Velo Jungle – polska marka, która dba o komfort i styl miłośniczek jazdy na rowerze

Velo Jungle - polska marka, która dba o komfort i styl miłośniczek jazdy na rowerze

Sezon rowerowy rozpoczęty! Ale w czym jeździć, aby było modnie, a jednocześnie wygodnie? Poznajcie polską markę Velo Jungle, która produkuje jakościowe ubrania dla cyklistek - zarówno tych ze sportowym zacięciem, jak i tych, co lubią pedałować w miejskiej dżungli.

SZNYT: Jak zazwyczaj Polki ubierają się na rower?

Velo Jungle: Pod tym względem Polki możemy podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich (wg mnie nieliczna) to kobiety , które jeżdżą w profesjonalnych strojach kolarskich na rowerach typu szosa. Druga to ta traktująca rower jako środek transportu, czyli wsiada na rower w tym, w czym akurat jest ubrana do pracy czy na spotkanie. Trzecią grupę natomiast stanowią kobiety, które w drodze kompromisu wybierają uniwersalne ciuchy fitnessowe.

Jednak z naszych obserwacji ulic i ścieżek rowerowych w polskich miastach wynika, że większość tych strojów tak naprawdę nie jest przystosowana do naszych potrzeb i sylwetek - aktywne kobiety potrzebują wygody, ale też jakościowych materiałów oraz ciekawego stylu. Jak już znajdziemy taki produkt na rynku to okazuje się on bardzo drogi - profesjonalne i jednocześnie modne stroje rowerowe potrafią kosztować ponad 500 złotych.

Wasza marka stała się odpowiedzią na nijaką modę sportową?

Tak, doszłyśmy do wniosku, że same mamy kłopot ze znalezieniem wygodnego stroju rowerowego - nie mówiąc już o znalezieniu takiego, który by został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Na naszym rodzimym rynku mamy bardzo mały wybór takich produktów mimo, że jak podaje GUS, Polska zajmuje czwartą pozycję w Europie jeśli chodzi o sprzedaż rowerów.

Przede wszystkim miałyśmy ogromny problem ze znalezieniem stroju dla kobiet z profesjonalną wkładką żelową, bez której przy długich trasach, nasze ciało odczuwa dyskomfort. Poza tym brakowało nam fajnych, modnych wzorów, do czego przyzwyczaił nas już ogromny rynek odzieży do fitnessu. Kolejnym powodem powstania marki była chęć stworzenia rowerowych kompletów spodenki+koszulka, których cena nie przekraczałaby 240 złotych, a więc byłaby przystępna dla większości.

fot. Velo Jungle
fot. Velo Jungle

A więc przy tworzeniu Velo Jungle kierowaliście się wygodą, stylem i ceną.

Do tego dołożyłabym jeszcze, że odpowiednim krojem - osobiście odczułam ograniczenia modelów na rynku, gdyż mam 180 cm wzrostu i większość ubrań po prostu na mnie nie pasowała. Ciężko było mi znaleźć koszulkę na tyle długą, żeby zakrywała plecy podczas nachylonej pozycji. Do tego czułam dyskomfort spowodowany zbyt obcisłym krojem, który nie tylko krępował moje ruchu, ale też zbyt uwydatniał sylwetkę. Oczywiście to nie wszystkie zarzuty, jakie miałam do testowanych przeze mnie ubrań - nigdy nie rozumiałam obecności suwaka na koszulce rowerowej dedykowanej dla kobiet, bo nigdy ich przecież nie rozsuwamy tak jak robią to mężczyźni. Z Velo Jungle miało być zupełnie inaczej - to miała być marka produkująca odzież wygodną, ładną, kobiecą i dopasowaną do potrzeb dziewczyn jeżdżących profesjonalnie, traktujących rower jako hobby, dojeżdżających do pracy, czy na spotkania.

Na co jeszcze zwróciliście uwagę podczas projektowania koszulek i spodenek?

Przede wszystkim nie chcieliśmy, żeby odzież krępowała nasze ruchy, czy nas "zawstydzała", dlatego większość naszych koszulek ma minigolfy lub małe dekolty, dzięki którym możemy się swobodnie czuć podczas pozycji pochylonej. Dodatkowo zadbaliśmy o umieszczenie kieszonek na drobiazgi i odpowiedniej siatki (wybranych modelach), która zapewnia odpowiednią wentylację.

Warto wspomnieć, że zaprojektowane przez nas spodenki mają wysokie stany i zrezygnowaliśmy z zakończenia nogawki w postaci cienkiej silikonowej gumy, które często powodują tzw. “efekt kiełbaski”. Stosujemy płaski szew, aby nie powodować otarć na skórze. W modelach spodenek z wkładką sięgamy po żelowe produkty od włoskiej firmy Dr Pad, które są niezwykle jakościowe i możliwe do dopasowania na specjalną prośbę danej klientki.

fot. Velo Jungle
fot. Velo Jungle

A z jakich materiałów są robione Wasze ubrania?

Wszystkie ciuchy szyjemy ze sportowych, wytrzymałych dzianin - głównie poliesteru, który przede wszystkim jest elastyczny, oddychający, szybkoschnący i chroni nas przed słońcem i promieniami UV. Co więcej jest antybakteryjny, przeciwzapachowy i ekologiczny. Co więcej, większość naszych spodenek posiada właściwości antycellulitowe, gdyż używamy dzianiny z algami. Warto wiedzieć, że wszystkie materiały kupujemy w Polsce.

Czy są to rzeczy stricte rowerowe, czy można ich używać także do uprawiania innych sportów?

Oczywiście ubrań spod znaku Velo Jungle można używać także do innych sportów - wiemy, że wiele dziewczyn wykorzystuje nasze stroje do biegania, zajęć fitness, wypraw w góry. Komplet Diament ze spodenko-spódniczką cieszy się dużym zainteresowanie wśród tenisistek. W zasadzie można powiedzieć, że stricte rowerowe są jedynie nasze spodenki z wkładką, chociaż sama używam ich do robienia w domu ćwiczeń na brzuch, gdyż doskonale chronią kość kulszową.

fot. Velo Jungle

Jak zamierzacie rozbudowywać ofertę swoich produktów?

W tym roku planujemy kilka nowych projektów, m.in. nowe stroje rowerowe w stonowanych biało-czarnych po kolorach, a także modele odblaskowe. Z pewnością zwiększymy też asortyment z rowerową wkładką - pojawią się m.in. ubrania tradycyjne z dodatkiem wkładki, co sprawdzi się szczególnie podczas hobbystycznych przejażdżek. Czekamy też na wprowadzenie 3 nowych pokrowców rowerowych. W międzyczasie przygotowujemy już kolekcję na jesień i zimę.

Czy jako twórczynie marki też jesteście aktywne, jeśli chodzi o jazdę na rowerze?

Nasza firma to na razie zaledwie 3 osoby, ale każdy z nas jeździ praktycznie cały rok. W ciągu roku bierzemy udział w rajdach rowerowych, organizujemy sami wraz z nieformalną grupą znajomych wycieczki po Kampinosie, kilkudniowe trasy do innych miast (np. do Trójmiasta), wypady za granicę (między innymi Szwecja, Bornholm). Sporo jeździmy też w góry Izerskie, gdzie panują doskonałe warunki do jazdy z pięknymi widokami.

fot. Velo Jungle
fot. Velo Jungle

Marka Velo Jungle  powstała z potrzeby stworzenia strojów dla kobiet, które świetnie czują się spędzając aktywnie czas podczas jazdy na rowerze lub uprawiając inne sporty, bieganie, trekking czy fitness. Ich ubrania mają przede wszystkim zapewnić maksymalny komfort użytkowniczkom podczas wykonywania wszelkich aktywności sportowych. Twórcy marki gwarantują unikatowe wzory ubrań i krótkie serie produkcji dzięki czemu nasze klientki mogą wyrazić swój indywidualny styl w miejskiej dżungli, jednocześnie wyróżniając się na szosie w mniej zurbanizowanych okolicach.

rozmawiała: A.R