Survival Condo, czyli luksusowy podziemny schron – znajdziemy tam kino oraz basen

Survival Condo, czyli luksusowy podziemny schron – znajdziemy tam kino oraz basen

Amerykański inżynier i programista Larry Hall postanowił wykorzystać nieużywany silos rakietowy i przerobił go na… luksusowy schron. Obiekt ma łącznie ponad 5 tys. m2 powierzchni i składa się z 15 pięter.

Ten schron raczej nie zachwyci tradycyjnych maniaków survivalowych wyprach – podziemny obiekt różni się bowiem znacznie od typowych budowli przystosowanych do schronienia ludzi na przykład podczas klęski żywiołowej.

Survival Condo ma bowiem łącznie 5 tys. m2 i może pomieścić nawet 75 osób. W obiekcie znajduje się 15 pięter, z czego 7 to luksusowe, w pełni wyposażone mieszkania. Najdroższe z nich kosztuje nawet 4,5 mln dolarów! W cenie natomiast uwzględniono zaopatrzenie w żywność na 3 lata.

Na pozostałych piętrach znajdziemy m.in. bibliotekę, siłownię, kino, bar, basen ze zjeżdżalnią, a także sklep, w którym można będzie nabyć świeże ryby oraz warzywa i owoce. Zapytacie – jak to możliwe? Otóż w schronie znalazło się też miejsce na uprawę akwaponiczną, w której hodowane będą łososie dostarczające nawóz na uprawę wspomnianych wyżej produktów.

Jak zapewnia twórca schronu, Larry Hall, jego budowla jest jedną z najbardziej wytrzymałych konstrukcji zbudowanych przez człowieka – ściany obiektu mają bowiem prawie 3 metry grubości i są wykonane z betonu utwardzonego żywicą epoksydową. Z kolei wejścia do schronu chronią wielkie wrota ze stali wypełnionej betonem, które ważą aż 8 ton.

J.G., SURVIVAL CONDO