Tak wyglądał pierwszy polski sklep sieci IKEA – otwarto go 30 lat temu

Tak wyglądał pierwszy polski sklep sieci IKEA – otwarto go 30 lat temu

W 1990 roku na warszawskim Ursynowie IKEA otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce. Zobaczcie, jak wyglądało wnętrze marketu.

Jest rok 1990, w Warszawie powstaje długo wyczekiwany, pierwszy sklep IKEA na Ursynowie. To ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców, ale również dla całej marki. Podczas otwarcia obecny jest założyciel firmy, sam Ingvar Kamprad. Do tej pory IKEA znana była w Polsce tylko z zagranicznych katalogów, które często były traktowane jak czasopisma wnętrzarskie pełne pomysłów i inspiracji.

Pierwszy polski sklep IKEA miał powierzchnię około 1000 m2 i był w tamtym czasie prawdopodobnie najmniejszym sklepem IKEA na świecie. Mimo to klienci mieli do dyspozycji ekspozycję kilku gotowych wnętrz. Mebli można było dotykać, siadać na nich, sprawdzać, jak bardzo są wygodne. W tamtym czasie nie było to wcale oczywiste – dotychczasowe meblowe ekspozycje były często odgrodzone od klientów taśmą niczym w muzeum. Klienci początkowo nieśmiało podchodzili do tych innowacji, ale bardzo szybko w pełni zaczęli z nich korzystać.

– Doskonale pamiętam dzień, w którym otworzyliśmy na warszawskim Ursynowie pierwszy w Polsce sklep IKEA. Był on znacznie mniejszy od tych obecnych jednak i tak przed otwarciem uformowała się ogromna kolejka. Pierwsi klienci nie mieli śmiałości, żeby siadać na wystawowych meblach, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie, tak samo, jak możliwość kupowania artykułów wyposażenia wnętrz w systemie samoobsługowym. Nowością były również skandynawskie nazwy, które bawiły klientów. Dużą popularnością cieszył się na przykład tapczan NÅRKE, który do dziś z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu – mówi Urszula Wilczak z IKEA Retail w Polsce, dyrektorka regionu IKEA Kraków, w sklepie IKEA na Ursynowie – kasjerka i sprzedawczyni mebli.

Co ciekawe, początki IKEA w Polsce sięgają jednak znacznie wcześniej niż 30 lat, bo aż do lat 60-tych XX wieku, kiedy marka nawiązała pierwszą współpracę z polskim dostawcą. W 1961 roku firma złożyła zamówienie na dostawę krzeseł z giętego drewna bukowego – ÖGLA. Od tej pory Polska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie globalnej działalności IKEA i jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. W 2021 roku marka będzie świętować 60 lat relacji z Polską.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IKEA otworzy sklep z meblami z drugiej ręki
Nic lepszego dzisiaj nie zobaczycie – IKEA opublikowała swoje archiwalne katalogi począwszy od lat 50.

J.S., IKEA

sznyt tygodnia

najnowsze