Björk i Microsoft tworzą muzykę, która będzie się zmieniała wraz z pogodą

Björk i Microsoft tworzą muzykę, która będzie się zmieniała wraz z pogodą

Z pewnością większość z Was kojarzy muzykę, którą tworzy islandzka piosenkarka Björk. Jest ona nieoczywista, skomplikowana i nie do podrobienia. Nie wszystkim się podoba, ale też nie każdy ją rozumie. Teraz wokalistka stała się częścią kolejnego niecodziennego projektu, realizowanego wspólnie z marką Microsoft. 

O co dokładnie chodzi? Otóż Björk wspólnie z amerykańską firmą, a raczej jej sztuczną inteligencją, skomponuje muzykę. Utwór zatytułowany Kórsafn składać się będzie z różnych aranżacji chóralnych piosenkarki stworzonych na przestrzeni ostatnich 17 lat, a usłyszeć go będzie można w lobby hotelu Sister City w Nowym Jorku. Zapytacie – gdzie w tym wszystkim sztuczna inteligencja? Otóż AI firmy Microsoft będzie dostosowywać muzykę do pogody.

System amerykańskiej marki będzie „obserwować” przez kamerę umieszczoną na dachu niebo – m.in. zachowanie ptaków czy też przemieszczające się chmury. Na podstawie tych parametrów AI będzie dostosowywać muzykę do aktualnej pogody i tym samym tworzyć wyjątkowy nastrój dla gości hotelowych.

Projekt ten jest częścią inicjatywy firmy Microsoft pod hasłem „Lobby soundscapes”, który miał swoją premierę w kwietniu 2019 roku – wtedy wówczas w lobby pewnego nowojorskiego hotelu wybrzmiewała muzyka skomponowana przez artystkę Juliannę Barwick i sztuczną inteligencję.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sztuczna inteligencja zastąpiła prezentera wiadomości w chińskiej telewizji
Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję został sprzedany za ponad 430 tys. dolarów

J.G., BJORK