. Aranżacje wnętrza różnią się m.in. tapicerką, elementami ozdobnymi, deską rozdzielczą oraz użytymi materiałami - opcja Loft (standard) bazuje na nowoczesnych formach, Lounge stawia na jakość i ekskluzywność, a Suite i ecoSuite oferują klasyczne luksusowe detale. W ten sposób każdy można znaleźć najlepiej dopasowany do siebie charakter wnętrza nowej Skody.

Technologia przyszłości

Jednak dzisiaj jakość premium to nie tylko sprytne, małe rozwiązania - to także technologia, która jest kompatybilna z naszymi pozostałymi urządzeniami i która każdego dnia ułatwia nam życie. Model Enyaq iV oferuje całą gamę inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań, które są intuicyjne w obsłudze. Na uwagę zasługuje chociażby cyfrowy zestaw wskaźników w standardzie - kompaktowy i przekazujący kierowcy tylko najważniejsze informacje op. Oprócz tego jadący widzi przed sobą informacje na wyświetlaczu head-up.

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest dotykowy ekran systemu infoteinment, dzięki któremu sprawnie ustawimy wszystkie podstawowe funkcje (w systemy bezpieczeństwa), a także sparujemy go ze smartfonem - dzięki temu nawiązywanie połączeń głosowych i ustawienie nawigacji będzie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkie dodatkowe parametry samochodu możemy ustawiać za pomocą głosu lub… zdalnie z poziomu smartfona. Ta ostatnia funkcja przyda się szczególnie w chłodne dni, gdyż możemy ustawić ogrzewanie w kabinie jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu.

Wisienką na torcie, która tworzy klimat nowoczesności, jest świetnie zaprojektowane oświetlenie ambient - możemy zdecydować o jego odcieniu i intensywności w różnych częściach kabiny.

To oczywiście nie wszystko, co możemy odkryć w Skodzie Enyaq iV - więcej informacji na temat tego modelu znajdziecie na stronie producenta.

Materiał powstał we współpracy z marką Skoda