Holenderska organizacja The Ocean Cleanup tworzy barkę, która posprząta plastik ze zbiorników wodnych

Holenderska organizacja The Ocean Cleanup tworzy barkę, która posprząta plastik ze zbiorników wodnych

Interceptor, bo taką nazwę nosi innowacyjna barka, napędzany jest energią słoneczną i ma pomóc w walce z zanieczyszczeniami wód rzek, mórz i oceanów. Holenderska organizacja The Ocean Cleanup docelowo chce stworzyć ponad 1000 maszyn.

Na pomysł innowacyjnej barki wpadł 25-letni Boyan Slat, założyciel The Ocean Cleanup. Jego celem, a także organizacji, którą tworzy, jest walka z plastikiem zanieczyszczającym międzynarodowe oceany – Interceptor ma więc za zadanie oczyszczać rzeki na całym świecie z odpadów z tworzyw sztucznych tak, aby nie przedostały się one dalej do zbiorników wodnych.

Jak tłumaczą twórcy, maszyna potrafi dziennie wyławiać z rzeki od 50 do 100 tysięcy kg odpadów! Ponadto, barka napędzana jest energią słoneczną i działa całkowicie autonomicznie przez całą dobę. Gdy zaś zostanie maksymalnie napełniona odpadami, za pomocą specjalnego systemu urządzenie wysyła sygnał do lokalnych partnerów, którzy ściągają barkę na brzeg i opróżniają pojemniki – ich zawartość następnie poddawana jest recyklingowi.

Interceptor oczyścił już wybrane rzeki w Dżakarcie oraz Malezji, w najbliższym czasie zaś maszyna ma rozpocząć prace również w Wietnamie oraz na Dominikanie. Docelowo jednak ma powstać ponad tysiąc maszyn, które w ciągu ok. pięciu lat wypłyną na wody najbardziej zanieczyszczonych rzek świata.

J.G.