IKEA uruchomiła w Szczecinie zielony ,,Dom Jutra”

IKEA uruchomiła w Szczecinie zielony ,,Dom Jutra”

IKEA Dom Jutra to nowe miejsce na mapie Szczecina, inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury. W jego przestrzeni mieszkańcy miasta odkryją przyjazne planecie rozwiązania, poznają eko praktyki i będą mogli aktywnie działać na rzecz zielonej przyszłości swojego miasta.

IKEA Dom Jutra został podzielony na kilka przestrzeni, z których każde pełni inne zadanie i funkcję. Już od progu mieszkańców Szczecina wita Otwarta Kuchnia i Jadalnia, w których będą odbywały się cykle warsztatów z gotowania wegetariańskiego. W kolejnej przestrzeni, nazwanej Domową Farmą będzie można odkryć tajniki, zrównoważonych upraw, a potem zastosować je we własnym domu.

Rośliny – warzywa i zioła, grzyby, oczyszczająca powietrze spirulina, wyjątkowo odżywcze mikroliście – to tylko część upraw i farm, których wzrost i rozwój będzie można obserwować każdego dnia. Wszystko jadalne i zdrowe, zasilane kompostowanymi odpadami i fusami po kawie z kuchni, by dawać przykład tego, jak każdy z nas może sprawić, aby w naszych domach nic się nie marnowało.

Te ciekawe farmy roślin będą uprawiane nietradycyjnymi metodami: aeroponiczną i aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo małym zużyciu wody i z wykorzystaniem symbiozy roślin z ozdobnymi rybkami. Każdą z farm i upraw w prosty sposób, przy pomocy dostępnych instrukcji, będzie można założyć we własnym domu.

Po ciężkim dniu każdy gość IKEA Domu Jutra będzie mógł odpocząć i poprawić sobie nastrój w świetle domowego słońca, czyli instalacji świetlnej, imitującej światło słoneczne. Będzie można również sprawdzić na własnej skórze, za sprawą drugiej instalacji wykonanej z aż 100 żarówek, jak kolory światła wpływają na ciało i otoczenie. Będzie też praktycznie – w Strefie Tworzenia pod okiem stolarzy i projektantów będzie można dać drugie życie meblom, a w Planerowni, wspólnie z pracownikami IKEA zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię, którą jednocześnie od razu będzie można zamówić. Usługa będzie dostępna bezpłatnie od lipca.

Co więcej, wraz z otwarciem Domu Jutra, IKEA uruchomi ważną, otwartą dla wszystkich, inicjatywę społeczną, której celem będzie zespołowe wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów w Szczecinie. Uczestnicy oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskają doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie w duchu open-source.

Miejsce będzie dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 20. Warto podkreślić, że Dom Jutra to czasowa inicjatywa trwająca od czerwca 2020 roku do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które planowane jest w 2021 roku. Po tym czasie IKEA przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń Miastu Szczecin, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Będzie to miejsce spotkań, wymiany opinii, w którym pojawiać się będzie zarówno kultura, jak i biznes.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Słynne klopsiki IKEA zrobisz teraz w domu – marka opublikowała przepis, by umilić nam kwarantannę
MARKERAD: Premiera kolekcji Virgila Abloha z Off-White dla marki IKEA już w listopadzie

J.G., MAT. PRASOWE