Polska marka Lekko produkuje najładniejsze maski antysmogowe

Polska marka Lekko produkuje najładniejsze maski antysmogowe

Zazwyczaj ciężko ich nie zauważyć na ulicy - bardziej przypominają akcesorium medyczne lub z placu budowy niż element ubioru. W końcu jednak powstał produkt, który nie tylko chroni przed szkodliwym zanieczyszczeniem, ale także wygląda stylowo i pasuje do większości miejskich stylizacji. Poznajcie polską markę Lekko, dzięki której w końcu przekonacie się do masek antysmogowych.

Sznyt.pl: Dlaczego nie stworzyliście kolejnych ładnych masek antysmogowych, które mają np. ciekawy nadruk?

Lekko: Zacznijmy od początku odpowiadając na pytanie, dlaczego w ogóle podjęliśmy się robienia masek antysmogowych. Żyjemy w centrum miasta, a odkąd mamy dzieci coraz uważniej śledzimy dane ze stacji pomiarowych. Zaniepokoiliśmy się faktem, że pomimo wyraźnie przekroczonych norm oraz coraz większych dowodów na temat szkodliwości zanieczyszczeń na nasze zdrowie, tak niewiele się dzieje w tym temacie. Na własny użytek kupiliśmy oczyszczacze powietrza i personalne czujniki zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem było używanie dostępnych na rynku masek antysmogowych, ale wszystkie, jakie mieliśmy okazję testować, okazały się niewygodne i nieatrakcyjne wizualnie - te cechy powodowały, że nie używaliśmy ich w czasie przebywania w mieście. Naszym zdaniem obecne na rynku akcesoria antysmogowe nie zyskały zaufania wśród klientów właśnie ze względu na swój kontrowersyjny wygląd, braki w szczelności i komforcie używania.

Postanowiliście stworzyć produkt, który odpowiada Waszym własnym potrzebom.

Zgadza się. Chusta Lekko to akcesorium antysmogowe nowej generacji, w którym połączyliśmy filtrację z szalikiem, typowym elementem ubioru w okresie zimowym dodając do niej system zapewniający wysoką szczelność. Używając chusty mamy tę ochronę zawsze pod ręką i możemy po nią sięgnąć w dowolnej chwili. Poza tym Lekko pasuje do codziennego, wygodnego lub eleganckiego ubrania. Nosząc taką chustę możemy nadal czuć się komfortowo, nie poświęcając dobrego wyglądu na rzecz ochrony.

Wyjątkowy komfort zapewnia udoskonalona wersja chust Lekko 2.0, w której zoptymalizowaliśmy przepływ powietrza przez zmianę konstrukcji filtra i dodanie otwieranych wloty ułatwiające oddychanie podczas wzmożonego wysiłku. Poprawiliśmy też system dopasowania do twarzy i wprowadziliśmy system rozmiarów, co razem z pozostałymi zmianami pozwoliło jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania i bezpieczeństwo - zmniejszyły ryzyko nieszczelności.

fot. Lekko.PL

Czy Wasze chusty są wygodniejsze do noszenia niż tradycyjne maski na gumkę? I czy są tak samo szczelne?

Z naszych doświadczeń oraz niezależnych badań wynika, że duża część masek dostępnych na rynku ma problemy ze szczelnością gwarantującą ochronę układu oddechowego przed zanieczyszczeniami. Naszą motywacją było stworzenie akcesorium, które będzie komfortowe, bezpieczne i stylowe.

Przede wszystkim chusty Lekko nie są ściągane masowo z Chin, ale są produkowane w Polsce - na Dolnym Śląsku i w Łodzi. Od samego początku polegamy głównie na własnym zespole i doświadczeniu, a dodatkowo mamy szczęście pracować z bardzo zdolnymi projektantami oraz specjalistami od produkcji. W chuście znajdują się chociażby elementy projektowane w całości w 3D i cięte laserowo, dzięki czemu stworzyliśmy specjalną elastyczną wykonaną z miękkiej pianki wkładkę zapewniająca szczelność filtracji i umożliwiającą dopasowanie krawędzi chusty do kształtu twarzy (dostępne w kilku rozmiarach). Sam materiał również został specjalnie zaprojektowany z myślą o właściwej elastyczności, ale też grubości i ochronie przed zimnem. Jest wystarczająco elastyczny, aby komfortowo go nosić w obrębie twarzy i szyi, idealnie nadaje się też do pełnienia funkcji takiej jaką zapewnia nam szalik.

Filtr Wymienny do Chusty Lekko 2.0

Z jakich materiałów korzystacie przy produkcji swoich chust?

Chusta złożona jest z czterech warstw. Zewnętrzna bawełna wysokiej jakości zabezpiecza filtr i daje ciepło, a przy tym wygląda świetnie i jest miła w dotyku. Wewnątrz znajduje się wymienny, złożony z dwóch warstw filtr, którego zadaniem jest usunięcie z wdychanego powietrza mikrocząsteczek mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Filtr zapewnia filtrację zgodną ze standardem N99. Warstwa węgla aktywowanego filtruje gazy i nieprzyjemne zapachy. Opatentowana nano-włóknina filtruje cząsteczki tak małe jak PM0,1 co blokuje: pyłki, pestycydy, kurz, pył, bakterie, niektóre wirusy, cząstki spalania z silników na paliwo płynne (w tym diesla), dym papierosowy. Skuteczność filtracji podczas testów w renomowanych laboratoriach Nelson Labs została określona na poziomie 99,97%. Dzianiny tworzące warstwę zewnętrzną są produkowane bezpośrednio dla nas w Łodzi, ze specjalnie dobranej bawełny i zaprojektowanego dla Lekko splotu o odpowiednich właściwościach (umożliwiają przepływ powietrza, ale zatrzymują ciepło). Najważniejszy zaś element - nano-włóknina filtrująca - jest dla nas wytwarzana przez jednego z wiodących europejskich producentów takich rozwiązań.

Filtr Wymienny do Chusty Lekko 2.0
Filtr Wymienny do Chusty Lekko 2.0

W jakich warunkach najlepiej nosić Wasze produkty (jaki poziom smogu, temperatura itp).

Chusta doskonale sprawdza się w warunkach zimowych, jesiennych i wczesnowiosennych. Pełni podwójną lub potrójną funkcję: szala chroniącego przed zimnem, oraz filtra działającego przeciwsmogowo, a także kominiarki zapewniającej przyjemne ciepło i dzięki tym właściwościom można ją nosić przez cały czas, a nakładać na twarz w momentach, gdy przekroczone są normy zanieczyszczenia. Na cieplejszy okres pojawi się nowy produkt specjalnie dostosowany do warunków i potrzeb związanych z alergiami i zanieczyszczeniami letnimi i wyższymi temperaturami.

Czy noszenie ich podczas jazdy na rowerze czy na hulajnodze jest równie komfortowe?

Chusty zostały stworzone do miejskiego stylu życia, dlatego idealnie sprawdzają się podczas jazdy na hulajnodze i rekreacyjnej jazdy na rowerze po mieście. Obecnie nasza chusta nie jest dedykowana do aktywności sportowej, ale pracujemy także nad specjalną wersją do tego przeznaczoną. Przy okazji radzimy z rozwagą podchodzić do intensywnych ćwiczeń w okresie wysokich poziomów zanieczyszczenia.

tekst: A.R.