10 polskich marek, u których kupisz najpiękniejsze swetry na jesień i zimę

10 polskich marek, u których kupisz najpiękniejsze swetry na jesień i zimę

Przed nami coraz chłodniejsze dni i wieczory, dlatego już teraz warto byłoby pomyśleć o zaktualizowaniu naszej szafy. A jak wiemy nic tak dobrze nie sprawdza się o tej porze roku jak ciepłe swetry - szczególnie te z naturalnych materiałów. Znaleźliśmy dla Was modele od polskich producentów, które zaskoczą Was świetną jakością i wzornictwem.

1. Roboty ręczne

Marka, która już od kilku lat ciężko pracuje na to, aby nazwać ja jedną z najważniejszych jeśli chodzi o polskie wyroby z wełny. Ich dziergane swetry przypominają sweterki robione w dzieciństwie przez nasze babcie, ale nimi nie są - dopasowane krojem do dzisiejszych czasów (wciąż modny oversize) i z uwspółcześnionym składem (nie gryzą!), są prawdziwym must-have w tym sezonie jesienno-zimowym. Swetry od Robót ręcznych, w zestawieniu z wiklinowymi koszykami i dużymi kapeluszami, to klasyka, która nigdy nam się nie znudzi.

fot. Roboty Ręczne

Co ważne, wszystkie produkty marki są robione przez lokalne dziewiarki, które kultywują tradycję rękodzieła. Niektóre modele są szyte po jednej sztuce, dzięki czemu mamy pewność, że kupujemy produkt naprawdę unikatowy.

fot. Roboty Ręczne
fot. Roboty Ręczne

2. Bizuu

Marka Bizuu natomiast poszła w zupełnie inną stronę, jeśli chodzi o estetykę swoich swetrów - zamiast stonowanych kolorów w odcieniach ziemi, dostajemy mocne printy. Nie można tu mówić o nudzie - w rozpinanych kardiganach i golfach widzimy kolorowe lamówki, cętki i motywy florystyczne w przeróżnych odcieniach. Jednak jeśli myślicie, że są to propozycje tylko dla odważnych to bez obaw - swetry Bizuu świetnie wyglądają w połączeniu z klasycznym jeansem i gładkim T-shirtem. A nutka szaleństwa należy nam się zawsze - nawet w szare jesienne dni!

fot. Bizuu
fot. Bizuu
fot. Bizuu

3. The Odder Side

Polska marka zasłynęła swoimi przewrotnymi krojami, których cechą charakterystyczną był dekolt na plecach. Jednak nie można powiedzieć, że to jedyny model, z którego słynie ta marka - najnowsza kolekcja The Odder Side udowadnia, że świetnie potrafią łączyć nowoczesność z tradycją.

W tym sezonie najbardziej urzekły klasyczne swetry w odcieniach bieli i beżu - zarówno te z głębokim wycięciem, jak i z dużymi guzikami. Chętnie widzielibyśmy je w stylizacjach inspirowanych paryskim stylem, który są najlepszym przykładem eleganckiego łącznia tradycji z nowoczesnością.

fot. The Odder Side

\

fot. The Odder Side
fot. The Odder Side

4. Berenika Czarnota

Projektantka od dawna już zaskakuje swoimi projektami, które są nieszablonowe i bardzo "modowe" - stawia na kolory, geometryczne wzory, nietypowe faktury i mięsiste sploty. Mimo swojego oryginalnego wyglądu, swetry Bereniki Czarnoty są dość uniwersalne - ich pudełkowa forma pozwala na wykorzystanie zarówno do codziennych stylizacji, jak i do łącznia z ołówkową spódnicą podczas bardziej formalnych wyjść.

fot. Berenika Czarnota

Swetry Bereniki Czarnoty, mimo że nie są najtańsze (ceny od 1000 zł), są warte swojej ceny - każdy z nich jest robiony na zamówienie z wysokojakościowej włoskiej wełny.

fot. Berenika Czarnota
fot. Berenika Czarnota

5. 303 Avenue

Sprawdzona klasyka w najlepszym miejskim wydaniu - oversizowe swetry i golfy powinny przypaść do gustu wszystkim, którzy szukają jakościowych ubrań z polską metką. W modelach 303 Avenue nie brakuje wełny alpaki (baby alpaca), czy merino, która jeszcze szczególnie ceniona ze względu na swoje właściwości termiczne (wełna merynosów świetnie dostosuje się do panujących warunków, czyli latem jest przewiewna, a zimą ogrzewa).

Same kroje i kolorystyka swetrów 3030 Avenue są idealnym miksem stylu vintage ze współczesnością. Dzięki temu będą pasować zarówno do spodni, jak i zwiewnych, długich sukienek.

fot. 303 Avenue
fot. 303 Avenue
fot. 303 Avenue

6. Karolina Scipniak

Projekty Karoliny Scipniak może nie są tak znane jak wszystkie wyżej wymienione, ale naszym zdaniem niemniej warte uwagi. Absolwentka krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru swoją twórczość opiera głównie na ręcznie wykonywanych dzianinach, z których powstają ażurowe sukienki, spódnice i oczywiście swetry - wszystkie robione z wysokiej jakości przędzy będącej mieszanką wełny i alpaki.

W jej dorobku jako pierwsze rzucają się w oczy modele w kolorowe pasy - najczęściej obszerne, krótkie kroje z dekoltem i mankietami wykończonymi ściągaczami. Z pewnością nie jest to estetyka dla wszystkich, ale miłośnicy stylu retro na pewno docenią prace Karoliny Scipniak.

fot. Karolina Scipniak
fot. Karolina Scipniak
fot. Karolina Scipniak

7. Finke Wear

100% klimatu boho - tak w skrócie można opisać robione na drutach swetry marki Finke, która już od kilku lat jest wielbiona przez polskie "jesieniary". Wiązane w pasie, z frędzlami, z warkoczowym splotem, czy te puszyste z wełny z alpaki i merynosa - każdy tu znajdzie coś dla siebie. "Główne założenia marki to wygoda, prostota i ponadczasowość. Przy tworzeniu projektów najważniejsze jest staranne wykonanie, dbałość o najmniejszy szczegół oraz wysoka jakość produktów" - czytamy na stronie Finke.

Co ważne, marka robi swoje swetry nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci - wiele modeli Finke dostaniemy tu także w wersji mini.

fot. Finke Wear
fot. Finke Wear
fot. Finke Wear

8. Ully

Ponownie wracamy do pasiastych swetrów. W przypadku ręcznie robionych produktów od marki Ully sami wybrać kolory, jaki ma przybrać nasze nowe, zimowe odzienie.

fot. Ully

To co, jeszcze wyróżnia Ully od pozostałych marek to skład - Ully stawia na mieszankę wełny z alpaki z jedwabiem, co daje niezwykle przyjemny w dotyku materiał.

fot. Ully
fot. Ully

9. B SIDES

Założycielką i projektantką marki B SIDES HANDMADE jest Basia Chrabołowska, która z miłości do wełny i robótek ręcznych, postanowiła w 2012 roku stworzyć swoją markę. Wszystkie jej projekty łączy najwyższą jakość, unikalne kroje, prostota oraz funkcjonalność. Od samego początku marka słynęła ze szlachetnej przędzy i współpracą z lokalnymi rzemieślnikami, m.in. Podlaskimi dziewiarkami.

Dziś, mimo dużej konkurencji w świecie mody, B SIDES jest nadal jedynym konceptem w Polsce, który produkuje ubrania ze stuprocentowej naturalnej wełny z alpaki i merynosów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na klasyczne golfy ze stałej kolekcji CLASSICS, które są robione z cienkiej wełny australijskiego merynosa i szydełkowane delikatnym splotem ryżowym. Dla spragnionych wiekszej ekstrawagancji powstał natomiast sweter BUBBLES wykonany mięsistym splotem bąbelkowym uwypuklającym fakturę.

fot. B SIDES
fot. B SIDES
fot. B SIDES

10. Wool So Cool

Na koniec marka, która powstała z miłości do szlachetnej przędzy, dlatego tworzy swoje produkty z wełny merynosów, alpaki, moheru, wełny owczej, a nawet... wielbłądziej! W kwestii wzornictwa jest równie bezkompromisowa, gdyż nade wszystko stawia na klasykę, dlatego tak lubi wykorzystywać ażurowe motywy i tradycyjne sploty.

W ofercie Wool So Cool najbardziej spodobał się nam się gruby, dwurzędowy sweter, którego fason jest inspirowany klasycznym męskim kardiganem. Dla kontrastu łączylibyśmy go ze zwiewnymi, kwiatowymi sukienkami.

fot. Wool So Cool
fot. Wool So Cool

Zobacz też:

6 polskich marek, tworzących najbardziej stylowe dodatki z drewna

7 polskich marek, które produkują ubrania i torby z odpadów

Z jakich materiałów kupować ubrania? Oto jakościowe i bezpieczne dla środowiska włókna

tekst: A.R.

sznyt tygodnia

najnowsze