Bohema Clothing: “Moda jest odbiciem nastrojów społecznych”

Bohema Clothing: "Moda jest odbiciem nastrojów społecznych"

To, że moda jest odpowiedzią na to, co dzieje się aktualnie na świecie, bardzo dobrze rozumie polska marka Bohema Clothing, która stworzy swoje ubrania m.in. z Pinatexu. Spytaliśmy twórców Bohemy o wartości, jakie stoją za ich projektami i o trudności, z którymi muszą się mierzyć.

SZNYT: Co Was wkurza we współczesnej modzie?

Bohema Clothing: Wkurza nas brak transparentności i koloryzowanie rzeczywistości. Jeśli coś nie jest zrobione w Polsce to nie powinno być tak podpisane, przecież nie wszystkie polskie marki muszą tworzyć w Polsce – ważniejsza jest szczerość. Również nie podoba nam się kopiowanie na masową skalę innych zagranicznych marek.

Jaka ideologia stoi za Waszą marką?

Nasza marka jest mocno związana z wartościami, które sami wyznajemy. Od początku mówimy, że bardzo ważny jest dla nas los zwierząt i planety, ale to nie jedyne co stoi za Bohemą. Bohema to własne zasady, brak kompromisów, tolerancja i wybór. Naszym zdaniem moda jest odbiciem nastrojów społecznych, dlatego staramy się by każda kolekcja czy kampania również je odzwierciedlała. To dla nas bardzo ważne. Pokazujemy wartości ubrane w nasze projekty.

fot. Karol Grygoruk

Jaka jest Wasza definicja zrównoważonej mody?

Dla nas zrównoważona moda to przede wszystkim transparentność, poszanowanie pracowników i tworzenie z przyjaznych środowisku materiałów. Świadome projektowanie, świadoma produkcja i świadoma konsumpcja. Tworzenie i wybieranie produktów na lata, a nie na jeden sezon.

Czy uważacie, że w dzisiejszych czasach prowadzenie marki według idei zrównoważonego rozwoju jest obowiązkiem producentów?

Ciężko powiedzieć, czy jest obowiązkiem, bo każdy wyznaje inne wartości i ma inne podejście do świata, do mody. Natomiast myślimy, że to przyszłość mody i mamy nadzieję, że niedługo będzie to coś oczywistego.

fot. Karol Grygoruk

Z jakimi trudnościami trzeba się mierzyć podczas prowadzenia takiego biznesu?

Na pewno trzeba być bardzo uważnym, żeby nie popełnić błędu, dokładnie sprawdzać materiały, komponenty ich pochodzenie i certyfikaty. Dodatkowo zazwyczaj materiały przyjazne środowisku czy wegańskie są droższe, co również wpływa na cenę produktu. Warto wiedzieć, że Pinatex (naturalna skóra alternatywna wykonaną z włókien liści ananasa) jest ok. 3 razy droższy niż skóra zwierzęca.

Z jakich materiałów i technologii produkcyjnych korzystacie?

Wszystkie nasze produkty wykonywane są ręcznie w Polsce. Buty wykonywane są w rodzinnym warsztacie – rodziców Sebastiana założyciela i projektanta marki. Natomiast akcesoria, które wprowadziliśmy w ostatniej kolekcji, produkujemy w bardzo profesjonalnej i doświadczonej pracowni kaletniczej w Warszawie. Nasze bluzy powstają zaś w warszawskiej szwalni.

Wszystkie materiały jakich używamy są certyfikowane i przyjazne środowisku: wykorzystujemy skóry z roślin – ananasa, kaktusa i jabłek, przyjazny środowisku silikon oraz organiczną bawełnę.

fot. Karol Grygoruk

Czym się inspirujecie podczas projektowania swoich kolekcji?

Inspiruje nas wszystko co nas otacza: sztuka, ulica, kino, ale przede wszystkim bacznie obserwujemy to co dzieje się na świecie, bo naszym zdaniem moda jest odbiciem nastrojów społecznych.

Jedno określenie, które najlepiej opisuje Wasze ubrania?

Naszym zdaniem takim słowem jest: Rebel. Przełamujemy stereotypy i tworzymy wegańską modę streetwearową.

Ulubione zagraniczne marki produkujące ekologiczną odzież?

Hmm, chyba ciężko nam wymienić. Lubimy ciuchy vintage, często kupujemy u polskich marek i chyba nie mamy jednej ulubionej.

Jak Waszym zdaniem będzie wyglądać rynek mody po pandemii?

Wydaje nam się, że trochę się zmieni. Ludzie jeszcze bardziej zaufają zakupom online, ale też ich decyzje będą bardziej świadome. Choć czasy są teraz trudne, myślimy, że sytuacja na świecie skłania do przemyśleń i po pandemii więcej osób będzie wybierać marki, które tworzą w myśl zrównoważonej mody.

Bohema Clothing - polska marka, w której pasja, moda, natura i rzemiosło łączą się w projektach. Wyszukane, ręcznie wypracowane, tworzone z pasją i zaangażowaniem projekty dają najwyższą jakość kolekcji. Sprawdzone i trwałe, w 100% wegańskie materiały pozwalają naszym kolekcjomstać się dobrą alternatywą mody.