Czerń, classic blue i szarości – te kolory będą królować w naszych mieszkaniach

Czerń, classic blue i szarości - te kolory będą królować w naszych mieszkaniach

Koniec z białymi kuchniami i jasnymi wnętrzami - w najbliższym czasie architekci i projektanci będą nam udowadniać, że ciemne odcienie wcale nie muszą przytłaczać i zmniejszać optycznie przestrzeni. Sprawdźcie, jak możecie wykorzystać odcienie czerni, błękitów i szarości we własnych mieszkaniach.

Black is back

Czerń powraca do naszych mieszkań i będzie święcić w nich triumfy bardziej niż kiedykolwiek! Architekci wnętrz przewidują, że w tym roku wszystkie elementy moją pojawiać się w czarnym macie - od zlewozmywaków, po całe ściany. Ciemne płaszczyzny, dodatki i meble mogą sprawić, że dom będzie wyglądał intrygująco i jednocześnie elegancko.

Dlaczego właściwie dopiero teraz odkrywamy siłę czerni, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz? Przez wiele lat istniało przekonanie, że czerń pomniejsza pomieszczenia i działa przytłaczająco. Oczywiście taki efekt może powstać po włączenia tego koloru do naszych mieszkań, ale wcale nie musi - problem wrażenia klaustrofobii można zwalczyć włączając kontrastujące kolory. Wystarczy zatem zestawić czerń z bielą, jasną szarością, zielenią czy drewnem. Możliwości jest wiele, dlatego warto eksperymentować.

Kontrastowe dodatki

Nie tylko ściany, ale też dodatki w kontrastowych barwach przeżywają swoje 5 minut - to oznacza, że jeśli nie masz odwagi pomalować swojego domu na czarno, to możesz mu nadać chociaż wyrazistych akcentów. Może to być chociażby białe krzesło obite grubą, czarną tkaniną lub konsolowy stół z ciemnego bejcowanego drewna, na którym pojawią się jasne dodatki.

Classic blue

Oprócz czerni królować będą odcienie błękitu - od granatów po klasyczny niebieski, który jest tegorocznym kolorem Pantone. Choć dla wielu może być to zadziwiające to warto wiedzieć, że błękity doskonale odnajdują się wnętrzach o różnym charakterze, włączając w to nawet małe mieszkania. największą zaletą tego koloru jest jego dwoista natura - z jednej strony działa uspokajająco, a z drugiej może wnieść ciekawą energię, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

- Granatowy zapewnia idealny kontrast we wnętrzach urządzonych zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Dodaje dostojności bez konieczności sięgania po czerń - mówi projektantka wnętrz Kerrie Kelly, założycielka Kerrie Kelly Design Lab.

Z pewnością dobrym zestawieniem dla błękitów jest naturalne drewno – do granatowych ścian idealnie pasują ażurowe drewniane szafy, naturalne podłogi, czy stoliki kawowe zrobione np. z kawałka pnia. Łącząc ze sobą te dwa elementy możemy osiągnąć bardzo naturalny efekt, który będzie przypominał nadmorski pejzaż.

Koniec z białymi kuchniami

Jeszcze 10 lat temu wszyscy mieliśmy białe kuchnie - ten kolor miał rozświetlać i optycznie powiększać przestrzeń. Dziś całkowicie odchodzi się od białych szafek i blatów - w kuchni ma teraz królować mocny kolor. Z tego względu coraz częściej będziemy wybierać meble w kolorze antracytowym, granatowym, o odcieniu butelkowej zieleni, a nawet bordowe. Zdaniem ekspertów z Modiani Kitchens, nie musimy się od razu decydować na cały zestaw szafek w tak odważnej kolorystyce - dla ciekawego efektu wystarczy czasem tylko kolorowa wyspa kuchenna lub same szafki stojące. Wówczas reszta zabudowy może pozostać w bielach, szarościach lub w drewnie, która pięknie przełamie intensywne kolory i nada rustykalnego stylu.

Szarości

Moda na szary kolor jest już od jakiegoś czasu zauważalna, jednak w tym sezonie nie będą to już neutralne, popielate odcienie, a znacznie intensywniejsze i ciemniejsze warianty. Na kolor antracytowy będziemy malować pojedyncze ściany (idealnie wpisują się w styl loftowy i nowoczesny), ale także ten kolor pojawi się w formie dodatków - dywanów i innych tkanin (obicia mebli, koce, poduszki).

Szarość nadal będzie się pojawiać również jako beton i kamień - im więcej naturalnego pochodzenia tego odcienia tym lepiej!

tekst: A.R / zdjęcie główne: Unsplash