Czy masz wokół siebie fałszywych przyjaciół? Rusza akcja #STOPFEJKFRIENDS

Czy masz wokół siebie fałszywych przyjaciół? Rusza akcja #STOPFEJKFRIENDS

Przepala Twój czas, jara go Twój stres i po prostu śmierdzi ściemą. Rusza ogólnopolska kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, która skłania młodych ludzi do zastanowienia się, czy na własne życzenie nie tkwią w toksycznej relacji.

Toksyczne relacje mają ogromny wpływ na życie młodzieży - ich długotrwałe działanie pogłębia poziom stresu, odizolowuje nas od innych ludzi, a nawet jest w stanie doprowadzić młody organizm do kompletnej ruiny. Jeśli sądzicie, że ten opis dotyczy wyłącznie najbliższego grona znajomych nastolatków to jesteście w błędzie - tak samo "toksycznymi przyjaciółmi" są używki, które wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Właśnie temu problemowi jest poświęcona nowa kampania antynikotynowa pod hasłem #STOPFEJKFRIENDS. Inspiracją dla jej twórców stały się badania ilościowe i jakościowe zrealizowane wśród młodzieży w listopadzie zeszłego roku, których wyniki okazały się bardzo niepokojące.

mat. prasowe

Badanie oparte na metodzie CAWI, zostało przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego panelu Ariadna. Wówczas przebadano grupę liczącą 541 osób w wieku od 15 do 18 lat - sprawdzono postawy i zachowania nastolatków związane z paleniem papierosów. Wyniki niestety nie są optymistyczne - okazuje się, że aż 56% przebadanych sięga po wyroby tytoniowe (papierosy tradycyjne i elektroniczne) częściej niż raz w tygodniu. Pozostałe osoby deklarują palenie okazjonalne podczas weekendowych imprez. Co to oznacza? Przede wszystkim brak pozytywnych efektów działania dotychczasowych akcji i kampanii antynikotynowych, które mają zniechęcać młode osoby do sięgania po te używki. Co ciekawe, nie zadziałał również prawny zakaz sięgania po wyrobów tytoniowych przez osoby niepełnoletnie - młodzi przyznają się, że palą na imprezach, w miejscach publicznych (parki, ulice), w szkolnych toaletach i wszędzie tam, gdzie nie zobaczą ich rodzice oraz nauczyciele. Brzmi to jak sytuacja sprzed 30, 20 lat, kiedy palenie było modne i powszechne - okazuje się, że w 2020 roku niewiele się w tym temacie zmieniło.

mat. prasowe

Dlaczego wciąż papierosy są czymś powszechnym dla młodzieży, skoro ciągle mówi się o zgubnych dla zdrowia konsekwencjach palenia? Według badania co trzeci młody Polak, który jeszcze nie miał doświadczenia z wyrobami tytoniowymi, zamierza po nie sięgnąć z powodu silnej presji grupy i kuszenia przez znacznie bardziej atrakcyjne w swojej formie e-papierosy. Znakomita większość zdaje sobie sprawę z tego, że palenie jest niezdrowe, a mimo to decyduje się spróbować i nie odwodzą ich od tego ostrzeżenia lekarzy, rodziny i pedagogów. Taka buntownicza reakcja nie jest niczym dziwnym - jeśli młodzi sami nie odczuwają teraz skutków palenia, a konsekwencje tego nałogu są oddalone w czasie, to uważają, że ich ten temat nie dotyczy. Jak zatem zainspirować młodych palaczy do zmiany myślenia o papierosie jako fajnym gadżecie na imprezach?

Twórcy kampanii "#STOPFEJKFRIENDS" pomyśleli o nowym sposobie komunikacji opartej na dwóch filarach, które mają lepiej trafiać do współczesnych nastolatków. Jednym z nich jest przystępna i chwytliwa lista "5 ostrzegawczych sygnałów pomagających zachować dystans i uwolnić się od fejka w twoim otoczeniu". Wspomniane zasady odwołują się do życia towarzyskiego młodych ludzi, którzy już zdążyli poznać, czym jest "toksyczna przyjaźń" wśród swoich rówieśników - to właśnie do niej porównane jest uzależnienie i dzięki temu łatwiej rozpoznać ten poważny problem.

"Kampania zbudowana wokół postaci Jana Fejka – personifikacji nałogu nikotynowego. Fejk jest symbolem fałszywego przyjaciela, który w przebiegły sposób manipuluje i niszczy drugą osobę, by osiągnąć swoje cele. Pod maską fajnego kumpla kryje się toksyczna osoba, ktoś, kogo należy się wystrzegać. Przyjaźń z Fejkiem – podobnie jak przyjaźń z papierosem lub e-papierosem – powoduje przykre konsekwencje: straty finansowe, spadek kondycji fizycznej, zepsucie relacji z najbliższymi. Pozwoliło to ukazać w obrazowy, plastyczny sposób zdradliwą relację, w jaką wchodzi młody człowiek, który zaczyna palić." - tłumaczą twórcy kampanii, Fabryka Komunikacji Społecznej.

Drugim filarem jest dialog - jednak nie z tak odległymi postaciami jak specjaliści, lekarze, czy starsi palacze, ale z influencerami, których każdego dnia oglądają setki tysięcy nastolatków na kanałach social media. W ten sposób do współpracy zaproszono aż 50 znanych internetowych twórców z ogromnymi zasięgami, m.in. Sandrę Maliszewską, Littlemooonster96, Sebastiana Kowalczyka, iHanio, Pamelę Stafanowicz (z duetu FitLovers), czy kanał Matura to Bzdura. To dzięki nim młodzi ludzie mogli dowiedzieć się o skutkach palenia, czy chociażby sposoby na rzucenie palenia.

A jeśli komuś się jeszcze wydaje, że młodzi ludzie nie zdążą się uzależnić to obalamy ten mit - według badań przeprowadzonych na zlecenie Fabryki Komunikacji Społecznej, aż 40% osób w wieku 15-18 lat już zdążyło podjąć próbę rozstania się z nałogiem palenia. To pokazuje, jak silnie uzależniającą substancją jest nikotyna i że dotyczy każdej grupy wiekowej.

Tak jak każdy z nas powinien wyeliminować ze swojego życia negatywnie oddziałujących na nas ludzi, tak też powinniśmy zastanowić się, czy nie jesteśmy w toksycznej relacji jeśli chodzi o używki. Warto wiedzieć, że takie "przyjaźnie" z wyrobami tytoniowymi dodatkowo pogarszają naszą sytuację w czasie trwania pandemii - naukowcy są zgodni co do tego, że osoby palące, znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.

„Zarówno palenie jak i wapowanie upośledza odporność immunologiczną płuc. Substancje zawarte w dymie i aerozolu uszkadzają m.in. rzęski w drzewie oskrzelowym, których zadaniem jest oczyszczanie płuc. To zarówno sprzyja infekcji, jak i pogarsza jej przebieg. Badania pokazują, że palacze częściej zapadają na COVID-19 i mieli cięższy przebieg choroby.” - wyjaśnia ekspert kampanii #STOPFEJKFRIENDS dr hab. Łukasz Balwicki.

Polecamy zapoznać się z kampania na oficjalnej stronie www.stopfejkfriends.pl i przekazywać ją dalej - szczególnie do osób w wieku nastoletnim, do których skierowany jest ten jakże ważny przekaz. Zadbajmy o siebie nawzajem i ostrzeżmy przed "fejkowymi przyjaciółmi".

Projekt #STOPFEJKFRIENDS został dofinansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Konsultacja merytoryczna: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

sznyt tygodnia

najnowsze