Nie tylko styl, ale i bezpieczeństwo. Haier stosuje technologię zapobiegania rozwojowi bakterii w lodówce

Nie tylko styl, ale i bezpieczeństwo. Haier stosuje technologię zapobiegania rozwojowi bakterii w lodówce

Jak zadbać o siebie i swoich najbliższych, jeśli chodzi o codzienne przygotowywanie dla nich posiłków? Odpowiedzią jest technologia Fresher Techs wykorzystywana w lodówkach Haier, dzięki której przedłużymy trwałość jedzenia i ograniczymy wyjścia po zakupy.

Jeszcze do niedawna potrafiliśmy odwiedzać sklepy kilka razy w tygodniu, a dziś wolimy ograniczać wyjścia do sklepów do minimum. To wszystko dla naszego bezpieczeństwa – unikamy przebywania w zatłoczonych miejscach i robimy duże zapasy jedzenia, dzięki czemu znacznie rzadziej musimy wychodzić z naszych domów. Jednak takie rozwiązanie rodzi też problemy – co zrobić, aby kupione przez nas produkty  były jak najdłużej świeże? Nie chcemy w końcu marnotrawić i wyrzucać niezjedzonych rzeczy.

Suche produkty oczywiście powinny być przechowywane w zacienionym, suchym miejscu, a więc najlepiej w zamykanych szafkach. Natomiast owoce, warzywa, mięso, nabiał i wszystkie inne produkty, które szybciej psują się pod wpływem ciepła, zaraz po powrocie ze sklepu powinny znaleźć się w lodówce – najlepiej takiej, która jest przeznaczona do dłuższego utrzymania smaku i świeżości.  Do takiego celu został stworzony sprzęt firmy Haier, która oferuje szeroki wybór lodówek wolnostojących. Typ Side by side, French door czy Multidoor od Haier  różnią się wielkością, budową, designem i dodatkowymi funkcjami, ale to łączy je ze sobą to szereg rewolucyjnych innowacji pod znakiem Fresher Techs. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej technologii na przykładzie modelu French Door, który zrobił na nas wrażenie już samym designem.

fot. materiały prasowe Haier

Gdybyśmy tylko przeczytali w specyfikacji modelu Haier HB18FGSAAA - o wielkości 83 cm szerokości i 190 cm wysokości, klasie energetycznej A++ i z systemem Total No Frost - to po prostu pomyślelibyśmy, że jest to duża, rodzinna opcja o całkiem dobrych parametrach. To wszystko. Wystarczy jednak jeden rzut oka na sam produkt, aby szybko zrozumieć, że nie jest to „zwykła lodówka”. Przede wszystkim imponujący jest jej design – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Estetyczne, szklane wykończenie drzwi w kolorze Inox (szczotkowane) nadaje lodówce elegancki charakter. Oznacza to, że jest to sprzęt, którego nie trzeba ukrywać w zabudowie kuchennej, gdyż sama w sobie stanowi stylowy akcent, który świetnie wpisze się w wystrój nowoczesnej kuchni.

Dodatkowo duże wrażenie robią nietypowe szuflady zamrażarki, które umożliwiają bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni, a dodatkowo zapewniają szybki dostęp do mrożonych produktów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy po nie sięgać bez konieczności otwierania całej przestrzeni zamrażarki, co oznacza, że nie dochodzi do niepotrzebnego ogrzewania wszystkich przechowywanych w niech rzeczy.

fot. materiały prasowe Haier

Natomiast po otwarciu dwuskrzydłowych drzwi dostrzegamy zupełnie nową jakość, którą zapewnia odpowiednie oświetlenie. Dokładnie chodzi o górne oświetlenie diodowe, które sprawia, że zawartość chłodziarki jest lepiej widoczna niż w przypadku zwykłego oświetlenia lodówkowego. Co ciekawe, to nietypowe rozwiązanie zużywa mniej energii, a także… pozwala dłużej zachować trwałość produktów. Jak to możliwe? Zastosowana innowacyjna technologia antybakteryjna ABT (Anti-Bacterial Technology) firmy Haier wykorzystuje światło ultrafioletowe do zapobiegania rozwojowi bakterii wewnątrz lodówki, co pomaga zachować smak i dobrą jakość produktów. Bardziej higieniczna przestrzeń chłodnicza zapobiega psuciu się jedzenia - tym samym nie musimy się martwić o nasze zdrowie, sięgając po jakiś produkt, który już jakiś czas przeleżał w lodówce.

fot. materiały prasowe Haier

 

Nie tylko odpowiednie światło, ale i przemyślany sposób przechowywania pozwala zachować świeżość jedzenia na dłużej. Czujniki Fresher Sensors firmy Haier, znajdujące się na każdej półce, monitorują temperaturę i zapewniając kierowanie chłodnego powietrza do tych części lodówki, w których jest ono potrzebne – ta sprytna innowacja umożliwia szybkie doprowadzenie żywności do optymalnej temperatury z zachowaniem cennych składników odżywczych, a jednocześnie optymalizuje zużycie energii i wydłuża okres przechowywania.

Do tego przydatne okazują się oddzielone strefy Fresher Zones, które zostały opracowane tak, aby zachować świeżość i smak różnego rodzaju żywności. Dla przykładu strefa Dry Zone w lodówce HAIER to miejsce stworzone z myślą o przechowywaniu mięsa, ryb, i nabiału - poziom wilgotności w tej komorze jest utrzymywany na poziomie poniżej 45%, zapewniając najlepsze warunki do dłuższego przechowywania tego rodzaju żywności. Natomiast strefa Humidity Zone pozwala dłużej utrzymać świeżość owoców i warzyw, gdyż tam utrzymywanie jest na optymalnym poziomie 90%.

fot. materiały prasowe Haier
fot. materiały prasowe Haier

Poszukując na rynku rozwiązania, które zapewni nam bezpieczeństwo, a także wygodę użytkowania warto zwrócić uwagę na nowoczesne i innowacyjne urządzenia od Haier. Marka swoimi rozwiązaniami udowadnia, że wychodzi naprzeciw naszym dzisiejszym potrzebom i oczekiwaniom. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie – także w naszej kuchni, gdzie w końcu spędzamy teraz znacznie więcej czasu niż wcześniej.

Publikacja powstała we współpracy z marką Haier

 

tekst: A.R